به گزارش ملت ایران به نقل از مهر: سخنگوی ستاد تنظیم بازار نوروزی با بیان اینکه از امروز شنبه توزیع گوشت ۱۰۵۰۰ تومانی و مرغ ۴۴۰۰ تومانی توسط اتحادیه‌ها و تعاونیهای مصرف، آغاز می شود، اعلام کرد: البته این قیمتها تحویلی بوده و برای فروش آنها از ۴ تا ۱۰ درصد بستگی به هزینه‌ها در هر استان به دست مصرف کننده می‌رسد.

علی پور کاوه با بیان اینکه از شنبه ۱۹ اسفند اتحادیه‌ها و تعاونیهای مصرف، توزیع گسترده گوشت، مرغ، برنج و میوه در ۳۱ استان کشور را آغاز می کنند، گفت: در ایام پایانی سال تقاضا برای کالاهای اساسی معمولا افزایش می یابد به همین علت برای پاسخگویی به این تقاضا در ستاد تنظیم بازار تصمیم گرفت شد، از شنبه ۱۹ اسفند کالاهای اساسی در دسترس مردم قرار می گیرد.

سخنگوی ستاد تنظیم بازار نوروزی تصریح کرد: مقرر شده است، اتحادیه‌های سراسری کارکنان دولت، اتحادیه سراسری فرهنگیان، اتحادیه کارگران برای اعضای تحت پوششان ۴ کیلو گوشت قرمز منجمد برمبنای هر کیلو ۱۰ هزار و ۵۰۰ تومان، گوشت مرغ با قیمت ۴ هزارو ۴۰۰ تومان تحویل بگیرند.

مدیر کل دفتر تامین و توزیع کالا وزارت صنعت، معدن وتجارت یادآور شد: همچنین برای هر کدام از این اتحادیه‌ها، برنج هندی با قیمت ۳ هزارو ۶۰۰ تومان در نظر گرفته شده است.

این مقام مسئول یادآور شد: تصمیم ویژه دیگری هم در ستاد تنظیم بازار گرفته شد که درهفته بعد بطور گسترده انواع برنج وارداتی در نمایشگاهها، شبکه های صنفی منتخب استانی و سایر شبکه هایی که سازمان صنعت، معدن وتجارت تدارک ببینند، عرضه شود.
قیمت انواع برنج خارجی

وی، افزود: برنج آرژانتینی برمبنای کیلویی ۲ هزار تومان به اندازه تقاضای کشور در ۳۱ استان کشور توزیع می شود، همچنین برنج آپاچی برمبنای هر کیلو ۲ هزارو ۵۰ تومان، برنج تایلندی هر کیلو یکهزار و ۳۳۰ تومان در سراسرعرضه می شود.

پور کاوه خاطرنشان کرد: البته این قیمتها تحویلی بوده و برای فروش آنها از ۴ تا ۱۰ درصد بستگی به هزینه ها در هر استان به دست مصرف کننده می رسد.

مدیر کل دفتر تامین و توزیع کالا وزارت صنعت، معدن وتجارت گفت: این قیمتها نسبت به بازار آزاد تفاوت قابل توجهی دارد که سعی شده است در شبکه مصرف تعاونی که قابل کنترل بوده توزیع شود.

سخنگوی ستاد تنظیم بازار نوروزی گفت: اعداد و ارقام موجودی کالا و روند عرضه کالا به شبکه های توزیع در اسفند امسال بیش از مدت مشابه سنوات قبل می باشد از این رو جای هیچگونه نگرانی از بابت کمبود کالا نیست.

پور کاوه در ادامه تاکید کرد: خواهشی که از مردم می شود این است که با برنامه ریزی ازپیش تعیین شده براساس تقاضاهایشان کالاهای اساسی را تامین نمایند تا زمینه سود جویی برای افراد خاص فراهم نشود.

جزئیات ذخیره سازی میوه و مرکبات

وی تاکید کرد: در مورد میوه و مرکبات بیش از ۱۰۰ هزارتن سیب و پرتقال تدارک دیده شده و تا امروز بیش از ۶۰ درصد این مرکبات به استانها حمل شده و در مرکز استان‌ها و شهرستان‌ها ذخیره سازی می شود و برنامه توزیع آن حسب شرایط هر استان می باشد.

پورکاوه همچنین در خصوص چگونگی تشکلیل ستاد تنظیم بازارنوروزی گفت: بلافاصله پس از دستور رییس جمهور برای روان سازی امور و استفاده هر چه بیشتر از توان تشکلها، اتحادیه ها و انجمن ها ودستگاههای مرتبط، این ستاد تشکیل شد.

مدیر کل دفتر تامین و توزیع کالا وزارت صنعت، معدن وتجارت، تبیین کرد: این ستاد متشکل از ۱۵ دستگاه اجرایی اعم از متولیان حمل و نقل، مجامع و اتحادیه ها، انجمن حمایت از حقوق مصرف کننده و سایر دستگاههایی که در زمینه تامین، توزیع و حمل کالا و هم عرضه کالا موثر هستند تشکیل و روزانه با یکدیگر هماهنگی داشته و جلسات مستمری دارند.

وی در پایان خاطرنشان کرد: ستاد تنظیم بازار نوروزی استانی هر روز ومستمر با حضور استاندار تشکیل شده واین ستاد تا پایان فروردین سال ۹۲ فعال است.

مفتح رئیس ستاد نوروزی تنظیم بازار شد

مهدی غضنفری وزیر صنعت، معدن و تجارت با صدور حکمی " محمد صادق مفتح " قائم مقام اجرایی وزارتخانه را به سمت رییس ستاد نوروزی تنظیم بازار منصوب کرد.

دراین حکم آورده است: مقتضی است که در روزهای پایانی سال و ایام نوروز همراه با معاونان، مدیران، کارشناسان و همکاران وزارتخانه و سازمان های صنعت، معدن و تجارت استان ها تدابیر و تمهیدات مورد نیاز برای تامین و توزیع کالا، بازرسی و نظارت، پایش مستمر عرضه و تقاضا، رسیدگی به شکایت و نیز اطلاع رسانی موثر در جهت جلوگیری از هرگونه کمبود منابع و ممانعت از افزایش غیرمنطقی قیمت ها، اتخاذ شود.

ستاد نوروزی تنظیم بازار از طریق هماهنگی، پاسخگویی، تعامل و بهره گیری حداکثری از ظرفیت‌های موجود در دستگاه‌های مرتبط با فضای تنظیم بازار نوروزی، شامل جامعه اصناف و شورای اصناف، مجامع و انجمن های تولیدی، توزیعی، تعاونی‌های کارگری، کارمندی و فروشگاه‌های زنجیره ای، تولیدکنندگان، توزیع کنندگان، تشکل‌ها و اتحادیه‌ها و فعالان اقتصادی گمرکات و بازارچه‌های مرزی، استانداری‌ها و فرمانداری‌ها، صداوسیما، رسانه‌ها، اصحاب جراید و ائمه محترم جمعه و جماعات، سازمان تعزیرات حکومتی، مسئولان حمل ونقل درون شهری و برون شهری، نیروی انتظامی و مجموعه اماکن وابسته، نیروهای بسیج مردمی و ناظرین افتخاری، شهرداری ها، شورای شهر، میادین میوه و تره بار، انجمن های حمایت از حقوق مصرف کنندگان، سایر دستگاه‌های ذیربط زمینه لازم برای خدمتگزاری به مردم شریف و تامین معیشت آنان را بیش از بیش فراهم کند.