رئیس سازمان صداوسیما آخرین جزئیات شبکه افق را بیان کرد. به گفته او ۱۲ خرداد اولین بسته برنامه های این شبکه روی آنتن می رود.
عزت الله ضرغامی، رئیس سازمان صدا و سیما جمهوری اسلامی ایران در حاشیه مراسم اختتامیه جشنواره اتحاد که شب گذشته در سالن همایش های صدا و سیما برگزار شد، در جمع خبرنگاران در پاسخ به سوالی گفت: شبکه افق روی کانال ۲۲ تهران قرار گرفته و اعلام موجودیت کرده است.
او گفت: کسانی که در سیستم دیجتال جستجو کنند می توانند شبکه افق را بینند. مخاطبان ۱۲ خرداد بسته دیگری از برنامه های این شبکه را می بینند. در ادامه سعی می شود برنامه های این شبکه معرفی شود و بعد از مدتی در تعداد محدودی ساعت پخش، برنامه های خاصی از این شبکه پخش می شود تا «افق» مخاطب خود را پیدا کند. امیدواریم از نیمه سال به بعد این شبکه بتواند بگونه طبیعی به رشد لازم برسد و برنامه های نهایی اش را در یک جدول مشخص اعلام و پخش کند.
ضرغامی گفت: جمهوری اسلامی و رسانه متعلق به آن فوق العاده قدرتمند است و قابل مقایسه با اکثریت شبکه های جهانی و حتی اروپایی نیست. سقف تولیدات ما بالا است. ما تلاش می کنیم این تولیدات را در اختیار رسانه های اسلامی و عضو اتحادیه قرار دهیم.
رئیس سازمان صدا و سیما جمهوری اسلامی ایران در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر استفاده از تولیدات اسلامی شبکه های عضو اتحادیه رادیو و تلویزیون های اسلامی در رسانه ملی ایران، گفت: اگر آنها تولیدات خوبی داشته باشند که قابل نمایش در شبکه های ایرانی باشد حتما پخش می کنیم. حتی رایت فیلم ها را می خریم و سعی می کنیم انها را تشویق کنیم تا رشد کنند. این کار هم اکنون در آی فیلم انجام می شود. از آن طرف خیلی از تولیدات ما در اختیار رسانه ها است ولی این آمار رسانه ای نمی شود. در ضمن محدوده برخی از این شبکه ها کوچک است و مخصوص یک استان یا کشور است و روی ماهواره نیست.
ضرغامی در ادامه در خصوص پنجمین بازار فیلم های اسلامی گفت: بازار فیلم اسلامی بستری شد برای اینکه کارهای خوب و اسلامی معرفی شود. نگاهی که بر این اتحادیه حاکم است یک نگاه اسلامی و اخلاقی است. همه علاقمندند که همه رشد کنند و پیام اسلام را همگی به مردم بدهند. برادری و اتحادی که بین اعضای این اتحادیه است در هیچ جای دنیا نیست. فضای اینجا الهی، صمیمی و اسلامی است. کسانی که در جشنواره شرکت می کنند دستاوردهای فراوان محتوایی را با خود به ارمغان می برند که امیدواریم نتیجه اش ارتقای محصولات رادیو و تلویزیونی اسلامی باشد.
او در ادامه گفت: شبکه های مقاومت و تمام شبکه های اسلامی که امروز مسئله مقاومت برای حفظ ارزش ها و فضائل اسلامی و انسانی برای آنها اولویت دارد، نمادی شدند تا همه رسانه های آزادی خواه و همه عدالت طلبان دنیا دور آنها جمع شوند. شاید در سالهای گذشته که رسانه ها به این مقدار گسترده نبود حقیقت در خیلی جاها فراموش و مخدوش می شد اما در حال حاضر با همین میزان رسانه هایی که وجود دارند اگر آنها حتی یک شمع هم شوند همه تاریکی ها نمی توانند این شمع را خاموش کنند. یک رسانه اسلامی مانند شمعی است که نورش تاثیرگذار و نافذ است. سیاهی ها و پلیدی ها محکوم به رفتن هستند. امیدواریم نه تنها رسانه های اسلامی و نه تنها رسانه های مقاومت بلکه همه رسانه هایی که برای اعتلای انسانیت تلاش می کنند مقوم خوبی برای ملت مظلوم فلسطین باشند.
رئیس سازمان صدا و سیما جمهوری اسلامی ایران در پاسخ به سوال خبرنگار یک خبرگزاری گفت: رسانه ملی صد درصد ملی است و برای ملت ایران است و سعی کرده است خارج است فضاهای جناحی و گروهی، رسانه را در خط مستقیم اسلام و رهنمودهای رهبری و امام راحل جلو برد. بزرگترین شاخصه و دستاورد رسانه ملی استقلال آن است. امروز خیلی تلاش می کنند که استقلال رسانه را تحت تاثیر قرار دهند. رسانه ضمن احترام به همه مراجع، بزرگان، شخصیت ها و جریان های سیاسی همواره سعی کرده است در خط مستقیم انقلاب و رهبری حرکت کند. این استقلال برای ما ارزشمند است. ما به این می گوئیم نگاه ملی. امیدورایم کسانی که علاقمند هستند یک نگاه های خاصی به رسانه داشته باشند بدانند رسانه طبق شاخص هایی حرکت می کند که ممکن است با نگاه های حزبی و گروهی بعضی افراد در تعارض باشد. اما وظیفه ما حرکت به سمت شاخص های انقلاب اسلامی است.
ضرغامی همچنین در مورد ارزیابی خود از اجلاس آینده گفت: اجلاس هفتم یا جشنواره پنجم نسبت به دوره های گذشته خیلی پیشرفت کرده است و این کاملا محسوس است. اهمیت رسانه ها و تاثیرگذاری آنها روز به روز بیشتر می شود. به خصوص در پدیده بیداری اسلامی که یک پدیده مهمی بود برای جامعه اسلامی، نقش رسانه ها تعیین کننده بود و برای حفظ این دستاورد، تداوم و صیانت از آن نقش رسانه ها تعیین کننده است. هر روز جریان امپراطوری استکبار تلاش می کند با توسل به شیوه های جدید نرم افزاری و سخت افزاری رسانه ای این نگاه سالم قدرتمند اسلامی را در رسانه ها از بین ببرد. هر چقدر که آنها احساس خطر می کنند و تلاش می کنند، اهمیت این شبکه ها و رشد و قدرتمند شدن آنها بیشتر می شود. امیدورام جشنواره بعد با قدرت بیشتری از نظر کمی و کیفی و تنوع حوزه های تاثیرگذاری برگزار شود.
ضرغامی در خصوص قرارگیری شبکه سحر بر روی دستگاه دیجیتال گفت: مخاطبان شبکه سحر کشورها و مردمی هستند که به آن زبان تکلم می کنند اما به دلایل مختلف شبکه های آن مخاطب داخلی دارند. خیلی ها درخواست کردند برنامه های شبکه سحر به زبان های ترکی و… در اختیار مردم قرار گیرد. ما اکنون محدودیت فنی برای سیستم های دیجیتالی داریم اما ممکن است در آینده نزدیک، به یک شبکه ماموریت دهیم که در ساعاتی مشخص گلچینی از برنامه های شبکه سحر را به عنوان مخاطبان زبان های مختلف روی سییتم های دیجیتال پخش کند.
او در خصوص تاثیرگذاری صداوسیما در صحنه جهانی گفت: شبکه irib به دلیل تاثیرگذاری جهانی اش همواره مواجه با انواع تهدیدات بوده است. چه به لحاظ نرم افزاری و چه به لحاظ سخت افزاری و قطع شبکه ها بروی ماهواره های جهانی. این رسانه تاثیرگذار است. طرف مقابل سعی می کند با قطع فیزیکی، پیام این رسانه به گوش مخاطبان نرسد. شبکه های اسلامی وظیفه دارند این توطئه را تبیین کنند تا معلوم شود غرب علیرغم همه شعارهای آزادی که می دهد چه سخت گیری های می کند که حرف حقی از این شبکه در جهان پخش نشود.
۲۳۲۳۱