اردبیل یکی از کلان شهرهای ایران و مرکز استان اردبیل است.

این شهر در نزدیکی مرز جمهوری آذربایجان قرار گرفته است و دارای ارتفاع زیادی است و از سردترین شهرهای ایران محسوب می گردد که جاذبه های طبیعی زیادی دارد. این شهر در ۲۱۹ کیلومتری تبریز و ۵۷۸ کیلومتری تهران واقع شده است

دیدنی ها
آرامگاه شیخ صفی الدین میراثجهانی یونسکو، مسجد جامع اردبیل و بقعه سید امین الدین جبراییل از بناهای تاریخی مهمّ این شهر به شمار می روند. مضافاً این که دریاچه شورابیل(در داخل شهر)، رودخانه بالیقلو چای(در داخل شهر)، دریاچه نئور، جنگل فندق لو، تله کابین جنگل فندقلو اردبیل، پیست اسکی آلوارس، پیست اسکی روی چمن جنگل فندقلوی نمین(اردبیل)، پیکره سنگی بابا داوود عنبران، شهر توریستی سرعین، تفرجگاه بولاغلار و دهکده سولان در زمره جاذبه های گردشگری مهم این شهر به حساب می آیند.
آرامگاه شیخ صفی الدّین اردبیلی
بقعة شیخ صفی - که از بناهای منحصربه فرد در میان ساختمان های مذهبی است - شامل تعدادی از بناهای دوره های مختلف است که نخستین بار شاه طهماسب آن ها را به صورت مجموعة واحدی درآورد. بعدها شاه عباس باعثافزودن بناهای مهم به این مجموعه و اصلاحاتی در آن گردید. اهمیّت زیاد این اثر تاریخی به طور کلی در رابطه ای که با سلسلة خاندان سلاطین صفویّه دارد جلوه گر می شود. اسلاف شاهان صفویّه و همچنین شاه اسماعیل یکم سرسلسلة این خاندان در داخل این مجموعة تاریخی به خاک سپرده شده اند. این مجموعه از نظر معماری اسلامی دارای اهمیّت فوق العاده است.
تله کابین جنگل فندقلو یکی از مناطق نمونه گردشگری استان اردبیل در جنگل فندقلو شروع و تا قسمتهایی از محدوده گیلان ادامه پیدا میکند. این تله کابین در ۵ کیلومتری شهرستان نمین و در ۲۵ کیلومتری اردبیل واقع شده است. فاصله بین این تله کابین ۱۵۰۰ متر میباشد. در مسیر این تله کابین، رستوران، کافی شاپ و پیست کارتینگ جهت رفاه گردشگران احداثگردیده است. این تله کابین دارای ۳۰ کابین شش نفره معمولی و سه کابین ویژه VIP بوده، بطوریکه ایستگاه های این تله کابین از استانداردترین ایستگاه های موجود در تله کابین های کشور است.
دریاچه شورابیل
شورابیل دریاچه ای در اردبیل است که در مسیر دانشگاه محقق اردبیلی قراردارد. این دریاچه یکی از جاذبه های طبیعی اردبیل می باشد که نتایج مطالعات زمین شناختی نشان میدهد که قدمت این دریاچه قدیمیتر از دریاچه ارومیه است. شورابیل تنها دریاچه طبیعی داخل شهری در ایران میباشد. این دریاچه در گذشته بسیار شور بوده است، ولی امروزه با افزودن آب شیرین به آن از شوری آن کاسته اند، به طوری که نوعی ماهی قزل آلا در آن پرورش داده می شود و گستردگی آن به ۱۸۰ هکتار افزایش یافته است. این دریاچه دارای امکانات تفریحی، ورزشی و فرهنگی بسیاری است که از آن جمله می توان به امکانات قایق رانی، پیست دو و میدانی، پیست دوچرخه سواری، باغ وحش، تعدادی هتل، یک شهر بازی، و رستورانی در وسط دریاچه اشاره کرد.
هتل های اردبیل
اردبیل و سرعین به واسطه پذیرش گردشگر، میزبان مسافران تابستانی وزمستانی است. درتابستان استفاده از مناطق خوش آب وهوای اردبیل ودرپاییزوزمستان به واسطه دارا بودن پیست اسکی آلوارس وآبگرمهای معدنی سرعین میزبان مسافران است. هتل های زیراز جمله هتلهای این شهر هستند
مجتمع توریستی کوثراردبیل، هتل مهدی اردبیل، هتل سبلان ارردبیل، هتل شورابیل اردبیل، هتل نگین اردبیل، مجتمع آبدرمانی و هتل آپارتمان ارشاد سرعین، هتل دریا اردبیل، هتل شیخ صفی اردبیل، هتل آپارتمان اترک سرعین، هتل آپارتمان سپیدسرعین
هتل آپارتمان دنیز سرعین، هتل آپارتمان فانوس سرعین، هتل آپارتمان آنا، هتل آپارتمان تخت طاووس، هتل قصر سرعین، هتل لاله سرعین.

تبریز
یکی از شهرهای بزرگ ایران و مرکز استان آذربایجان شرقی است این شهر با ۲۳۷٫۴۵ کیلومتر مربع مساحت، سومین شهر بزرگ کشور پس از تهران و مشهد، بزرگ ترین شهر منطقهٔ شمال غرب ایران و مناطق آذربایجانی نشین و قطب اداری، ارتباطی، بازرگانی، سیاسی، صنعتی، فرهنگی و نظامی این منطقه شناخته می شود.
جمعیت تبریز در سال ۱۳۹۰ خورشیدی بالغ بر ۱٬۴۹۴٬۹۹۸ نفر بوده که این رقم با احتساب جمعیت ساکن در حومهٔ شهر(کلان شهر تبریز) به ۱٬۸۰۰٬۰۰۰ نفر می رسد. تبریز در سال ۱۵۰۰ و در زمان پایتختی سلسلهٔ صفویان به عنوان چهارمین شهر بزرگ جهان محسوب می شده و هم تراز با استانبول - پایتخت امپراتوری عثمانی - بوده است.

دیدنی هاو اماکن تاریخی
هم اکنون تنها دو محل باستانی - یعنی ارگ و مسجد کبود - از تبریز قدیم برجا مانده است. به همین دلیل این شهر نسبت به سایر شهرهای بزرگ ایران - همچون اصفهان، شیراز و حتی مشهد - آثار باستانی بسیار کم تری دارد. ارگ تبریز بنایی آجری است که پیش از سال ۷۰۱ خورشیدی برروی آواره های مسجدی ساخته شده است. این بنا از نظر سادگی، اندازه و پایداری، چشم گیر است. مسجد کبود بنایی است که حدود سال ۸۲۹ خورشیدی ساخته شده و به دلیل کاشی کاری آبی تزئینی زیبایش، شهرت یافته است. از دیگر آثار باستانی تبریز، خرابه های مقبرهٔ دوازده گوشهٔ غازان پسر ارغون - حاکم مغول ایران - نیز قابل ذکر است.


خانه ها
در سال های اخیر تعدادی از خانه های تاریخی تبریز ترمیم شده است. برای نمونه خانهٔ کوزه کنانی به موزهٔ مشروطه، خانهٔ شربت اوغلی به فرهنگ سرای تبریز و خانهٔ قدکی، خانهٔ گنجه ای زاده و خانهٔ بهنام به مجموعهٔ دانشکدهٔ معماری تبدیل شده است. درحال حاضر نیز بسیاری از این خانه ها درحال احیا و ترمیم هستند و پس از ترمیم به موزه و یا سایر مراکز فرهنگی تبدیل خواهند شد

ایل گلی
ایل گلی(شاه گلی) یکی از مهم ترین گردشگاه های شهر تبریز است که در جنوب شرق آن و در ۷ کیلومتری مرکزشهر واقع شده است. این مکان در زمان آق قویونلوها ایجاد شده و در دورهٔ صفویان گسترش یافته است.
با احداثهتل ۵ ستاره و بین المللی ایل گلی، این گردشگاه جنبهٔ جهانی پیدا کرده است. عمق دریاچهٔ ایل گلی ۱۲ متر بوده و در محوطهٔ آن قایقرانی انجام می شود. همچنین شهربازی و نیز مسافرخانه های متعددی در داخل این گردشگاه وجود دارد

خانه مشروطه
خانهٔ مشروطه در یکی از محله های قدیمی شهر تبریز به نام راسته کوچه و در غرب بازار تبریز قرار گرفته است. این بنا به سبک معماری دورهٔ قاجار ساخته شده و ملک شخصی حاج مهدی کوزه کنانی بوده است. این بنا به شمارهٔ ۱۱۷۱ در سال ۱۳۵۴ خورشیدی در فهرست آثار ملی ایران ثبت شده و در سال ۱۳۶۷ خورشیدی به تملک رسیده است.
موزهٔ مشروطه نیز پس از ایجاد تغییراتی در تالارها و اتاق های خانهٔ مشروطه و به نمایش درآوردن اسناد تاریخی مربوط به انقلاب مشروطه در سال ۱۳۷۵ خورشیدی تأسیس شده است. از مهم ترین آثار تاریخی این موزه می توان به سلاح کمری ستارخان، فرش مشروطه، وسایل شخصی سران مشروطه و دیگر مدارک مرتبط با انقلاب مشروطه اشاره کرد.
هتلها
هتل پارس ائل گلی تبریز
آدرس: تبریز، جنب پارک ائل گلی تبریز
هتل گسترش تبریز
آدرس: تبریز، چهار راه آبرسان، هتل بین المللی گسترش تبریز
هتل شهریار تبریز
آدرس: تبریز - اول جاده ائل گلی