به گزارش ملت ایران به نقل از روزنامه مردم سالاری: اجاره‌نشینی در این روزهای اسفبار‌ گرانی مشکلی است که دامن خیلی‌ها را گرفته و ول کن نیست و در این چند ماه دیگر چیزی جز بند تونبان از آن دامن باقی نمانده است‌!

اوضاع و احوال اجاره نشینی بد و خراب است و روز به روز هم بدتر می‌شود و فشار‌ها بر اقشار کم درآمد بیشتر‌! اجاره‌نشینی مشکلی است که خانه‌های خالی را پر نکرده و قوانین حمایتی را به چالش کشانده و صاحبان منازل را که همانند داروغه می‌مانند حریص‌تر کرده است.

این مشکلی که این روزها به معضل تبدیل شده و کسی هم نیست که جلوی آن بتواند قد علم کند‌! اجاره‌بها آنقدر بالا کشیده که صدای همه را درآورده اما کسی انگار صدای آن را نمی‌شنود.

هزینه‌های بالای زندگی از یک طرف و هزینه‌های اجاره و شارژ ساختمان و برق و آب و گاز و غیره هم از طرف دیگر خانواده‌ها را بیش از پیش در تنگنا قرار داده است. صاحبخانه‌ها هم که نرخ اجاره‌بها را خود در دست گرفته اند و مصوبه‌های قیمت اجاره جز کاغذ بازی چیز دیگری نیست. خانه‌های خالی، مسکن مهر، طرح‌های نظارتی هم دردی را دوا نکرد و همچنان اوضاع وخیم تر هم می‌شود.

اجاره‌بها در چند ماه گذشته به طرز عجیبی بالا کشید، قیمت اجاره‌بها از ۳۰۰ هزار تومان برای واحدی ۵۰ متری در مرکز شهر به ۴۵۰ تا ۵۵۰ هزار تومان با ۸‌تا ۱۰ میلیون تومان پول پیش رسیده و همچنان رو به افزایش است در حالی که درآمد‌ها ثابت، یارانه در هاله‌ای از ابهام، دولت در سکوت، وزیر مسکن کلنگ به دست برای افتتاح مسکن مهر و مردم در فشار باقی مانده‌اند و معلوم نیست این اوضاع چقدر دیگر باید وخیم شود تا صدای مردم شنیده شود.

در کنار تمام مشکلاتی که مستاجران با اجاره‌بها مواجه هستند، با افزایش قیمت برق و گاز و آب صاحبخانه‌ها هر ماه میزان شارژ را هم بالا می‌برند و به طور مثال برای یک واحد ۵۰ متری در خیابان سبلان مبلغ ۳۰ هزار تومان در ماه برای شارژ از هر واحد گرفته می‌شود که این رقم هم رو به افزایش گذاشته و معلوم نیست که واقعا این مبلغ در نقطه نقطه تهران چقدر است اما هرکس نرخ خود را می‌گیرد!

بازار خرید و فروش مسکن همچنان در خواب خرگوشی به سر می‌برد و مدت‌هاست که در بازار مسکن خاک مرده ریخته اند و کسی حتی فکر خرید آپارتمان ۱۰۰ متری را در سر ندارد چراکه قیمت مسکن آنقدر بالاست که نمی‌شود به آن نزدیک شد و خرید آپارتمان حتی با متراژ پایین در خیال مردمی‌که درآمدی اندک دارند به رویا تبدیل شده است و این در حالی است که مسوولان وزارت مسکن از عملکرد خود در خانه‌دار کردن مردم به خود می‌بالند.

این وضعیت نشان می‌دهد که روند باثباتی بر خرید و قیمت اجاره‌بها حاکم نیست و اگر چه اکثرا قبول دارند که قیمت‌ها باید پایین بیاید اما به خاطر نبود قوانین مشخص و قدرت بازدارندگی و نظارتی، قیمت‌ها به طور کاذب بالا رفته و همین امر باعثشده که اجاره مسکن به صورت امروزی درآید و به کابوسی برای مردمی که چاره‌ای جز مستاجر‌نشینی ندارند، تبدیل شده است.

به هر حال با درآمدی که مردم دارند نمی‌توانند در خرید مسکن کاری پیش ببرند، اجاره مسکن در تهران به صورت وحشتناکی به یک بازار آزاد تبدیل شده و نرخ‌ها خارج از چارچوب اخلاقی و عقلانی تعیین می‌شود و دولت و وزارت مسکن و اتحادیه املاک هم ساکت مانده اند. منافع صاحبان منازل بیش از قبل گردن مستاجران را فشار می‌دهد و مستاجران با کوچکترین اعتراضی وسایل خود را در خیابان می‌بینند و مجبورند فشارهای تحمیلی را به هر شکل ممکن برای ادامه بقای خود و خانواده شان تحمل کنند.

نمی‌توان در مورد وضعیت اجاره‌بهای مسکن تا پایان امسال پیش‌بینی کرد البته اگر دولت بخشی از مسکن‌های احداثشده را به صورت استیجاری در اختیار مردم قرار دهد می‌تواند در کاهش اجاره‌بها موثر باشد.

هر چند که احداثمسکن مهر، تامین مسکن اقشار کم درآمد و حذف قیمت زمین از بهای تمام شده مسکن از اقدامات مثبت دولت است اما در عین حال نارسایی‌هایی نیز دارد که تامین نشدن مسکن برای دهک‌های زیر پوشش کمیته امداد و سازمان بهزیستی از جمله آنهاست. در مورد مسکن ویژه هم که برای اقشار متوسط جامعه پیش‌بینی شده است، دولت و به ویژه وزارت راه و شهرسازی باید عملکرد شفاف‌تری داشته باشند.

علی‌اکبر آقایی رئیس کمیسیون عمران مجلس با اشاره به اینکه دولت در مورد مسکن استیجاری مطابق با برنامه‌های چهارم و پنجم توسعه عمل نکرد، گفته است در حال حاضر مسکن استیجاری بزرگترین مشکل ما در بخش ساخت و ساز مسکن است که در این مورد هم دولت باید مانند مسکن مهر برنامه‌ریزی لازم را انجام داده و اقدام کند.

یکی از اهداف اساسی تولید انبوه مسکن مهر را ایجاد توازن میان عرضه و تقاضا دانست و گفت: هر چه توازن بیشتری میان عرضه و تقاضای مسکن ایجاد شود بحران کمتری در مورد مسکن خواهیم داشت. این نماینده مردم در مجلس نهم اضافه کرده در عین حال اگر اختلاف فاحشی میان عرضه و تقاضای مسکن وجود داشته باشد و دولت در مورد ساخت‌و‌ساز مسکن‌های استیجاری بی‌مسوولیت باشد، به طور قطع قیمت اجاره‌بها به شکل سرسام‌آور افزایش خواهد یافت.

حالا که همه دولت مردان و دست به کاران می‌دانند که مشکل کجاست چرا کسی نسخه ای برای آن نمی‌پیچد همچنان که برای بسیاری از مشکلات نسخه پیچیده‌اند، اما ای کاش نسخه‌ای بپیچند که دل وروده مردم به هم نپیچد مانند بقیه کارهایشان!!