این سامانه ۲۴ اسفند در نیمه جنوبی کشور سبببارش بارانو وزش باد می‌شود. مناطق مرتفع و سردسیر نیز بر اثر ورود سامانه جدید با بارش برف مواجه می‌شوند. این سامانه در نیمه‌شمالی کشور یعنی استان‌های تهران، قزوین، سمنان، قم، مرکزی و اصفهان باعثبارش‌های پراکنده می‌شود. از فردا نیز شدت بارش‌ها به شرق کشور منتقل می‌شود اما در استان‌های شمال‌شرقی کشور شدت بارش‌ها کم خواهد بود. در عین حال پس از ورود این سامانه جدید به شرق کشور، بارش‌های پراکنده در مرکز و غرب نیز دور از انتظار نخواهد بود.

استان‌های شمالی کشور نیز که در روزهای اخیر هوای نسبتا سردی را تجربه کرده‌اند، در روزهای یکشنبه و دوشنبه با افزایش دما روبه‌رو خواهند بود.

این سامانه در نیمه‌جنوبی مناسب و چشمگیر‌تر از نیمه شمالی خواهد بود. اوج بارش این سامانه امروز در استان‌های حاشیه زاگرس مرکزی و جنوبی، مناطقی از مرکز، جنوب شرق، جنوب و شرق خواهد بود.

افت محسوس دما طی ۲۴ساعت آینده، به‌ویژه در استان‌های حاشیه زاگرس، استان‌های مرکزی و استان‌های شرقی، سبب بارش برف و کولاک در کوهستان‌ها، اختلال در رفت‌وآمدهای برون‌شهری، سرمازدگی برخی محصول‌ها و لغزندگی راه‌ها می‌شود. همچنین ادامه بارش‌های رگباری همراه با آذرخش و وزش باد موجب آبگرفتگی معابر عمومی و طغیان رودها در جنوب و شرق کشور می‌شود. همچنین بار دیگر از دوشنبه سامانه بارش‌زای جدیدی از سمت شمال غرب وارد می‌شود و روز سه‌شنبه گسترش بیشتری در نیمه شمالی و غربی خواهد داشت. امروز اردبیل با دمای منفی ۵درجه سردترین شهر کشور و بوشهر با ۲۷درجه بالای صفر بیشترین دمای کشور را به ثبت می‌رسانند.