به گزارش ملت ایران به نقل از فارس، در حالی که ماهانه بیش از ۱۶۰ هزار تن مرغ در کشور تولید می‌شود که حدود ۲۰ هزار تن بیش از نیاز مصرف ۱۴۰ هزار تنی کشور است، اما قیمت مرغ در یک ماه اخیر روند افزایشی پیدا کرد و به ۶۵۰۰ تومان رسید.

این در حالی است که به گفته مسئولان مرکز پشتیبانی امور دام ۱۲۰ هزار تن مرغ در کشور ذخیره‌سازی شده است. اصولاً ذخیره‌سازی با هدف تأمین نیاز در آینده و تعدیل قیمت در زمان ضرور انجام می‌شود.

طی دو هفته اخیر مرغ منجمد وارداتی و تولید‌ داخل نیز به بازار تزریق شد، اگر چه به صورت مقطعی و شاید هم به دلیل روانی، قیمت تا ۵۹۰۰ تومان پایین آمد، اما دوباره قیمت به کیلویی ۶۲۰۰ تومان افزایش یافته است.

ستاد تنظیم بازار اخیرا مصوبه‌ای داشته است که قیمت مرغ در بازار از کیلویی ۵۷۰۰ تومان فراتر نرود و تولید کنندگان هم خواستار اجرای این مصوبه هستند و قیمت‌های بازار را بالا و غیر منطقی می‌دانند، اما تاکنون این مصوبه اجرا نشده است.

به هر حال نوسان قیمت مرغ در شرایطی که کشور ماهانه ۲۰ هزار تن مازاد تولید و ۱۲۰ هزار تن ذخیره‌سازی دارد، زنگ خطری برای متولیان تنظیم بازار است، تا با خانه‌تکانی ابزارهای مدیریتی خود بتوانند، نه تنها قیمت مرغ بلکه قیمت سایر اقلامی را که مقام معظم رهبری نیز تأکید فرموده و منتظر گزارش هستند، پایین آورند.

اما در این میان قیمت تخم‌مرغ در شانه‌ای ۷۰۰۰ هزار تومان ثابت مانده است و ماهانه ۸۵ هزار تن تخم‌مرغ در کشور تولید می‌شود که ۲۰ هزار تن آن مازاد است.

در حال حاضر براساس تفاهم‌نامه سه جانبه وزارتخانه‌های صنعت و کشاورزی و اتحادیه مرغ‌تخم‌مرغ‌ گذار صادرات این محصول به کشورهای دیگر تا آذر ۹۲ ماهانه ۷۵۰۰ تن ادامه می‌یابد.

تاکنون بیش از ۲۰ هزار تن تخم‌مرغ به کشورهای اطراف صادر شده است.

همچنین بر اساس تفاهم‌نامه قیمت تخم مرغ نباید بیش از کیلویی ۳۷۰۰ تومان باشد.