آرزویی که بر جوانان سخت شد!

ملت ایران: چند ماهی است متقاضیان تسهیلات ازدواج در دریافت تسهیلات با مشکل مواجه شده و برخی بانک‌ها نیز ثبت نام را متوقف و برخی دیگر موانع متعددی را پیش روی فرد قرار می‌دهند تا امکان پرداخت اعتبار محدود شود.

به گزارش فارس، پیگیری و گزارش‌های میدانی حاکی است پرداخت تسهیلات ازدواج چند ماهی است که با مشکل مواجه شده و اغلب مراجعه‌کنندگان موفق به دریافت تسهیلات نمی‌شوند.

بانک‌های عامل برای پرداخت تسهیلات ازدواج یا می‌گویند فعلاً تسهیلات نمی‌دهیم و یا فرد متقاضی را در نوبت پرداخت قرار می‌دهند که به گفته مسئولان بانک زمان پرداخت سال آینده است. هم‌اکنون در سایت ثبت نام تسهیلات ازدواج دو بانک ملی و تجارت، امکان ثبت نام مسدود شده و متقاضیان نمی‌توانند برای این دو بانک ثبت نام و تسهیلات دریافت کنند. برخی متقاضیان به این بانک‌ها مراجعه کرده‌اند و آنها علت این اقدام را تعداد زیاد متقاضیان عنوان کرده‌ و اعلام کرده‌اند تا پایان سال جاری امکان ثبت نام جدید وجود ندارد.

در همین باره یکی از متقاضیان تسهیلات به خبرنگار فارس می‌گوید: حدود یک ماه پیش برای دریافت تسهیلات به بانک مراجعه کردم که مسئول شعبه گفت: فعلا بودجه نداریم و نمی‌توانیم تسهیلات بدهیم. ثبت نام در سایت الکی است.

وی ادامه می‌دهد: یکی از کارمندان آن شعبه به من گفت تنها در صورت داشتن پارتی می‌توانید تسهیلات بگیرید. در حال حاضر نه تنها در بانک ما بلکه همه بانک‌ها منابع برای پرداخت تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج وجود ندارد مگر اینکه در تهران منابعی باشد و بانک‌ها بپردازند. البته تنها این فرد با مشکل مواجه نشده بلکه تعدادی زیادی از متقاضیان تسهیلات ازدواج با این مشکلات و موانع مواجه شده‌اند. شاهد مثال ما یکی دیگر از تازه دامادهایی است که چند ماه پیش در سایت ثبت نام و چند روز بعد به بانک مراجعه کرد. وی در این خصوص می‌گوید: برای دریافت وام ازدواج به بانک مراجعه کردم اما مسئول شعبه به من گفت تا قبل از عید امکان پرداخت تسهیلات ازدواج نیست. وی توضیح می‌دهد: من شرایط دریافت تسهلات ۵ میلیون تومانی را داشتم اما بانک می‌گوید اعتبار اضافی برای افزایش تسهیلات به بانک داده نشده به همین دلیل تسهیلات ۵ میلیون تومانی پرداخت نمی‌شود.

به گفته وی اغلب بانک‌ها از پرداخت تسهیلات ۵ میلیون تومانی سر باز می‌زنند و حتی برای تسهیلات ۳ میلیون تومانی هم باید ماه‌ها در نوبت ماند.

بانک مرکزی در بخشنامه خود برای افزایش تسهیلات ازدواج قیدی آورده که بانک‌ها را در پرداخت تسهیلات ۵ میلیون تومانی مختار می‌کند. در این بخشنامه آمده «در صورت وجود منابع» بانک تسهیلات ۵ میلیون تومانی بپردازد. این متقاضی تسهیلات ازدواج تصریح می‌کند: با چنین شرایطی که پیش آمد به بانکی مراجعه کردم که یکی از کارمندان آن از آشنایانم بود و به همین واسطه به من گفتند که تسهیلات تو زودتر پرداخت می‌شود که البته هنوز مبلغ وام به من داده نشده و فعلا منتظر هستم.

همچنین جوان دیگری چند هفته پیش در سایت ثبت نام و به بانک عامل مراجعه کرده و به گفته خودش بانک گفته نام وی در لیست متقاضیان تسهیلات قرار ندارد و به همین دلیل با ثبت نام مجدد بانک عامل را هم تغییر داده و چند هفته‌ای منتظر پاسخ بانک به این تقاضا است و تاکنون پاسخی داده نشده است.

یکی از بانک‌ها که مقداری بهتر از سایر بانک‌ها در این زمینه فعالیت می‌کند برای ایجاد محدودیت در پرداخت تسهیلات موانع زیادی در برابر متقاضی قرار می‌‌دهد.

یکی از متقاضیان می‌گوید: به بانک مراجعه کردیم و علاوه بر درخواست مدارک معمول مانند گواهی کسر از حقوق، آخرین حکم کارگزینی، سفته، گواهی اشتغال و سایر، می‌گویند ضامن شما باید دارای دسته چک و حساب کار کرده در بانک ما داشته باشد.

این متقاضی عنوان می‌کند: با چنین موانعی که پیش پای ما قرار داده شد تقریبا امکان دریافت تسهیلات ازدواج را نداریم. مشکلات فعلی که برای دریافت تسهیلات ازدواج به وجود آمده در چند ماه پیش وجود نداشت و یا بسیار کمتر بود.

در این خصوص باید مسئولان بانک‌ها به متقاضیان توضیح دهند که علت عدم پرداخت تسهیلات یا ایجاد موانع متعدد در پرداخت ۳ میلیون تومان وام چیست؟ این محدودیت‌ها در حالی است که به گفته مسئولان بانکی پس از افزایش نرخ سود تسهیلات حجم سپرده‌های و میزان ماندگاری آن افزایش یافته است که در این صورت منابع بانک‌ها افزایش یافته است. البته شاید بتوان به این نکته توجه کرد که با افزایش نرخ سود، هزینه بانک‌ها افزایش یافته و به همین دلیل پرداخت تسهیلات قرض‌الحسنه با محدودیت مواجه شده است.

بازگشت به ابتدای صفحه