این رقم نشان‌دهنده آن است که مردم ۳۸درصد بیشتر از مدت مشابه سال گذشته خودروی خارجی خریده‌اند. این در حالی است که شماره‌گذاری خودروهای تولید داخل ۱۸درصد کاهش یافته است. از سوی دیگر خودروهای دست دوم که در جریان انتقال خودرو تعویض پلاک می‌شوند، ۶۳درصد نیاز مراجعان به مراکز تعویض پلاک را شامل می‌شود که نشان‌دهنده افزایش ۶درصدی خرید خودروی دست دوم در بازار نقل و انتقالات خودروست. همچنین در سراسر کشور روزانه ۲۵هزار نفر به مراکز ارائه خدمات مرتبط با راهنمایی و رانندگی مراجعه می‌کنند که این تعداد در تهران ۶۵۰۰نفر در روز است.

جانشین رئیسپلیس راهنمایی و رانندگیبا اعلام این آمار از افزایش ساعت کاری مراکز تعویض پلاک در اسفند خبر داد و افزود: دهه اول ساعت کاری ۷تا ۱۷، دهه دوم ۷تا ۱۹ و دهه سوم ۷تا ۲۲خواهد بود. سردار موسی امیری که در مراسم افتتاح مرکز نقل و انتقال و تعویض پلاک الغدیر سخن می‌گفت، با هشدار به مردم درخصوص نقل و انتقال وکالتی خودروها گفت:

خرید و فروش خودروبه‌صورتوکالتیو به تأخیر انداختن شماره‌گذاری به ضرر فروشنده است چرا که هر اتفاقی که برای خریدار رخ دهد با پلاک مالک است و عواقب آن برعهده فروشنده خواهد بود. هم‌اکنون ۲۰درصد مشکلات عدم‌تعویض پلاک نیز در کشور به‌دلیل همراه نداشتن مدارک احراز سکونت است. جانشین رئیس پلیس راهور در ادامه از افتتاح یک مرکز تعویض پلاک دیگر در هفته آینده خبر داد.

امیری همچنین با تأکید بر اینکه بازرسان نامحسوس راهنمایی و رانندگی به‌عنوان مسافر در اتوبوس‌ها حاضر و بر عملکرد رانندگان نظارت می‌کنند، گفت: بازرسان ما در تمامی ترمینال‌های مسافربری سراسر کشور مستقر شده و اتوبوس‌های مسافربری را هنگام خروج از ترمینال از لحاظ معاینه فنی و ایمنی چک می‌کنند. امیری همچنین از حضور بازرسان نامحسوس راهور در اتوبوس‌های مسافربری به‌عنوان مسافر خبر داد و گفت: این عوامل موظف هستند تا تخلفات راننده را به پلیس گزارش کنند ضمن اینکه سامانه نظارت مردمی نیز به‌زودی راه‌اندازی شده و مردم می‌توانند تخلفات راننده را گزارش کنند.

امیری همچنین در مورد خودروهای اسکانیای موجود در جاده‌ها گفت: نظارت بیشتری در بحثمعاینات فنی این خودرو داریم. او در مورد شماره‌گذاری خودروی اسکانیا هم افزود: کماکان شماره‌گذاری یک مدل از اتوبوس اسکانیا متوقف است.