مدیرکل دفتر آموزش و مشارکت های مردمی سازمان حفاظت محیط زیست از به راه افتادن حرکت مردمی «تفنگ کشان» شکارچیان در کشور خبر داد.
محمد درویش در همایش زیست محیطی در شهرستان اسفراین از توابع خراسان شمالی، گفت: در این سونامی تاکنون صدها تن از شکارچیان، داوطلبانه سلاح خود را بر زمین گذاشته اند.

وی در این همایش که روز جمعه برگزار شد، اظهار کرد: این حرکت مردمی یک بیداری محیط زیستی است که به راه افتاده و روز به روز دامنه آن گسترش می یابد و شکارچیان در جای جای کشور، تفنگ خود را بر زمین می گذارند.

درویش افزود: هدف ما آن است تا مردم از طریق آموزش، توانمندسازی جوامع محلی و تشکل های مردم نهاد از مطالبات خود در مقوله محیط زیست آگاه شوند که اگر چنین شود آنان حتی از مسوولان خواهند خواست تا در این حوزه به وظایف قانونی خود عمل کنند.

ˈتفنگ کشانˈ را ˈاحمد عزیزیˈ شکارچی مریوانی، ۲۵ بهمن ۱۳۹۲ در روستای ˈدرکیˈ اورامانات، پس از ۱۲ سال شکار، با شکستن تفنگ شکاری خود آغاز کرد که این اقدام موجی بزرگ و امیدبخش آفرید که رفته رفته به سونامی شورانگیزی بدل شد.

شکارچی سابق مریوانی پس از آموزش توسط یک سازمان مردم نهاد محلی، تصمیم به خداحافظی با تفنگ و شکار گرفت و در آیینی توسط این انجمن تفنگش را برای همیشه بر زمین گذاشت.

پس از او ۷۶ شکارچی دماوندی در آیین تقدیر از دست اندرکاران مجموعه تلویزیونی تلویزیونی پایتخت ۳، که نگاه ویژه ای به مساله محیط زیست داشت، تفنگ ها را کنار گذاشته و برای همیشه دست از شکار کشیدند.

علاوه بر آن انهدام ده ها قبضه سلاح شکاری از سوی شکارچیان در جای جای کشور، رهاسازی حیوانات و پرندگان اسیر و سوزاندن قفس آنها از دیگر نشانه های این بیداری محیط زیستی است.