پس از گذشت یازده روز ازحادثه غرق شدن کشتیمسافربریکره جنوبیدر آب های اقیانوس، غواصان اجساد ۴۹ دختر دانش آموز را در یکی از کابین های عمومی کشتی پیدا کردند.

همه دختران نوجوان جلیقه نجات بر تن داشتند و اجسادشان در اتاقی پیدا شده که ظرفیت تنها ۳۰ مسافر را داشته است. مشخص شده که این دختران دانش آموز با جلیقه های نجات بر تن در انتظار رسیدن قایق های نجات بوده اند اما با دیررسیدن امدادگران همگی درون کشتی در اقیانوس فرو رفته اند.

در حالی که آمار کشته های این کشتی هر روز بیشتر و بیشتر می شود، خانواده های خشمگین و نگران که در منطقه «جیندو» در نزدیکی محل حادثه اقامت کرده اند، خواستار تحقیقات بیشتر درباره سهل انگاری کارکنان کشتی و دیررسیدن گروه امداد هستند.

خشم خانواده ها زمانی بیشتر شده که با اشتباه مقام های مسئول بسیاری از اجساد بدون شناسایی و اشتباهی به خانواده ها تحویل داده شده اند و حالا برای رفع مشکل و شناسایی قربانیان باید از همه اجساد تست DNA گرفته شود.

این اشتباه که نگرانی و اضطراب خانواده های مسافران را صدچندان کرده باعثاعتراض های شدید آن ها شده است. دیروز سخنگوی گروه تحقیقاتی از وارد عمل شدن دست کم ۷۰۰ غواص برای جست وجو در لاشه کشتی خبر داد و آخرین آمار کشته ها را ۱۸۳ نفر و ناپدیدشدگان را ۱۱۹ نفر اعلام کرد.

در این میان احزاب مخالف دولت کره جنوبی نیز هیزم بر آتش خشم مردم می ریزند و در بیانیه های مختلف اعلام کرده اند کاپیتان کشتی ۳ برابر و نیم بیش از ظرفیت کشتی مسافر سوار کرده و همین موضوع باعثغرق شدن کشتی شده است.

این گمانه زنی با پیداشدن جسد ۴۹ دانش آموز در کابین ۳۰ نفره تا حدی تأیید شده و خشم مردم را بیشتر کرده است.

گروه های غواصی تا به حال در عمق اقیانوس ۳۵ کابین از ۱۱۱ اتاق کشتی را جست وجو کرده اند اما با توجه به شکل قرارگرفتن کشتی در آب، عملیات به کندی و با سختی بیشتری ادامه دارد.

«کومیونگ سئوک» سخنگوی ستاد بحران دولت کره جنوبی در پاسخ به این که چرا از غواصان داوطلب برای عملیات جست وجو بهره گرفته نمی شود، گفت: «تا به حال بیش از ۳۴۰ غواص داوطلب برای عملیات ثبت نام کرده اند. ابتدا تصمیم داشتیم از همه آن ها استفاده کنیم اما تعدادی از آنها پس از ۱۰ دقیقه جست وجو در زیر آب تاب نیاورده اند و بیرون آمده اند و بسیاری نیز از این فرصت برای گرفتن عکس استفاده کرده اند. به همین خاطر در حال حاضر تنها ۱۶ غواص داوطلب به گروه امداد پیوسته اند.»

تا به این لحظه کاپیتان و ۱۱ خدمه کشتی به اتهام اهمال و بی مسئولیتی در نجات مسافران دستگیر شده اند و تحت بازجویی قرار دارند. کشتی مسافری «سوول» با ۴۷۹نفر مسافر که ۸۰ درصد آن ها دانش آموز و مدرس بوده اند حدود ۱۲ روز پیش به مقصد جزیره «جیجو» سئول را ترک کرده اما در میانه های راه به پهلو خمیده و در آب غرق شد. بسیاری کاپیتان کشتی را در این باره مقصر می دانند و معتقدند او باید زودتر اعلام هشدار می کرد و بسیاری نیز تعداد زیاد مسافران را عامل این کشتار بزرگ دریایی عنوان کرده اند.