محمدرضا رستمی:سهراب سپهری بازهم رکورد زد، در سومین حراج تهران، حراجی که چکش آن را رضا کیانیان بازیگر سینما و تئاتر زد و مهمانان سرشناسی را به هتل آزادی کشاند.
عصر جمعه ۹ خرداد دو تابلو از این شاعر و نقاش کاشانی در حراج تهران عرضه شد، یکی از این تابلوها متعلق به محموعه تنه درختان شاعر «صدای پای آب» بود و دیگری تابلویی انتزاعی در ابعاد ۹۰در ۱۳۰ سانتی متر. قیمت پایه اولین تابلو بین ۶۰۰ تا ۸۰۰ میلیون تومان بود و دومی بین ۵۰۰ تا ۷۰۰ میلیون تومان.
قیمت تابلو نخست به محض چکش خوردن سیر صعودی در پیش گرفت و در نهایت روی رقم یک میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان ثابت ماند، تا خریدار تلفنی اش از کانادا نفس راحتی بکشد و این تابلو را از آن خود کند.
تابلو انتراعی سهراب هم ۲۰۰ میلیون کمتر از تابلو «تنه درختان»(یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان) به فروش رفت تا آثار این هنرمند گرانترین آثار سومین حراجی تهران باشد.
این اتفاق البته در حراج تهران مسبوق به سابقه است، در دو حراج گذشته هم رکورددار فروش سهراب سپهری بوده و این بار هم انتظار می رفت که او رکورد دار شود.
پس از سهراب، رضا درخشانی با تابلو «شکار آبی آسمان» بیشترین رقم فروش را داشت، این تابلو ۶٠٠ میلیون تومان فروخته شد. نقاشی خط «محبت» اثر سید محمد احصایی هم با فروش ٥٨٠ میلیون تومانی در رده چهارم قرار گرفت و نقاشی دو قطعه ای آیدین آغداشلو با ٣٨٠ میلیون تومان فروش در ردیف پنجم قرار گرفت.
در مجموع ۹۰ اثر تجسمی از ۸۷ هنرمند ایرانی در حراج تهران به فروش رفت و رقم کل حراج هم به ۱۳ میلیارد و ۲۵۷ میلیون تومان رسید.
علیرضا سمیع آذر که مدیریت حراج تهران را برعهده دارد، از این رقم ابراز شگفتی کرد و حمایت های معنوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی را زمینه ساز رونق فروش آثار تجسمی دانست. او در جمع خبرنگاران گفت: «وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی در روز افتتاحیه حراج حضور یافتند و امروز در جریان حراج شاهد حضور معاون هنری محترم و مدیرکل محترم تجسمی وزارت ارشاد بودیم؛ همین اعلام حمایت ها و خلق فضای امید بخش، حال عمومی جامعه هنری را بهبود بخشیده است و در یک اتمسفر اطمینان بخش و امیدواری عمومی، بخش خصوصی نیز با قدرت بیشتری در عرصه هنر فعالیت می کند؛ در عین حال از حضور دلگرم کننده رییس محترم شورای شهر تهران هم بسیار سپاسگذارم.»
رضا کیانیان حراج گذار این سه دوره هم رشد چشمگیر خریداران آثار هنری را زمینه ساز رقابت و ارتقای قیمت دانست که با عثاعتلای هنر ایران می شود.
آثارفروش رفته در حراج تهران با قیمت بالای ۱۰۰ میلیون تومان

هنرمند

اثر

قیمت / تومان

زنده یادحسین کاظمی

نقاشی

۳۶۰ میلیون

سیدمحمد احصایی

نقاشی خط «حقیقت چیست؟»

۳۶۰ میلیون

فرهاد مشیری

الله طلایی

۳۶۰ میلیون

فریده لاشایی

نقاشی

۳۰۰ میلیون

ابوالقاسم سعیدی

نقاشی

۳۰۰ میلیون

نصرالله افجه ای

نقاشی خط

۲۸۰ میلیون

کوروش شیشه گران

پرتره

۲۶۰ میلیون

مسعود عربشاهی

نقاشی

۲۲۰ میلیون

ژازه تباتبایی

مجسمه

۲۲۰ میلیون

صداقت جباری

نقاشی خط

۲۲۰ میلیون

مسعود عربشاهی

نقاشی(دومین اثر)

۲۱۰ میلیون

پرویز تناولی

مجسمه هیچ

۲۱۰ میلیون

مارکو گریگوریان

نقاشی

۲۰۰ میلیون

حسین زنده رودی

نقاشی

۱۷۰ میلیون

رضا مافی

نقاشی

۱۷۰ میلیون

سیراک ملکونیان

نقاشی

۱۶۵میلیون

هوشنگ پزشک نیا

نقاشی

۱۶۰ میلیون

زنده یاد جعفر روحبخش

نقاشی

۱۵۰ میلیون

عباس کیارستمی

عکس

۱۴۰ میلیون

پرویز کلانتری

نقاشی

۱۴۰ میلیون

زنده یاد بهجت صدر

نقاشی

۱۴۰ میلیون

قاسم حاجی زاده

نقاشی

۱۴۰ میلیون

توکل اسماعیلی

مجسمه

۱۳۰ میلیون

زنده یاد مهدی ویشکایی

نقاشی

۱۳۰ میلیون

زنده یاد پروانه اعتمادی

نقاشی

۱۳۰ میلیون

علی شیرازی

نقاشی

۱۲۰ میلیون

جلیل رسولی

نقاشی خط

۱۲۰ میلیون

ناصر عصار

نقاشی

۱۲۰ میلیون

رضا لواسانی

نقاشی

۱۲۰ میلیون

شهریار احمدی

نقاشی

۱۰۰ میلیون

۵۷۵۷