به گزارش خبرنگار مهر، برنامه کشف تهران از سلسله برنامه های رئیس شورای شهر برای بازدید از مکان های ناشناخته و کمتر شناخته شده تهران پیش از ظهر روز جمعه نهم خردادماه برگزار شد.

احمد مسجد جامعی این هفته در بهشت زهرا(س) حضور پیدا کرد. در این برنامه وی ضمن دیدار با غسالان و بانوان غسال بهشت زهرا، افزایش حقوق کارکنان قراردادی این بخش از بهشت زهرا را خبر داد و گفت: افرادی که تاکنون به صورت قراردادی فعالیت می کردند حقوق سالیانه آنها از ۱۲ ماه به ۱۷ ماه افزایش پیدا می کند.

وی همچنین بیان کرد: موضوع استخدام غسالان و سختی کار آنها مورد بررسی قرار می گیرد.

مسجد جامعی ضمن حضور در پژوهشکده بهشت زهرا بیان کرد: خوشحال هستیم که پیشنهادمان برای ایجاد پژوهشکده به نتیجه رسید و اکنون این پژوهشکده هزار نفر از مشاهیر دفن شده در بهشت زهرا را شناسایی کرده و در قالب نرم افزاری زندگی نامه و محل دفن آنها را نشان داده است.

وی پیشنهاد کرد: موزه ای نیز برای این مجموعه ایجاد شود.

هیئت همراه مسجد جامعی همچنین در محل جلوس امام(ره) در زمان ورود به کشور حضور یافتند و پیشنهاد دادند که این بخش توسط سازمان میراثفرهنگی ثبت ملی شود.

مسجد جامعی همچنین در این برنامه اعلام کرد: در تهران ۱۴۰ آرامستان داریم که ۵۰ آرامستان ناشناخته مانده و یا به پارک تبدیل شده است. ۹۰ درصد آن در منطقه یک واقع شده است چرا که این منطقه دارای امامزاده های بسیاری است. برخی از متوفیان ناشناخته بودند مانند قبری که در امامزاده زید وجود داشت و متعلق به سال ۵۴۷ هجری قمری بوده است، این قبر متعلق به فرزند مولانا است.

در این برنامه اکبر توکلی مدیرعامل سازمان بهشت زهرا(س) اعلام کرد: ۹۰۰ تن از شهدای آرمیده در قطعه شهدا از قشر کارگران هستند. ما مراسمی را برای آنها در روز کارگر برگزار خواهیم کرد. همچنین در بهشت زهرا ۲۲۵ شهیده و ۱۵۰۰ شهید سادات داریم به همین منظور می خواهیم تا شهدا را از نظر صنفی دسته بندی کنیم و برای هر یک برنامه ای خاص داشته باشیم.

هیئت همراه مسجد جامعی همچنین بر سر مزار ننه علی مادر شهیدی که بیش از ۱۷ سال به صورت شبانه روزی بر سر مزار یگانه فرزندش زندگی می کرد، حضور یافتند.

خواهر ننه علی که در این مراسم حضور یافته بود درباره خواهرش و اتفاقاتی که برای او در این مدت پیش آمده به مسجد جامعی توضیحاتی داد و گفت: ننه علی خواب دیده بود که دکتر چمران از او ناراحت بوده و گفته شما برای همه رفتگان سوره یاسین را خوانده اید به جز من.

در این برنامه همچنین از نخستین نرم افزار زیارت مجازی قطعات مطهر شهدا رونمایی شد.