دبیر مجمع نمایندگان استان تهران از اعلام نتیجه بررسیمسمومیت مردمشهر پردیسدر دوشنبه هفته جاری خبر داد و گفت که علت تاخیر در اعلام نتایج، انجام چند نمونه گیری مجدد و بررسی بیشتر است.
حسین طلا با اشاره به جلسه عصر دیروز با فرماندار پردیس و مسئولان بهداشت و آب این شهرستان به تسنیم گفت: اطلاعاتی که مجددا از مجموعه وزارت بهداشت و شرکت آبفا گرفته شد، نهایتا به دلیل نیازمند بودن برای بررسی بیشتر و نقطه گذاری کسانی که دچار آلودگی شده بودند و تطبیق با مسیر جریان و همچنین به دلیل انجام چند نمونه گیری مجدد، اعلام نتیجه به روز دوشنبه موکول شد تا آزمایش ها و مدارک در کارگروه مطرح و به جلسه ارسال شود.
به گفته اوقرار شده تطبیق شکستگی لوله آب با میزان پراکندگی، مجددا بررسی شود:زمانی که مدارک و مستندات تکمیل شود، دادستان به عنوان مدعی العموم وارد خواهد شد و این مدارک نیز به دادستانی برای پیگیری ارجاع می شود.قرار شد که روز چهارشنبه هفته جاری جلسه مجمع نمایندگان تهران به موضوع مشکلاتی که در شهر پردیس به وجود آمده است، اختصاص یابد.برای این جلسه از مدیران استانی و شهرستانی، مدیران وزارت نیرو و بهداشت دعوت به عمل می آید که در جلسه حضور یابند.
دبیر مجمع نمایندگان استان تهران گفت: ما از چیت چیان وزیر نیرو دعوت می کنیم که در جلسه روز چهارشنبه مجمع نمایندگان استان تهران شرکت کند. ولی اگر وی نباشد، علی القاعده معاونت مربوطه از وزارت نیرو به جلسه دعوت خواهد شد.
همین که حادثه تلخی به وجود نیامده، جای شکر دارد
مدیرعامل آب و فاضلاب استان تهران پاسخی به روانه شدن ۳ هزار و ۵۰۰ پردیسی به مراکز درمانی داد و گفت: علت حادثه باید مشخص شود ولی همین که حادثه تلخی به وجود نیامده است، جای شکر دارد.
محمد پرورش در ارتباط با مسمومیت ۳ هزار و ۵۰۰ شهروند پردیسی و تکذیبیه‏ های آبفای تهران و شرق استان تهران و صحبت نکردن در رابطه با شکستگی خط لوله فاز سه پردیس از زمان وقوع این حادثه تا امروز به فارس گفت: شبکه آب‏رسانی همیشه روزانه چهار تا پنج بار دچار شکستگی می‏شود. این شبکه ۱۲ ساله بوده و شکستگی‏ های آن طبق استاندارد است.
او گفت: تایید این شبکه باید استانداردی داشته باشد که مردم به آب شرب اعتماد پیدا کنند و استاندارد شبکه توزیع طبق who سازمان جهانی فعال است و استاندارد را دارد. روز گذشته از استان تهران به صورت ویژه به منطقه وارد شدیم و بر کارهای دوستان نظارت کردیم تا خدای نکرده کم ‏کاری انجام نداده باشند.
پرورش گفت: من با قاطعیت اعلام کردم که این شبکه پایدار است و چون یک شکستگی موردی پیش ‏آمده، نمی‏ توانیم بگوییم علت از این است ما تمام شکستگی‏ ها را روزانه تعمیر می‏کنیم و اتفاق خاصی هم نمی‏ افتد.دیروز شورای تامین شهرستان پردیس، من و مسئولان بهداشت و درمان را دعوت کرد و ما در این رابطه پاسخگو هستیم.
وی در پاسخ به سئوالی مبنی بر اینکه اگر شورای تامین مقصر را سازمان آب و فاضلاب اعلام کند، آبفا جوابگوی ضرر و زیان مردم خواهد بود؟ گفت: اگر این موارد پیش بیاید، نه تنها آب و فاضلاب و دستگاه‏های بهداشتی و درمانی، بلکه دستگاه‏های امنیتی برای مشخص کردن مراتب وارد عمل می‏ شوند. عمق قضیه بالاتر از این موضوع است که ما وارد مباحثمالی شویم و دیروز و امروز که در منطقه هستیم که این مورد را کنترل کرده ‏ایم.علت حادثه باید مشخص و شناسایی شود ولی همین که خدا کمک کرده که حادثه تلخی به وجود نیامده است، جای شکر دارد.
به گفته پرورش این بیماری می‏ تواند از طرق دیگر هم منتقل شود که آب راحت ‏ترین و قابل دیدترین آن است: مواردی از جمله مسائل امنیتی و ویروسی نیز می‏ تواند در این قضیه دخیل باشد. در این زمینه‏ ها بنده نمی‏ توانم پاسخگو باشم؛ اما الان می ‏گویم شبکه پایدار است.
وی در رابطه با نمونه‏ گیری‏های صورت گرفته از منبع آب شرب در حالی که از خط لوله شکسته نمونه ‏گیری می‏ شد، گفت: استاندارد بهره‏ برداری تعریف شده است؛ وقتی شکستگی به وجود می‏ آید، با یک روش تعمیر می ‏شود. بعد از اصلاح، شیر تخلیه را باز کرده و بعد از تخلیه آب، شبکه را شست‏ وشو می‏ دهند و بعد به انجام کار می‏ پردازند و نمونه‏ گیری از مخازن به طور آنلاین و به صورت پیامکی اعلام می‏ شود.