به گزارش خبرنگار مهر، دکتر سیدحسن هاشمی در مراسم اختتامیه اولین جشنواره فرهنگی هنری ام اس که شب گذشته در برج میلاد برگزار شد، گفت: وزارت بهداشت در کمتر از یک سال گذشته قدم های مؤثری در حمایت از بیماران ام اس برداشته است و این مسیر را ادامه خواهد داد.

وی افزود: اگر هماهنگ تر با انجمن ام اس عمل کنیم با توجه به اینکه آنها کار علمی را تحقیق می کنند می توانیم در جهت رفع مشکلات مبتلایان گام برداریم.

هاشمی ادامه داد: مهمترین مشکل این عزیزان اشتغال است که امیدواریم این موضوع حل شود. ادعا نمی کنیم که مشکلات دارو به طور کامل حل شده است اما امیدواریم در راستای اجرای فاز اول تحول نظام سلامت از بیماران حمایت کنیم و امیدواریم سازمان های بیمه گر نیز از بیماران مبتلا به ام اس حمایت کنند.

وزیر بهداشت گفت: در مورد ام اس بیشترین بازار صادرات دارو به ویژه به روسیه را داریم اما بخشی از داروهای خارجی نیز در کشور تجویز می شود که متعهد به تأمین این داروها نیز هستیم.

وی ادامه داد: از انجمن ام اس می خواهم که وضعیت داروهای خارجی را پیگیری کند تا بتوانیم آنها را نیز برای بیماران فراهم کنیم.

هاشمی در خصوص قرار گرفتن بیماری ام اس در لیست بیماران خاص، گفت: انجمن ام اس در حال پیگیری این مسئله است و ما نیز از آن حمایت می کنیم اما تصمیم گیرنده نهایی مجلس است که باید بگوید آیا ام اس جزو بیماری های خاص محسوب می شود یا خیر.

وزیر بهداشت افزود: در کنار شما اهالی رسانه از هیچ تلاشی فروگذار نخواهیم کرد علاوه بر ام اس چند بیماری دیگر هست که انجمن های آنها علاقه دارند جزو بیماری های خاص باشند و آنچه مسئولیت ایجاد می کند منابع مالی است.

وی خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه تولیدات داخلی داریم به نظر نمی رسد مشکلی برای اینکه ام اس بیماری خاص باشد وجود داشته باشد زیرا قسمت اعظم راه را رفته ایم ولی کماکان منتظر نظر نمایندگان در این خصوص هستیم.

وزیر بهداشت گفت: شرمنده بیماران مبتلا به ام اس هستیم چون هنوز کار زیادی نتوانسته ایم برای شان انجام دهیم. با توجه به پژوهش های متعدد و روش های تشخیصی که وجود دارد نباید محدودیتی برای درمان و داروی مبتلایان ام اس وجود داشته باشد.

هاشمی اظهار داشت: بیش از دو دهه است با بیماران ام اس در ارتباط هستم این بیماران با وجود بیماری به موفقیت های هنری و ورزشی دست پیدا کرده اند.

وی افزود: از اینکه نتوانسته ایم کار خاصی برای بیماران انجام دهیم شرمنده ایم. درست است که در بحران دارویی یکسری کمک هایی از جمله اینکه سال گذشته ۱۰۰ میلیارد تومان از سوی وزارت بهداشت برای بیماران ام اس هزینه شده است اما هنوز نتوانسته ایم کار خاصی برای آنها انجام دهیم.

وزیر بهداشت ادامه داد: با توجه به پژوهش های متعدد و روش های تشخیصی که وجود دارد نباید محدودیتی برای درمان و دارویی مبتلایان ام اس وجود داشته باشد.

هاشمی گفت: در درمان و داروی بیماران مبتلا به ام اس همکاری های بین بخشی لازم است. اگر انجمن ام اس با وزارت بهداشت یکپارچه عمل کند سال آینده حتماً شرایط بهتری برای بیماران خاص خواهیم داشت.

وی خاطرنشان کرد: بیماران ام اس با توجه به اینکه هوش و استعداد فراوانی دارند در رابطه با مشکلاتشان می توانند در تصمیم گیری هایی که برای آنها می شود به مسئولان کمک کنند.