ملت ایران:طرح مسکن مهر از جمله ابتکارات دولت نهم بود که تلاش داشت عده زیادی از هموطنان را از دغدغه بی‌مسکنی نجات داد. این طرح با استقبال چشمگیر مردم همراه شد و کار ساخت‌و‌سازها نیز انجام شد. اما اکنون مسکن مهر در شهرهای مختلف با مشکلات متعددی همراه است. تأخیر در تحویل به مردم، رعایت نشدن برخی استانداردها، عدم‌تعهد به وعده‌های پیشین و همچنین جانمایی نادرست و غیرایمن از جمله مشکلاتی است که برخی پروژه‌های مسکن مهر را درگیر خود ساخته است.
احمدعلی مقیمی، نماینده مردم بهشهر، نکا و گلوگاه در مجلس شورای اسلامی در این باره گفت: به واسطه کندی اجرای این پروژه‌ها، برخی متقاضیان درصدد انصراف از درخواست مسکن خود در شهرستان هستند. اراضی مسکن مهر برای ساخت مسکن اقشار کم درآمد از طریق دولت به‌صورت ارزان و رایگان در اختیار تعاونی‌ها قرار گرفته است، بنابراین نباید اموال بیت المال به سهولت معطل کم کاری پیمانکاران در اجرای پروژهایی نظیر مسکن مهر شود.
وی افزود: پرداخت به ‌موقع هزینه‌های ساخت و ساز پیمانکاران از سوی سازمان مسکن و شهرسازی و نهادهای مسئول، مورد تاکید ماست. متأسفانه بانک‌ها هم در روند اجرای طرح‌های مسکن مهر شرق مازندران کم‌کاری می‌کنند. مسئولان باید در امانتداری و حراست از عرصه‌های طبیعی و بیت المال جدیت بیشتری صورت دهند. با توجه به تخریب بسیاری از واحدهای مسکونی شهری و روستایی بهشهر در سیل یک‌ماه گذشته، از مسئولان شورای مسکن می‌خواهیم تا در جهت تسریع در ساخت مسکن برای سیل‌زدگان جدیت داشته باشند. متأسفانه روند اجرای طرح مسکن مهر در بهشهر نگران‌کننده است.
محمد دامادی نماینده مردم ساری و میاندرود در مجلس نیز گفت: مسکن مهر می‌توانست یک اتفاق مثبت باشد و اتفاقا اجرای این طرح تصمیم درستی بود، اما واحدهای ساخته شده در قالب مسکن مهر با مشکلاتی در حوزه زیرساخت مواجه است و برخی واحدها نیز از استحکام لازم برخوردار نیستند.
وی افزود: تأمین مسکن مردم از وظایف دولت است. البته تأمین مسکن مردم از سوی دولت زمانی اقدام مثبتی خواهد بود که ضرر و زیان مالی و جانی را متوجه مردم نکند. متأسفانه برخی از پیمانکارانی که در طرح مسکن مهر به کار گرفته شده‌اند به هیچ وجه کارآمد نبوده و تعدادی از آنان پیمانکار ساختمان نیستند که همین موضوع استحکام واحدهای مسکونی ساخته شده را زیر سؤال می‌برد.
دامادی ادامه داد: در مورد بسیاری از واحدهای مسکن مهر زیرساخت‌های اولیه نیز در نظر گرفته نشده است، در برخی مناطق حدود ۲ هزار واحد مسکن مهر احداثشده، اما نه تنها برای این واحدها زیرساخت‌هایی مانند آب، برق و گاز پیش‌بینی نشده بلکه در مورد احداثمدرسه و فضای سبز نیز هیچ تدبیری اتخاذ نشده است. متأسفانه اشکالات مسکن مهر بیش از نقاط مثبت آن است، به‌عنوان مثال در شهرستان ساری در بستر رودخانه اقدام به احداثمسکن مهر شده که اتخاذ این تصمیم از سوی مسئولان جای سؤال و بررسی دارد.
نماینده ساری گفت: همچنین ناهماهنگی بین وزارتخانه‌ها و دستگاه‌های ذی‌ربط از دلایل مشکلات به‌وجود آمده در مورد مسکن مهر است. علاوه بر این سوءمدیریت تاثیر بسزایی در آماده نبودن زیرساخت‌های مسکن مهر داشته است.

منبع: تابناک