معاون رئیس جمهوری و رییس سازمان میراثفرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گفت: ایران از نظر امنیت گردشگران در شرایط مطلوبی قرار دارد.

مسعود سلطانی فر با اشاره به آمار سازمان جهانی جهانگردی در سال ۲۰۱۳ افزود: ایران در حال حاضر از نظر امنیت گردشگران رتبه ۱۷ را در جهان به خود اختصاص داده است و این امر باعثشده تا در ماه های گذشته تقاضا برای سفر به ایران افزایش چشمگیری داشته باشد.

وی در جلسه ستاد اجرایی هماهنگی خدمات سفر استان خوزستان که با حضور استاندار خوزستان و تمام اعضای آن برگزار شد خاطر نشان کرد: تحریم های اعمال شده علیه ایران در سال های گذشته بر حضور تورهای خارجی در کشور تاثیر بسزایی گذاشته بود ولی پس از توافقات ایران با گروه ۱ + ۵ و مشخص شدن چهارچوب توافقات، بار دیگر سفر به ایران در برنامه های جهانگردان خارجی قرار گرفته است.

سلطانی فر در ادامه بیان کرد: در سال ۲۰۱۳ یک میلیارد و ۳۵ میلیون نفر گردشگر در جهان سفر کرده اند که همه کشورهای جهان هزار و صد میلیارد دلار از این بخش درآمدزایی داشته اند و ایران با توجه به اینکه یک درصد خاک جهان را تشکیل می دهد و ۱۰ تا ۱۵ درصد جاذبه های گردشگری، تاریخی و طبیعی دنیا را در خود جای داده است سهم قابل قبولی از این بخش به خود اختصاص نداده است که برای افزایش این سهم در حال برنامه ریزی کلان هستیم.

وی افزود: تا پایان روز ۸ فروردین سال جاری، ۳۴ میلیون و ۳۱۵ هزار اقامت نفر – شب در کشور به ثبت رسیده است که به طور میانگین هر شب حدود ۴ میلیون نفر در مراکز اقامتی اسکان داشته اند و از این میزان ۷ درصد به هتل ها، مهمان پذیر ها و هتل آپارتمان ها، ۱۹ درصد به مراکز آموزش و پرورش و اسکان در مدارس و ۱۵ درصد به مهمان سراها و خوابگاه های دانشجویی اختصاص داشته است.

معاون رئیس جمهور تاکید کرد با توجه به اینکه ۷درصد اقامت در هتل ها مربوط به زمان پرترافیک(پیک) هتل های کشور بوده، نشان می دهد که بیش از این ظرفیت اسکان وجود نداشته است.