به گزارش ملت ایران به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت کشور، معصومه ابتکار در حاشیه نشست استانداران با وزیر کشور، گفت: گزارشی از وضعیت محیط زیست کشور در انواع مختلف آن مطرح کردم که این مسائل سطوح مختلف مشکلات استانداران را شامل می شود.
او با بیان این که در این نشست مدیریت کلان استان با نگاه محیط زیست را مطرح کردم، گفت: این مدیریت برای توسعه پایدار در کشور ما در سطح منطقه ای باید با برنامه ای همگام با ملاحظات محیط زیست تدوین شود تا بتوانیم رشد اقتصادی و سرمایه گذاری را با وجود ظرفیت های طبیعی داشته باشیم.
رئیس سازمان محیط زیست با اشاره به مشکلات مربوط به آلودگی هوا گفت: باید ضوابط و ملاحظاتی را در این زمینه اجرا و پیاده کنیم که در این نشست مسائل مربوط به آلودگی هوا را اشاره کرده ام.
ابتکار همچنین گفت: در شهرهای بزرگ بسیاری از مسائل مربوط به آلودگی هوا، گرد و غبار، آلودگی آب و خاک، فرسایش خاک و تخریب جنگل ها وجود دارد که تمام آن به نوعی به مسائل محیط زیست مربوط می شود و باید مورد توجه مدیریت استان ها قرار بگیرد.
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با بیان اینکه توجه به مسائل محیط زیست در سطح برنامه ریزی، ارزیابی زیست محیطی و جلب مشارکت مردمی بسیار ضروری است، تاکید کرد: ما می توانیم نظارت دقیقی بر شرایط محیط زیست کشور داشته باشیم تا از این وضعیت دشوار کنونی خارج شده و شاخص سلامت را ارتقا دهیم.
معاون رییس جمهور در پاسخ به سوالی مبنی براینکه برای رفع چالش ها کدام مورد در اولویت است، گفت: برای رفع آلودگی هوا در تهران بزرگ برنامه ای ملی داریم که در جلسه هفته آینده شورای عالی محیط زیست آن را ارائه خواهیم کرد.
ابتکار با اشاره به مسئله آب در کشور افزود: در بسیاری از نقاط کشور متاسفانه تالاب های مهمی داریم که با بحران خشکی مواجه شده که در این زمینه احیای تالاب ها و توجه به بحثآلودگی منابع آب که می تواند به یک تهدید جدی تبدیل شود از موضوعات اولویت دار ماست که آن را با جدیت پیگیری خواهیم کرد.
وی با بیان اینکه از استانداران درخواست کرده ایم که در این موارد با ما همراهی جدی تری داشته باشند، درباره بحران دریاچه ارومیه هم گفت: این دریاچه همواره برای ما اولویت دارد و در این زمینه با دقت موضوع پارک ملی ارومیه را دنبال می کنیم.
وی اضافه کرد: اخیرا کارشناسان ما گزارشی را از آخرین وضعیت دریاچه ارومیه ارسال کرده اند و در این زمینه آخرین سیاست ها و دستورالعمل ها را به بخش های مختلف مرتبط اعلام کرده ایم.
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: برای بهبود وضعیت دریاچه ارومیه همچنین بازگشت آب به آن، در سازمان محیط زیست تدابیری را پیگیری کرده ایم و امیدواریم شرایط بهتری را شاهد باشیم.
ابتکار در پاسخ به سوالی مبنی براینکه اخیرا تلفات یوزپلنگ ایرانی زیاد شده، در این زمینه چه اقدامی انجام خواهید داد، گفت: بخشی از این تلفات به تصادفات جاده ای مربوط می شود به همین منظور ما رسما از وزیر محترم راه درخواست کردیم که نقاط آسیب پذیر و حادثه خیز را شناسایی کرده و تدابیری برای آن اندیشیده شود.
او همچنین گفت: در این زمینه تکالیفی در گذشته بوده مبنی بر احداثسرعت گیر برای عبور حیوانات که متاسفانه تاکنون این اتفاق نیافتاده و ما نیز تلاش می کنیم نقاط آسیب پذیر را شناسایی کرده و علائم هشدار مورد نظر را در جاده قرار دهیم.
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به شکار غیرمجاز اضافه کرد: این موضوع مهمی است که مدیریت کلان با همکاری ستاد کل نیروهای مسلح را می طلبد که آن را از گذشته آغاز کرده ایم اما باید دوباره احیا کرد و آن را از سر گرفت.
وی همچنین افزود: باید نسبت به مدیریت سلاح ها و شکار غیرمجاز برنامه ریزی جدی صورت بگیرد تا دیگر از این اتفاق ها رخ ندهد.
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست همچنین در واکنش به اینکه اخیرا یکی از شرکت های بیمه آمادگی خود را برای بیمه یوزپلنگ ها اعلام کرده است، گفت: ما علاقمندیم که این اتفاق خوب و بسیار مثبت محقق شود و از آنجایی که ما طرح حفاظت ویژه برای یوزپلنگ داریم، انجام بیمه آن ها نیز بسیار برای ما ارزشمند است و سعی می کنیم این موضوع را پیگیری کرده و نکات مربوط به آن را عملیاتی کنیم.