ملت ایران:، سرهنگ سید محسن عرفانی با اشاره به افزایش آیتم های تلفن همراه هوشمند یا همان امکان نصب نرم افزارهای مختلف، گفت: این موضوع سبب شده که قابلیت های آن نیز افزایش یافته و به دنبال آن خطراتی به همراه دارد که از جمله آن شنود و دسترسی به اطلاعات است که باید کاربر گوشی تلفن همراه به امنیت گوشی خود توجه ویژه ای داشته باشد.

وی با تاکید بر ضرورت اطلاع کاربران ازامکانات گوشی تلفن همراه خود برای جلوگیری از هک شدن و مورد سوءاستفاده قرار گرفتند، افزود: در کشور ما نیز به دلیل عدم آگاهی کافی در نحوه حفظ امنیت تلفن همراه این معضل ابعاد جدی تری به خود گرفته، به طوری که جاسوس افزارهایی امروزه مورد استفاده هکرها قرار می گیرد که قادر است کل تلفن همراه فرد را در اختیار بگیرد و بدون این که متوجه شود از آن استفاده کند و حتی مکان کاربر تلفن همراه را نیز شناسایی کند.

عرفانی ادامه داد: موبایل های هوشمند به دلیل استفاده از سیستم عامل های مختلف در معرض هک شدن قرار دارند که در صورت آگاهی از برخی نکات امنیتی می توان از بروز خطرات احتمالی جلوگیری کرد.

رییس پلیس فتای استان خراسان رضوی با تاکید براینکه کلیه تدابیر امنیتی به کار رفته در رایانه شخصی باید در دستگاه تلفن همراه نیز لحاظ شود، گفت: کسانی که از تلفن برای اتصال به اینترنت استفاده می کنند بر روی ایمیل های فریبنده کلیک نکنند زیرا ممکن است حاوی بدافزار باشد.

وی از کاربران خواست سیستم عاملی را انتخاب کنند که رمزگذاری را پشتیبانی و داده های ذخیره شده را در برابر هکرهای حرفه ای محافظت کند، و برای گوشی تلفن همراه خود حتما خودکلمه عبور انتخاب کنند.

عرفانی با اشاره به گزینه از بین بردن خودکار اطلاعات در تلفن های همراه هوشمند، از آنان خواست که این گزینه را فعال کنند تا پس از چند بار تلاش ناموفق افرا هکر برای وارد کردن کلمه عبور عمل کند.

رییس پلیس فتای خراسان رضوی از دارندگان تلفن های همراه هوشمند خواست امکان ردیابی و مدیریت از راه دور گوشی خود را فعال کنند و بلوتوثتلفن همراه خود را نیز همواره خاموش نگه دارند.

به گفته وی، در صورت اتصال تلفن همراه از طریق اینترنت نیز باید «وای فای» آن را محدود کرد، چراکه ممکن است ترافیک اینترنت از طریق دیگر قابل نفوذ شود.

عرفانی با بیان اینکه کاربران باید از از آنتی ویروس یا برنامه امنیتی مناسب استفاده و آن را بروز کنند، اظهارکرد: دارندگان تلفن های همراه نباید پیامک های ناشناس را باز کرده و در صورت باز کردن آنها سریعا آن را پاک کنند چرا که ممکن است این پیامک حاوی یک کد یا نرم افزار باشد.

وی افزود: اگر فردی برای تماس، درخواست تلفن همراه از شهروندان کرد، آنان باید خود شماره را بگیرند و از وارد کردن کد به تلفن همراه جلوگیری کنند.