به گزارش ملت ایران به نقل از روابط عمومی ستاد محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران، رییس ستاد محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران با اشاره به اینکه طرح ساعت زمین از سال ۲۰۰۷ میلادی در استرالیا و توسط صندوق جهانی حیات وحش اجرا شد، افزود: در این طرح، مسئولان، چراغ نقاط شاخص شهری مانند برج ایفل در پاریس و خانه اپرای سیدنی و ساختمان های اداری شهر و مردم چراغ خانه های خود را به نشانه صرفه جویی در مصرف انرژی و مقابله با تغییرات آب و هوایی خاموش می کنند.

محمدهادی حیدرزاده در ادامه با اشاره به استقبال کم نظیر مردم جهان از این برنامه و تبدیل آن در سال بعد به طرحی جهانی اضافه کرد: مراسم ساعت زمین در کشور ما روز سوم فروردی ۹۲ همزمان با سراسر دنیا با خاموش کردن برج میلاد و شاخص های مهم برخی از کلانشهرها راس ساعت ۲۰:۳۰ الی ۲۱:۳۰ برگزار می شود.
حیدرزاده گفت: در مراسم ساعت زمین سال ۲۰۱۲،۶۹۵۰ شهر بزرگ و کوچک از ۱۵۲ کشور چراغ های خود را به مدت یک ساعت خاموش کردند و این مراسم در ایران در تاریخ دوازدهم فروردین ماه همزمان با سراسر دنیا با خاموشی برج میلاد، برج آزادی، و سی و سه پل اصفهان به مدت یک ساعت برگزار شد.

وی در ادامه افزود: برای اطلاع رسانی مطلوب از برنامه فوق و جلب مشارکت های مردمی با هدف خاموشی چراغ های اضافه در سال آتی فعالیت هایی قبل از برگزاری برنامه شامل طراحی بنر ساعت زمین و نصب آن در سطح شهر تهران، پخش تیزر ساعت زمین از شبکه ۵ صداوسیما، نمایشگرهای مترو، تهیه و ساخت وب سایت ساعت زمینwww. earth hour. ir درخصوص اطلاع شهروندان از برنامه انجام شده است.

وی در ادامه اظهار کرد: همزمان در روز ساعت زمین برنامه های ویژه ای در برج میلاد شامل شمارش معکوس در پای برج میلاد برای خاموش شدن آن راس ساعت ۲۰:۳۰ به وقت محلی، رصد ماه و ستارگان، اجرای نورپردازی ویژه پس از پایان مراسم در کنار برنامه های جنبی برج با حضور علاقمندان و دوستداران محیط زیست برگزار خواهد شد.

شهردار ی های اصفهان، رشت، ارومیه، کرج نیز علاوه بر خاموش کردن شاخص های مهم شهری برنامه های ویژه ای را برای برگزاری مراسم ساعت زمین تدارک دیده اند.