«محمدرضا گلزار» در مسیر جدید فعالیت های هنری خود، بازی در دو فیلم «دلم می خواد» به کارگردانی بهمن فرمان آرا و «مادر قلب اتمی» به کارگردانی علی احمدزاده را انتخاب کرده است. البته پیش از اینها قرار بود در فیلم «لبه پرتگاه» به کارگردانی بهرام بیضایی بازی کند که در نهایت ساخت آن فیلم منتفی شد. او همچنین قرار بود در فیلم هایی همچون «سربازان جمعه»، «مهمان مامان»، «دعوت» و… بازی کند که این اتفاق نیفتاد.
در سینمای ایران، محمدرضا گلزار به عنوان «ستاره» ای شناخته شده که مردم تمایل دارند با خرید بلیت سینماهایی که فیلم های او را به نمایش درمی آورند، نظاره گر فیلم هایش باشند؛ عنوانی که در سینمای ایران بعد از پیروزی انقلاب کمتر کسی توانست آن را از آن خود کند. در ابتدا او یکی از نوازندگان گروه موسیقی «آریان» بود. از سال۱۳۷۶ به عنوان گیتاریست با این گروه همکاری کرد؛ همکاری ای که البته نافرجام بود و ادامه نیافت. گفته می شود او به تازگی گروه موسیقی ای تحت عنوان REZZAR را به نام خود به ثبت رسانده و قصد دارد خوانندگی را هم تجربه کند. او در عین حال نخستین مردی است که بعد از انقلاب به عنوان «فتو مدل» فعالیت کرد.
بخشهایی مصاحبه محمدرضا گلزار:
- به تازگی بازی در فیلم سینمایی «مادر قلب اتمی» را به پایان رسانده ام. این فیلم فضای بسیار متفاوتی دارد و فکر می کنم اولین نمایش آن در جشنواره سی وسوم فجر باشد.
- هر فیلم و کارگردانی شرایط خودش را دارد. بهمن فرمان آرا یکی از نسل طلایی موج نویی های دهه ۵۰ است که همچنان سرزنده و سرحال فیلم می سازد. دنیای خاص خودش را دارد و هرگز به هر قیمت و هر کیفیتی فیلم نمی سازد. همکاری با خالق «شازده احتجاب»، «بوی کافور عطر یاس» و «خانه ای روی آب» لذت بسیاری برایم داشت که طعم شیرینش همچنان با من است.
- تیم ملی افتخار هر ایرانی در هرجای دنیاست. من هم از این قاعده مستثنا نیستم. تیم ملی ایران امسال بدون دغدغه به جام جهانی صعود کرد، اما در گروه سختی قرار گرفت. به عنوان یک ایرانی دوست داشتم نقشی هرچند کوچک در موفقیت تیم ملی فوتبال کشورم داشته باشم و به عنوان یک هوادار در برزیل همراهشان باشم. البته تا این لحظه حضورم در برزیل قطعی نشده و به دلایلی ممکن است فرصت همراهی با تیم ملی را در جام جهانی از دست بدهم.
- به عقیده من فروش یک فیلم به عوامل زیادی بستگی دارد که مهم ترینشان فیلمنامه و بازیگر هستند. به عنوان یک بازیگر وقتی پیشنهاد بازی در فیلم به من می شود همه جوانب را در نظر می گیرم. این دیگر به هوش و انتخاب من برمی گردد که فیلم هایم پرفروش باشد یا نه. در کنار کیفیت، وجه تجاری فیلم هم برایم اهمیت دارد. جدا از برخی اشتباهات که در کارنامه هر بازیگری وجود دارد من سعی می کنم این شاخص ها را در انتخاب هایم رعایت کنم. به نظر من فروختن یا نفروختن یک فیلم شانسی و اتفاقی نیست. پخش کننده، شرایط اکران، تبلیغات و… فقط در بیشتر یا کمترشدن فروش تاثیر دارند. اما بخش اعظم گیشه از قبل قابل پیش بینی است.
- از پیشنهادهای متفاوت استقبال می کنم، اما اصراری به بازی در نقش های عجیب و غریب ندارم. اگر در راستای یک قصه خوب نقش متفاوتی به من پیشنهاد شود حتما می پذیرم. من همیشه سعی می کنم بهترین بازی ام را انجام دهم، طبیعی است این بازی خوب در فیلمنامه ای منسجم به چشم منتقد بیاید. نمونه اش فیلم «بوتیک» یا «آتش بس» است که یک تیم حرفه ای برای به سرانجام رسیدن آن تلاش کردند که خروجی آن، هم باب میل تماشاگران بود و هم منتقدان.
۲۳۲۳۱