به گزارش ملت ایران به نقل از میراثفرهنگی: طبق این بیانیه، موزه‎های " اسمیت سونیان "، موزه هنرهای زیبا در " هوستون " و موزه هنر " متروپولیتن " در نیویورک و موزه هنرهای آسیایی در سان فرانسیسکو وهمچنین موزه " پاول گتی " در لس انجلس، موزه‎هایی هستند که این اثر قرار است در آن‎ها به نمایش درآید.

موزه بریتاینا در بیانیه رسمی خود یادآور شده است که منشور کوروش که یکی از مشهورترین آثار دنیای باستان و فرمان صادر شده از سوی کوروش کبیر، پادشاه ایران(۵۵۹-۵۳۰ پیش ازمیلاد) دراین موزه است این نخستین بار است که این اثر در کشور امریکا دیده می‎شود.

همچنین مسئول اصلی برگزاری این نمایشگاه نیز " جان کورتیس " از موزه‎داران و متخصص آثار خاورمیانه در موزه بریتانیاست که درهمراهی با همکاران خود این نمایشگاه را تا اکتبر ۲۰۱۳ اجرا و مدیریت می‎کند.

در بیانیه موزه بریتانیا که به تفصیل به معرفی این اثر و اهمیت جهانی آن پرداخته، آمده است: «منشور کوروش به عنوان نخستین سند از حقوق بشر در " بابل " واقع درعراق کنونی در سال ۱۸۷۹ و در جریان کاوش‌های باستان شناسی که با حمایت موزه بریتانیا دراین کشور صورت گرفت، کشف شده واز آن زمان تاکنون در این موزه نگاهداری و به علاقمندان ارائه شده است.

این اثر طی ۱۳۰ سال در این موزه مورد مطالعه و بررسی قرار گرفته و از سوی تمام مردم جهان به عنوان نماد گذشت و احترام به مردمان مختلف و مذهب‌های مختلف مورد ستایش و احترام است. به طوری که یک نسخه از این اثر ساخته و در سازمان ملل متحد در نیویورک قرار داده شده است.»

طبق همین گزارش منشور کوروش در سال ۲۰۱۰ – ۲۰۱۱ به صورت امانت در اختیار موزه ملی ایران قرار گرفت که توسط بیش از یک میلیون نفر از ایرانیان مورد بازدید قرار گرفت. اکنون نیز این نخستین بار است که مردم و مخاطبان موزه‎های بزرگ امریکا فرصت دارند تا از نزدیک با این اثر منحصر بفرد وبا اهمیت جهانی رویاروی شوند.

به گفته مسئولان موزه بریتانیا این اثر در قالب یک نمایشگاه ویژه، شامل ۱۶ اثر باستانی، و با عنوان «منشور کوروش و پارس باستان» در۵ موزه‎ بزرگ و شاخص امریکا به نمایش در می‎اید. این نمایشگاه همچنین نمایانگر نوآوری‎هایی است که توسط ایرانیان در دنیای باستان و در خاورمیانه - حدفاصل ۵۵۰ تا ۳۳۱ پیش از میلاد - به جهانیان عرضه شده بود. دوران قدرت امپراتوری پارسیان که بزرگترین امپراتوری شناخته شده جهان تا آن زمان بوده است.