به گزارش خبرآنلاین، در مراسم رونمایی از کتاب «آن بیست و سه نفر» که در شهر کرمان برگزار شد، حبیب احمدزاده، نویسنده آثاری چون «شطرنج با ماشین قیامت» و فیلمنامه «اتوبوس شب» گفت: به عنوان یک خوزستانی از مردم ایران و شما مردم کرمان که برای آزادی خاک خوزستان از چنگال دشمن جهاد کردید، تشکر می کنم.
او افزود: من به عنوان یک شهروند آبادان وظیفه داشتم از خاک زادگاهم دفاع کنم ولی از همه کسانی که از گوشه گوشه ایران بدون داشتن مسئولیت مستقیم، آمدند و از خوزستان دفاع کردند تا دشمن را بیرون کنیم، و از پدر و مادرهای آن ها که صبر و شکیبایی نمودند، تشکر می کنم.
وی اضافه کرد: کتاب خاطرات خودنوشت احمد یوسف زاده، مانند نان خانگی خوش عطر و طعم و ماندگار و تاثیرگذار است و باید به دست مخاطبش برسد و در مدارس تدریس شود. در چاپ دوم حتما فیلم مستند آن ۲۳ نفر در قالب سی دی به کتاب ضمیمه شود تا خواننده بداند این قهرمانان واقعی هستند و برای آزاد نشدن، اعتصاب غذا کردند.
احمد زاده در ادامه با طرح این پرسش که چرا ما با داشتن این همه داشته فرهنگی نمی توانیم آن را به نسل امروز منتقل کنیم، افزود: به نظر می رسد مغازه ای پر از اجناس فرهنگی داریم که بلد نیستیم آن ها را به فروش برسانیم. تفکری که با کاربرد همراه نباشد، لذت ندارد.
او ادامه داد: برای کار فرهنگی مانند جنگ تدبیر داشته باشیم. تاکتیک ها را متناسب با زمان عوض کنیم. آئین ها را حفظ کنیم چرا که با روح و اعتقاداتمان در ارتباط است. تبدیل آئین ها به نمایش یک خطر بزرگ فرهنگی است.
احمد یوسف زاده، نویسنده خاطرات کتاب «آن بیست و سه نفر» نیز در این مراسم، گفت: ماجرای این ۲۳ نفر ماجرای عجیبی است. ۵ روز اعتصاب غذا برای آزاد نشدن و تحمل ۸ سال اسارت برای آزاد نشدن به دست صدام، واقعا خواندنی است.
وی افزود: ۱۵ نفر از این ۲۳ نفر، اهل کرمان بودند که یکی از آن ها از دنیا رفته و مابقی به توصیه صدام در بازگشت به ایران درس خواندند و اکثرا دکتر و مهندس شدند. صدام از این نوجوانان خواست که به ایران بازگردند و برایش نامه بنویسند و من پس از بازگشت از اسارت و تحصیلات دانشگاهی برایش نامه نوشتم.
دیگر میهمان این مراسم سید محمد طباطبایی از بچه های اطلاعات عملیات تیپ المهدی بود که او نیز سال های نوجوانی خود را در زندان های حزب بعثصدام گذرانده است.
وی گفت: تاسوعای سال ۶۱ ما را به جرم عزاداری شکنجه کردند و سپس ما را به خط کرده و گفتند عکس صدام را ببوسیم. نفر اول که در واقع خط شکن ما بود، یک معلم دزفولی به نام محمد فرخی بود که بسیار دلیر و شجاع بود.
طباطبایی ادمه داد: اگر او عکس صدام را می بوسید، ما هم به تبعیت از او باید همین کار را می کردیم ولی وقتی دستور حرکت داده شد، این آزاد مرد دزفولی بر روی عکس صدام آب دهان انداخت و نیروهای بعثی سریع عکس را جمع کردند و محمد فرخی را بردند و به قدری او را شکنجه کردند که وقتی پس از دو ماه او را به جمع ما آوردند، کسی او را نشناخت و یک شب در اردوگاه موصل یک، در اثر شدت جراحات، به شهادت رسید.
در این آئین ضمن رونمایی از کتاب «آن بیست و سه نفر» از نرم افزار چند رسانه ای(مولتی مدیا) انار و آئینه و خط شکن نیز رونمایی شد. همچنین علاوه بر رونمایی، ۱۵ نفر از گروه۲۳ نفر آزاده مورد اشاره در این کتاب، تجلیل شدند.
به گزارش خبر، در شرح کتاب آمده است: در جریان عملیات بیت المقدس در سال ۱۳۶۱، عملیاتی که موجب آزادسازی خرمشهر شد، تعدادی از نوجوانان ایرانی در بصره به دست نیرو های عراقی اسیر شدند. عمده این گروه ۲۳ نفره را نوجوانان کرمانی تشکیل می دادند و این برای عراقی ها در اوایل جنگ بسیار غریب بود که افرادی با این سن و سال در جنگ شرکت کنند. سن بیشتر این نوجوانان بین ۱۶-۱۳ سال بود و بزرگترین فردی که در این گروه بود، فقط ۱۹ سال داشت. این نوجوانان نیز باید به مانند دیگر اسرا وارد اردوگاه ها می شدند. صدام با دیدن تصاویر اسرای نوجوان تصمیم گرفته بود که از حضور این نوجوانان در جنگ استفاده ابزاری کند و یک جنگ تبلیغاتی علیه ایران به راه بیاندازد.
۶۰۶۰