به گزارش ملت ایران به نقل از آریا: در حالی که به شبهای پایانی سال نزدیک می شویم و تکاپوی جامعه برای خریدهای نوروزی نیز بیشتر شده است، عیدانه ۸۵ هزار تومانی دولت برای هر فرد به حساب سرپرستان خانوار واریز شد و از سوی دیگر بر اساس اعلام رئیس جمهوری یارانه اسفند نیز در اواخر ماه جاری واریز خواهد شد.

از ۹ اسفند ماه نمایشگاه های عرضه مستقیم کالا برپا شود و مایحتاج عمومی مردم در آن نمایشگاه ها عرضه شود، گفته شده پسته ۴۰ هزار تومانی در این نمایشگاه عرضه می شود ولی این در حالی است که پسته درجه یک کیلویی ۶۱ هزار تومان و پسته درجه دوم کیلویی ۵۱ هزار تومان در بازار عرضه می شود.

. همچنین مغز گردو کیلویی ۳۸ هزار تومان، بادام کاغذی کیلویی کیلویی ۳۱ هزار تومان، بادام زمینی کیلویی ۲۱ هزار تومان، مغز فندوق کیلویی ۴۴ هزار تومان، مغز تخمه کدوکیلویی ۴۱ هزار تومان، آجیل مخلوط تمام مغز کیلویی ۵۲ هزار تومان، تخمه کدو کیلویی ۲۱ هزارو ۸۰۰ تومان، تخمه ژاپنی کیلویی ۱۶ هزار و ۸۰۰ تومان، بادام کیلویی ۴۸ هزارو ۸۰۰ تومان، شکلات پذیرایی به طور متوسط کیلویی ۱۸ هزارو ۸۰۰ تومان، شیرینی خشک پذیرایی بسته ۱ کیلو و ۲۰۰ گرمی ۱۳ هزار تومان، شیرینی تر کیلویی ۱۰ هزار تومان در بازار موجود است.

همچنین هر کیلو گوشت قرمز استرالیایی به نرخ دولتی ۱۹هزارو ۶۵۰ تومان، گوشت گوساله لاشه کیلوبی ۲۲ هزار تومان مخلوط کیلوبی ۲۳ هزارتومان راسته کیلوبی ۳۴ هزار تومان گوشت مخلوط گوسفندی ۲۹کیلویی هزار تومان، مرغ برزیلی به نرخ دولتی هر کیلویی ۵ هزارو ۱۰۰ تومان و مرغ در بازار آزاد کیلویی ۶ هزارو ۳۰۰ تومان فروخته می شود.

آجیل بخوریم یا نخوریم!برای عید ۵کیلو آجیل مخلوط مبلغی در حدود ۲۰۰هزار تومان می بایست هزینه کرد.

حالا اگر قرار باشد به بخش مخارج برسیم و هر یک از افراد قصد خرید یک دست لباس جدید را برای سال آینده داشته باشند می بایست برای خرید یک شلوار به طور متوسط ۸۰ هزار تومان، یک جفت کفش ۴۰ هزار تومان، پیراهن مردانه به طور متوسط ۳۵ هزار تومان و مانتو برای خانم ها ۸۰ هزار تومان باید هزینه کنند.

برای خرید لباس شب عید نیز اگر خانواده ۴ نفری را متشکل از دو پدر خانواده و فرزند پسر و مادر و فرزند دختر بدانیم با توجه به قیمتهای تقریبی که برای لباس ها ذکر شد برای یک آقا ۱۴۵ هزار تومان و برای یک خانم ۲۰۰ هزار تومان هزینه بر است که جمع ۴ نفر خانواده مبلغی در حدود ۶۹۰ هزار تومان می شود.

اگر متوسط خانوارهای ایرانی را ۴ نفره بدانیم هزینه سبزی پلو باماهی برای شب عید، ماهی قزل آلا کیلویی به صورت متوسط ۲۰ هزار تومان و اگر برای ۴ نفر ۲ کیلو ماهی درنظر بگیریم برای شب عید ۴۰ هزار تومان هزینه ماهی و برنج را اگر به طور متوسط کیلویی ۵هزارو ۵۰۰ تومان درنظر بگیریم و مخلفات ساده ای را درنظر بگیریم یک سبزی پلو با ماهی ۵۰ هزار تومان برای یک خانوده ۴ نفری آب می خورد.

سبزی پلوی پر دردسر

یک سبزی پلو با ماهی ۵۰ هزار تومان برای یک خانوده ۴ نفری آب می خورد

اگر آجیل شب عید را نیز به طور متوسط کیلویی ۴۰ هزار تومان حساب کنیم برای عید ۵کیلو آجیل مخلوط مبلغی در حدود ۲۰۰هزار تومان می بایست هزینه کرد.

همچنین برای خرید شیرینی خشک در حدود ۳ و نیم کیلو مبلغ ۴۰ هزار تومان میبایست هزینه کرد.

اگر بخواهیم مرغ و گوشت را بر اساس نرخ دولتی حساب کنیم سه کیلو گوشت در حدود ۶۰ هزار تومان و مرغ دولتی ۴ کیلوی آن در حدود ۲۱ هزار تومان می شود و اگر ۱۰ کیلو برنج را نیز درنظر بگیریم بر اساس نرخ دولتی مبلغی در حدود ۵۵ هزار تومان باید هزینه کرد.

میوه نیز هر کیلو پرتقل تامسون جنوب کیلویی ۱۲۰۰ تومان، سیب زرد نیز کیلویی ۱۵۵۰ تومان، خیار گلخانه ای نیز کیلویی ۱۶۵۰ تومان، کیوی کیلویی ۱۴۵۰ تومان و اگر از هرکدام ۴ کیلو تهیه شود مبلغی در حدود ۲۳ هزارو ۵۰۰ تومان باید برای میوه شب عید پول پرداخت.

با جمع هزینه های ذکر شده جمعا در حدود ۱ میلیون و ۱۴۰هزار تومان برای ۱۳ روز عید سرپرست یک خانواده ۴ نفره می بایست هزینه کند.

نکته اول در این گزارش این است که مخارج از نگاه یک خانواده ۴ نفره و البته از طبقه متوسط رو به پایین در نظر گرفته شده است.

نکته دوم این است که هزینه سفرهای نوروزی و تفریحات معمول و رایج مانند سینما و … در نظر گرفته نشده است.

نکته مهم دیگر این گزارش این است که آب بها، گاز بها، پول برق و اقلامی مانند روغن، حبوبات، چای شکر، قند و غیر در این گزارش نیامده است.