اینکههواپیمادر یک حادثه تروریستی منهدم شده یا خلبان عمدا باعثسقوط آن شده است. آنچه باعثبه‌وجود آمدن این احتمالات شده، زمان ناپدیدشدن هواپیما و از همه مهم‌تر، عدم‌مخابره هرگونه پیام اضطراری یا درخواست کمک از سوی خلبان است. کارشناسان می‌گویند در چنین شرایطی، فقط یک حادثه ناگهانی می‌تواند باعثاز بین رفتن هواپیما شود.

در نخستین ساعات بامداد شنبه،هواپیمای مسافربریبوئینگ ۷۷۷با ۲۲۷مسافر و ۱۲خدمه فرودگاه کوالالامپور در مالزی را ترک کرد تا راهی پکن، پایتخت چین شود. یک ساعت بعد از پرواز اما، زمانی که هواپیما در ۱۱کیلومتری سطح زمین بود، ناگهان از صفحه رادار محو و ناپدید شد.

احتمال حادثه تروریستی

گرچه خیلی‌ها در همان ابتدا احتمال سقوط هواپیما را مطرح کردند، اطلاعاتی که دیروز در رسانه‌ها منتشر شد، ناپدیدشدن هواپیمای مسافربری را پر رمز و راز کرد. تاد کورتیس، مهندس سابق ایمنی پرواز شرکت بوئینگ در گفت‌وگو با رویترز گفت: معمولا حوادثهوایی زمانی رخ می‌دهند که هواپیما در حال برخاستن از فرودگاه یا فرود در آن است. اینکه یک هواپیما در زمانی که در ارتفاع ۱۱کیلومتری سطح زمین است دچار حادثه شود، اتفاقی نادر به شمار می‌رود. با این حال ممکن است به‌دلیل نقص در موتور یا نقص فنی دیگر دچار حادثه شود. او ادامه داد: درصورت بروز نقص فنی در هواپیما و حتی از کار افتادن هر دو موتور، خلبان ۲۰دقیقه فرصت دارد که از طریق ارتباط رادیویی درخواست کمک کند. از سوی دیگر این هواپیما، کاملا پیشرفته و مطمئن بوده است؛ بنابراین احتمال دارد که هدف حمله تروریستی قرار گرفته و ناگهان منهدم شده باشد یا اینکه خلبان عمدا باعثسقوط آن شده باشد؛ هر چند اظهارنظر قطعی در این خصوص زود است و باید بررسی‌های بیشتری انجام شود.

مسافران مرموز

فرضیه خرابکاری در هواپیمای ناپدید شده، زمانی قوت بیشتری پیدا کرد که پلیس مالزی در جریان بررسی‌های انجام شده، اعلام کرد ۴نفر از مسافران هواپیمای ناپدیدشده، افراد مرموزی بودند که ۲نفر از آنها گذرنامه سرقتی در اختیار داشتند. از سوی دیگر پلیس چین نیز اعلام کرد یکی از افرادی که نامش در فهرست مسافران هواپیمای ناپدیدشده است، در حقیقت مسافر هواپیما نبوده است. این مرد اهل فوجین است که از این منطقه خارج نشده و همچنان در فوجین به سر می‌برد. با همه این شواهد پلیس همچنان مدعی است که سرنخی که نشان دهد ناپدید شدن هواپیما یک حادثه تروریستی بوده، به‌دست نیامده و تنها جعبه سیاه هواپیماست که می‌تواند این معمای مرموز را حل کند. براساس این گزارش، هم‌اکنون ۴۰کشتی و ۲۲هواپیما در اقیانوس در حال جست و جو هستند و این در حالی است که از اندونزی نیز برای ارسال تیم‌های جست و جو درخواست کمک شده است. گفته می‌شود جست و جوگران دیروز توانستند ۲لکه نفتی در اقیانوس را که احتمال داشت هواپیما در آنجا سقوط کرده باشد پیدا کنند اما در جست و جوی این منطقه چیزی به‌دست نیاوردند.