راه‌اندازی دفاتر مشاوره‌ای پلیس

ملت ایران: سردار حسن بتولی در گفت‌وگو با خبرنگار «انتظامی» خبرگزاری دانشجویان ایران، با بیان اینکه چیزی به نام کارآگاه خصوصی نداشتیم، اظهارکرد: بحثما بحثمشاوره به مردم و ارائه خدمات مضاعف به آنان بود که کلیت آن در حال بحثو بررسی است.

وی با بیان اینکه در حال حاضر در این زمینه تنها یک دفتر در تهران برای کار تحقیقاتی راه‌اندازی شده و به صورت موردی تحت عنوان دفتر همکاری پلیس آگاهی با مردم به آنان مشاوره داده می‌شود، گفت: اگر شهروندان خواسته‌ای داشته باشند و نخواهند برای مطرح کردن آن به پلیس مراجعه کنند می‌توانند به این دفاتر مراجعه و همکارانمان به شکل خصوصی به آنان مشاوره دهند.

رییس پلیس آگاهی ناجا با اشاره به اینکه در این زمینه تاکنون اطلاع‌رسانی زیادی صورت نگرفته خاطرنشان کرد: روزانه تعدادی از مردم مراجعاتی را به این دفاتر دارند که همکاران ما در این مراکز به جای این که در محیطی اداری که طبیعتا با دغدغه‌هایی نیز همراه است به مردم سرویس‌دهی کنند در فضایی آری از دغدغه‌های دیگر و کارهای اجرایی به مردم سرویس‌دهی و مشاوره می‌دهند.

به گفته بتولی گسترده این دفاتر جز برنامه‌های پلیس آگاهی است که پس از تصویب آن اجرایی خواهد شد.

وی در خصوص نحوه به کارگیری و تخصص افراد در این دفاتر نیز به ایسنا گفت: نیروهای پلیس در شیفت استراحتشان و پرسنل بازنشسته ناجا و … در این دفاتر هستند.

رییس پلیس آگاهی ناجا اضافه کرد: تصمیم داریم از افراد توانمند در سایر رشته‌ها نیز برای حضور در این دفاتر استفاده کنیم. به عنوان مثال ممکن است از افراد تحصیل‌کرده که در کارهای اقتصادی نیز تجربه دارند کمک بگیریم که چرا هدف ما در این دفاتر کمک به مردم و جلوگیری از شکل گیری جرم است.

بتولی افزود: ممکن است فردی به روابط اقتصادی آشنا نباشد و در همین راستا اسیر شیادی شده و مورد کلاهبرداری قرار بگیرد. بنابراین لازم است که در کنار پرسنل مجرب پلیس افراد آشنا به امور اقتصادی نیز حضور داشته باشند تا از وقوع جرم پیشگیری شود.

بتولی همچنین با بیان اینکه این دفاتر پس از تصویب در اقصی نقاط شهرهای کشور راه‌اندازی خواهند شد در خصوص روند تصویب طرح دفاتر مشاوره‌ای پلیس نیز خاطرنشان کرد: روند تصویب این طرح در سلسله مراتب خود قرار دارد و در حال حاضر نیز در ستاد کل نیروهای مسلح تحت بررسی است.