به گزارش ملت ایران به نقل از مهر، حسین نادری منش صبح امروز با حضور در نشستی خبری به برخی مباحثدر حوزه آموزشی کشور اشاره کرد. وی در خصوص رتبه بندی اخیر دانشگاههای جهان که دانشگاههای تهران، صنعتی امیرکبیر، تربیت مدرس و صنعتی شریف همچنین دانشگاه علوم پزشکی تهران در آن قرار گرفته اند، گفت: برخی از این رتبه بندیها نگاه دوستانه و محبت آمیز نسبت به ایران ندارند.
معاون آموزشی وزارت علوم در بخش دیگر سخنان خود با اشاره به آخرین وضعیت سند آمایش آموزش عالی، اعلام کرد که این سند هم اکنون در ستاد نقشه جامع علمی کشور در حال بررسی است و به محض مطرح شدن این موضوع در صحن ستاد مذکور، نهایی خواهد شد.
نادری منش در ادامه سخنان خود به افزایش ظرفیت رشته های مقاطع تحصیلات تکمیلی به خصوص دکتری اشاره کرد و گفت: اقدامات به گونه ای صورت گرفت که هم اکنون در تمام استانها و شهرهای کشور رشته های مقاطع تحصیلات تکمیلی برای جلوگیری از مهاجرت نخبگان و دانشجویان به سایر شهرها و کشورها راه اندازی شده است.
به گفته این مقام مسئول وزارت علوم، برای یک هزار رشته دکتری ظرفیت سازی شد و هم اکنون نزدیک به ۲۰۰ هزار دانشجوی دکتری در کشور تحصیل می کنند. وی در بخش دیگر سخنان خود با اشاره به راه اندازی مرکز نظارت و ارزیابی در وزارت علوم، به بازدیدهای صورت گرفته از مراکز آموزش عالی کشور اشاره کرد و گفت: در سال ۹۲ آمار یک هزار بازدید سال گذشته به بیش از ۱۵۰۰ می رسد و می توان گفت به طور معمول بیش از روزی ۴ بازدید از مراکز آموزش عالی کشور صورت می گیرد.
معاون آموزشی وزیر علوم درباره موسسات غیردولتی هم به نکاتی اشاره کرد و اظهار داشت: سال گذشته حدود ۹۰۰ هزار داوطلب کنکور سراسری داشتیم در حالیکه تعداد صندلیهای خالی ما یک میلیون و ۵۰۰ هزار صندلی است به این معنا که برای هر داوطلب ورد به دانشگاه دو صندلی خالی وجود دارد.
نادری منش در بخش دیگر سخنان خود با اشاره به آغاز هفته آموزش از هفته آینده، اعلام کرد که در نخستین روز از هفته آموزش، دانشگاه شهید بهشتی همایشی را برگزار می کند. به گفته وی، هدف از گرامیداشت این هفته تقویت ارتباط میان دانشجو و استاد همچنین افزایش تکریم استاد در میان دانشجویان است.