دکتر علیرضا استقامتی در حاشیهنخستین نشست دیابت که با همکاری دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و شرکت نوونوردیسک پارس در هتل استقلال برگزار شد، به خبرنگار مهر گفت: بیش از ۳۵۰ میلیون نفر در دنیا به دیابت مبتلا شده اند.

وی با اعلام اینکه شیوع دیابت در ایران رو به افزایش است، افزود: آمار دیابت در کشور طی ۷ سال اخیر از ۸ درصد به بالای ۱۱.۵ درصد رسیده است.

این فوق تخصص غدد ادامه داد: در واقع می توان چنین عنوان داشت که طی ۷ سال اخیر، سالی ۴۰۰ هزار نفر به جمعیت دیابتی کشور افزوده شده است.

وی افزود: این آمار بسیار نگران کننده است چون همراه است با جمعیتی که بسیار چاق هستند. مجموع اینها، دیابت را زیاد می کند و با توجه به اینکه دیابت یک بیماری پر عارضه است، طبیعتا می تواند مشکلات زیادی به دنبال داشته باشد.

استقامتی ادامه داد: مشکلاتی چشمی، کلیوی، قلبی و… از ناحیه ابتلا به دیابت می تواند فرد را درگیر کند و این برای نظام سلامت کشور علاوه بر اینکه خسارتهای زیادی به دنبال دارد، هزینه های درمان را نیز بالا می برد.

استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران به شیوع دیابت در زنان اشاره کرد و افزود: متاسفانه شیوع دیابت در خانمها مقداری بیشتر از آقایان است اما نمی بایست فراموش کرد که شیوع دیابت در هر دو جنس در حال افزایش است.

وی با اعلام اینکه مشکلات قلبی و عروقی در بیماران دیابتی خانم بیشتر است، گفت: علت اینکه شیوع دیابت در زنان بیشتر از مردان است، بر می گردد به کم تحرکی زنان خانه دار و اینکه شیوع چاقی در خانمها نیز بیشتر است.