هادی معیری نژاد- بر طبق گفته کارشناسان در ۴ دهه اخیر میزان بارندگی امسال در ایران کمترین رکورد را ثبت کرده است.
گرچه بارش باران و برف مشکلاتی را برای شهروندان برخی از نقاط کشور به وجود آورد اما این به معنای پر شدن ذخیره آبی وعدم هدر رفت آن در فرایند آبرسانی نیست.
کشور ما در منطقه ای قرار دارد که آب و هوای آن در کشاکش بین کویری و مدیترانه ای است و نواری در شمال کشور و برخی نقاط زاگرس جزو نقاط پر باران کشور محسوب می شوند اما در کل کشور ما جزو مناطق کم باران است
تصویر زیر توسط سازمان فضایی ناسا از نقاط کم باران و پر باران در جهان تهیه شده است؛

نقاط آبی پرباران و نقاط سفید کم باران ترند در این نقشه مشخص است که نقاط اطراف خط استوا در قاره های آفریقا و آمریکای جنوبی پر باران ترین مناطق دنیا هستند. مکانهایی که در حوزه آبریز رود آمازون و نیل قرار دارند. همچنین مناطقی مانند اروپا و آمریکای شمالی از بارندگی مناسبی برخوردارند اما قاره آسیا به عنوان پرجمعیت ترین قاره جهان با بارش های کمتری مواجه است مناطقی مانند کشور ما در نقاط مرکزی نقاطی از چین و عربستان و هند به عنوان کلیدی ترین نقاط قاره با بحران کم آبی مواجه اند
تصویر زیر نشان دهنده نگرانی ها درباره بحران کم آبی در بین کشورهای جهان است؛
برای تصویر بزرگتر روی آن کلیک کنید.

در این گزارش که توسط موسسه world resources institute تهیه و درهافینگتون پستمنتشر شده است آمده است که پدیده گرمایش زمین و افزایش جمعیت باعثشده است که میزان دسترسی به منابع تجدید پذیر آبی در بسیاری از کشورها با تهدیدات جدی مواجه شود در این گزارش مشخص شده که تعداد افراد درخواست کننده برای آب چه نسبتی با منابع آبی یک کشور دارند هرچه این نسبت کمتر باشد میزان نگرانی و استرس برای تامین منابع آبی بالاتر و در نقشه پر رنگ تر ترسیم شده است.
متاسفانه کشور ما به همراه بسیاری از کشورهای خاورمیانه با بحران آب مواجه اند که این موضوع تهدید امنیتی جدی برای این کشورهاست وجود منابع آبی مشترک چون رود دجله و فرات و هیرمند و اختلافات ارضی این منطقه را همچون دهه های قبل مستعد اختلافات بین کشوری قرار می دهد.
عدم وجود منابع آب شیرین در برخی از کشورها مانند رودخانه ها و دریاچه ها و مصارف بالا در کشاورزی و مصارف شخصی باعثشده است که کشورهایی مانند اندونزی و سنگاپور نیز که در مناطق پر باران قرار دارند در ناحیه پر استرس نقشه فوق قرار گیرند.