ملت ایران: پل های تاریخی در ایران تعداد کمی ندارد هر ساله در تعطیلات افراد زیادی را به خود جذب می کنند. این پل ها پیشینه تاریخی طولانی دارند و برخی از آن ها شاید کمی تخرب شده باشند اما همچنان از جمله زیبایی های تاریخ ایران هستند.


پل پنج چشمه


این پل در ۵ کیلومتری ماکو بر روی رودخانه پر آب زنگمار ساخته شده است. پل پنج چشمه از آثار دوره صفوی است و به منظور ایجاد ارتباط بین تبریز - ماکو و همچنین روستاهای اطراف ساخته شده است. این پل که قبلاً دارای پنج چشمه بود، اینک چهار چشمه دارد. در اواخر دوره قاجاریه، دو چشمه ازچشمه های پل خراب شده و هنگام مرمت و بازسازی، به جای دو چشمه، چشمه ای بزرگتر ساخته و پنج چشمه را به چهار چشمه تبدیل کرده اند. مصالح پل از سنگ است و طرحی بسیار ساده دارد.

پل شاپوری

در فاصله ۲ کیلومتری جنوب غربی خرم آباد و در غرب شهر قدیمی «ایزدخواست» یکی ازشاهکارهای معماری و پل سازی دوره ساسانی باقیمانده است. این پل ۲۸ تاق در جهت غربی، شرقی داشت که امروزه فقط ۶ تاق آن باقی مانده است. سطح هر پایه ۶۶متر(۶*۱۱) و ارتفاع کنونی آن ۱۶ متر است. تاق ها باسنگ های حجاری شده، ساخته شده اند. مصالح بنا از سنگ و ملاط ترکیبی است که اکنون نیز جداکردن آن ازسنگ ها به سختی امکان پذیر است.

پل کشگان


پل کشگان بر سر راه باستانی و قدیمی طرهان به شهر باستانی شاپورخو قرار دارد و برروی رودخانه کشگان ساخته شده است. در پایین پل، پایه های دوره ساسانی به جای مانده است. این پل تقریباً۳۰۰ متر طول و ۱۱ پایه داشته است که در حال حاضر قسمتی از چهار پایه آن باقی مانده است. براساس متن کتیبه ای به خط کوفی که از بذئه پل پیدا شده، در سال ۳۸۸ هجری قمری به فرمان «بدربن حسنویه بن الحسین» ساختمان آن شروع شده و در سال ۳۹۸ به پایان رسیده است. به فاصله یکصد متری جنوب این پل، آثار یک پل دیگر که به دوره قبل از اسلام و مربوط به عهد ساسانیان باقی مانده بین این پل و آثار به جای مانده پل ساسانی کشگان، پل جدیدی ساخته شده است.

پل شکسته

این پل در روستای خسرو آباد در استان همدان، بر روی رودخانه شهاب احداثشده و دارای دوچشمه اصلی و دو چشمه کوچک در طرفین چشمه های اصلی است. طاق های هر چهار چشمه جناغی است که تا بلندی ۱۵۵ سانتی متر از تخته سنگ های لاشه ای، با ابعاد مختلف و با ملاط گچ ساخته شده و روی سنگ هاسه رج آجر چهار گوش چیده شده است.

پل فرسفج

این پل در روستای فرسفج تویسرکان بر روی یکی از شعبه های قلقل رود احداثشده است. پل فرسفج از نظر قدمت به دوره صفویه مربوط است. طول و عرض پل بسیار کم و سه دهانه بزرگ آب رو، با قوس جناغی دارد و در حد فاصل آنها دو طاقنمای کوچک به چشم می خورد. مصالح اصلی پل از سنگ و آجر است.