به گزارش ملت ایران به نقل از روزنامه ابتکار: زائران ایرانی با وجود اینکه تمامی هزینه‌های اعزام به عتبات عالیات را می‌پردازند، اما به دلیل بدهی قبلی به شرکت‌های عراقی، برخی شرکت‌ها در ارائه خدمات به ایرانیان کوتاهی می‌کنند و متاسفانه زائران ما از رهگذر این مساله تحقیر می‌شوند.

حجت‌الاسلام والمسلمین سیدعلی قاضی عسکر، نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت و سرپرست حجاج ایرانی، در جمع روحانیان اعزامی به عمره مفرده در مجتمع فرهنگی امام خمینی(ره) قم به بیان برخی مشکلات پرداخت.

نماینده رهبر معظم انقلاب تاکید کرد: سپرده گذاری مردم در بانک‌ها موجب شده تا بیشترین سود عائد بانک‌ها شود و سپرده گزاران با کاهش ارزش پول دچار خسران شوند. ما راهکاری نیز ارائه کردیم و گفتیم به جای اینکه پول مردم در دست بانک‌ها بماند، خود سازمان حج این پول را در اختیار بگیرد و با سپرده گزاری در مسائل اقتصادی سود آن را به مردم بازگرداند که پول مردم در گردش باشد تا از نظر شرعی و اقتصادی مردم با مشکل روبه‌رو نشوند.

حجت‌الاسلام والمسلمین قاضی عسکر، به مشکلات نوسانات ارزی اشاره کرد و گفت: هم‌اینک حدود چندین میلیون دلار به شرکت‌های عراقی بدهکار هستیم و در این خصوص بانک مرکزی اقدام لازم را بعمل نمی‌آورد و این مشکل سبب شده تا شرکت‌های عراقی در خدمت رسانی به زائران عتبات عالیات کوتاهی کنند و زائران ما در این باره رنج ببرند که هرگز شایسته نیست زائر ایرانی در چنین سفر معنوی تحقیر شود.

سرپرست حجاج ایرانی از کاهش سطح خدمات به زائران عتبات عالیات به شدت انتقاد کرد و اظهار داشت: زائران ایرانی با وجود اینکه تمامی هزینه‌های اعزام به عتبات عالیات را می‌پردازند، اما به دلیل بدهی قبلی به شرکت‌های عراقی، برخی شرکت‌ها در ارائه خدمات به ایرانیان کوتاهی می‌کنند و متاسفانه زائران ما از رهگذر این مساله تحقیر می‌شوند و با هیچ منطقی این شیوه سازگاری ندارد.

وی از ارائه طرح‌های مختلف فرهنگی و زیارتی جهت خدمات بهتر به زائران از سوی بعثه مقام معظم رهبری خبر داد و افزود: کمک به احداثترمینال حجاج و راه‌اندازی مجتمع‌های تجاری برای تهیه سوغات زائران در ایران از جمله طرح‌های مهمی بود که در دیدار با رئیس جمهور مطرح و ایشان نیز از آن‌ استقبال کردند.