معاون سلامت آموزش و پرورش با اشاره به تشکیل جلسه کارگروه ایمنی و پیشگیری از حوادثچهارشنبه سوریاستان ها با موضوع کاهش اثرات حوادثو سوانح مرتبط باآتش سوزیگفت: «لوح های فشرده آموزشی درباره حوادثچهارشنبه آخر سال به مدارس شهر تهران فرستاده شده است.»

آموزش و پرورش همه ساله تدابیر ویژه ای برای کاهش حوادثچهارشنبه آخر سال دارد، امسال هم تدابیری با هدف ترویج فرهنگ ایمنی و کاهش خسارات جانی و مالی اندیشیده است. در همین راستا در هر منطقه کمیته ای به نام کمیته سلامت با موضوع کاهش اثرات حوادثو سوانح مرتبط با چهارشنبه آخر سال یا آتش سوزی اتخاذ شده تا ایمنی مناسب برای مدارس فراهم شود. همچنین توجیه و آگاه سازی دانش آموزان و اولیا از طریق دعوت از کارشناسان آتش نشانی، هلال احمر، اورژانس و نیروی انتظامی در برنامه های صبحگاهی مدارس و کلاس های آموزشی خانواده در دستور کار مدارس قرار گرفته است.

دکتر محمد چینیان افزود: «آگاه سازی و اطلاع رسانی پیام های مرتبط با استفاده از ظرفیت موجود استانی و محلی، اجرای برنامه اطفای حریق، تخلیه اضطراری و پناه گیری با اولویت مدارس مجری طرح دانش آموز آماده در روزهای سخت(دادرس)، از دیگر برنامه های آموزش و پرورش برای مدارس است.»

به گفته وی، ارائه آموزش های ایمنی و بهداشتی(نظری - عملی) برای دانش آموزان، والدین و کارکنان مدرسه با دعوت از کارشناسان آتش نشصانی، هلال احمر، اورژانس و غیره، برگزاری انواع مسابقات، نمایشگاه و برنامه های فرهنگی مرتبط با موضوع و اختصاص بخشی از کلاس های درس به موضوع حوادثشب چهارشنبه آخر سال، راهکارهای کاهش خسارات و اقدام مناسب جایگزین از دیگر تدابیر اتخاذ شده است.

همچنین به منظور کاهش سوانح چهارشنبه آخر سال سازمان آتش نشانی توصیه هایی را به شهروندان ارائه کرده است. سازمان آتش نشانی از مدارس خواست به دانش آموزان اصول و روش های پیشگیری از حوادثمربوط به استفاده از موادمحترقه منفجره و آتش بازی را به طوری که محتوای آن با توانایی ها و روحیات آنان مطابقت داشته باشد آموزش دهند.

بنابر اعلام سازمان آتش نشانی کودکان و افراد مسن و زنان باردار و بیماران قلبی بیشترین آسیب را از صدای انفجار مهیب موادمحترقه می بینند. همچنین افراد باید از پریدن روی آتش با لباس هایی از جنس پلاستیک خودداری کنند چراکه احتمال آتش از گرفتن این گونه پوشاک بیشتر است. به طوری که هرسال شماری از نوجوانان و جوانان که ۹۰ درصد آن هم پسران هستند و بیشتر در گروه سنی ۱۸ تا ۲۰سال در این روز دچار آسیب و سوختگی می شوند.