قانون تنبیه دانش آموزان شرایطی را برای مدیران مدرسه جهت تنبیه فراهم کرده است که شامل تذکر، اخطار شفاهی در حضور دانش آموزان، تغییر کلاس، اخطار کتبی، اخراج موقت و انتقال به مدرسه دیگر است.

به گزارش فارس، تنبیه بدنی دانش آموزان همواره از خطوط قرمز آموزش و پرورش کنونی محسوب شده و می شود؛ البته این موضوع در گذشته و پیش از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی کشورمان به گونه دیگری دنبال می شد؛ تنبیه بدنی و به اصطلاح فلک کردن دانش آموزان یک امر بدیهی در مدارس بود که اتفاقاً دولت آن زمان هم به این موضوع اصرار می کرد.

اما با گذشت سالهای بسیار از آن روزهای وحشت آور در مدارس و پیشرفت تکنولوژی و وسایل ارتباطی دیگر تنبیه بدنی موضوع پذیرفته شده ای درون مدارس نیست و در سالهای اخیر هم تمامی مدیران و مسئولان آموزش و پرورش به آن تأکید داشته اند.

*بررسی تخلف تنبیه بدنی در سیما


ناگفته نماند در برخی موارد و به صورت معدود هنوز هم اندک تنبیه های بدنی در مدارس با توجه به اینکه از نظر قانونی هم تخلف محسوب می شود، انجام و بیشتر آنها با مهارت و مخفیانه جهت دور زدن قانون استفاده می شود؛ این روزها صداهایی از گوشه و کنار مدارس تهران و کشور به گوش می رسد که در معدود مدارسی تنبیه بدنی دانش آموزان انجام می شود.

این موضوع در جایی به اوج خود رسید که شبکه دوم سیمای جمهوری اسلامی ایران در اخبار ۲۰.۳۰ گزارشی از تنبیه بدنی در یکی از مدارس تهران پخش کرد که بسیار قابل تأمل بود؛ البته پس از پخش این گزارش ناظم مدرسه مذکور که مسئول تنبیه دانش آموزان را به عهده داشت، حتی ابراز ندامت هم نکرد و در نهایت از کار برکنار شد.

*آیا آموزش و پرورش از درون مدارس بی اطلاع است؟


در گزارش پخش شده از سوی صدا و سیما اعلام شد که درخواست های مکرر اولیای دانش آموزان از رسانه باعثشد تا به این موضوع پرداخته شود.

از طرفی هم جای علامت سوال بزرگی وجود دارد که آیا وزارت آموزش و پرورش از اتفاقات درون مدارس بی اطلاع است و در نهایت باید رسانه ها وارد میدان شوند و اینگونه مشکلات تأسف آور را نمایان کنند تا آموزش و پرورش وارد عمل شود.

*فانی: تنبیه بدنی مربوط به زمان قاجار است


مهدی نوید ادهم، دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش در اوایل آذرماه سال تحصیلی جاری در خصوص تنبیه بدنی اظهارداشت: «درآیین نامه اجرایی مدارس این بحثبه صراحت مطرح شده و اعلام شده است که تنبیه بدنی به هر شکلی در آموزش و پرورش ممنوع است؛ اگر کسی تخلف کند، جریمه می شود و بر اساس قوانین، به هیئت تخلفات اداری ارجاع می شود».

علی اصغر فانی، وزیر آموزش و پرورش هم در دوره سرپرستی این وزارتخانه به خبرنگار فارس در خصوص موضوع تنبیه بدنی در مدارس گفت: «تنبیه بدنی مال زمان قاجاریه است».

وی در پاسخ به این پرسش که «یعنی الان در مدارس ما تنبیه نیست؟»، افزود: «ان شاءالله که نیست».

*عباس زاده: کنترل معدود مدارسی بدون تنبیه امکان پذیر نیست


عباس زاده از کارشناسان حوزه تعلیم و تربیت در گفت وگو با فارس اعتقاد دیگری دارد؛ وی اظهار داشت: موضوع تنبیه بدنی در برخی مدارس اتفاقاً باید انجام شود، زیرا کنترل تعداد معدودی از مدارس بدون تنبیه امکان پذیر نیست.

وی معتقد است که در مدارسی که در قسمت های جنوبی شهرها و در برخی نقاط وجود دارند به علت مشکلات مختلف اقتصادی و فرهنگی دانش آموزان با چهره های متفاوتی از آنچه که تاکنون تصور می کنید در مدارس حاضر می شوند و باعثمشکلات بسیاری برای مدرسه می شوند.

عباس زاده گفت: در برخی از مدارس اینچنینی که در نقاط پر خطر و دور افتاده وجود دارند، دانش آموزان، معلمان و مسئولان مدرسه را مجروح کرده اند و در همین تهران و شهرستانهای تهران بسیاری از معلمان و مسئولان مدرسه از سوی دانش آموز و اولیا و حتی دوستان این دانش آموزان تهدید می شوند؛ در این شرایط به نظر تنبیه و کنترل مدرسه به هر شکلی امری ضروری به نظر می رسد.

به گزارش فارس، قانون در مورد موضوع تنبیه در مدارس موارد خاصی را عنوان می کند و برخی از قوانین مربوط به شورای عالی آموزش و پرورش و آیین نامه اجرایی و مقررات انضباطی مدارس است.

*اعلام موارد تنبیه مجاز در مدارس

آیین نامه اجرایی مدارس و مصوبه ۶۵۲ در سال ۱۳۷۹ مربوط به موضوعات اجرایی و بحثتنبیه در مدرسه است؛ در فصل ششم این آیین نامه موضوع مقررات انضباطی عنوان و مربوط به دانش آموزان و مسئولان مدرسه است.

در این فصل و از ماده ۷۳ تا ۸۱ موضوع تنبیه عنوان شده است که در آن منظور تنبیه جسمی نیست و به معنای آگاه ساختن قصور و سهل انگاری دانش آموز نسبت به انجام وظایف خودش است؛ مدیر مدرسه هم باید قبل از اعمال هرگونه تنبیه از وضعیت و موقعیت دانش آموز آگاهی داشته باشد و در جستجوی انگیزه و علت تخلف باشد و نسبت به رفع آن اقدام کند.

قانون تنبیه دانش آموزان شرایطی هم برای مدیران مدرسه جهت تنبیه فراهم کرده است که شامل تذکر، اخطارشفاهی در حضور دانش آموزان، تغییر کلاس، اخطارکتبی، اخراج موقت و انتقال به مدرسه دیگر است.

همچنین ماده ۷۷ آیین نامه انضباطی مدارس هرگونه تنبیه دیگر از قبیل بدنی و تعیین تکلیف درسی را ممنوع اعلام کرده و نباید در اعمال تنبیه ها هم بین دانش آموزان تبعیض و استثنایی قائل شد و انجام تمامی تنبیه ها به تفکیک در آیین نامه فوق تشریح شده است.

به عنوان نمونه در مورد اخراج و انتقال دانش آموز به مدرسه دیگر که در بند ۶ عنوان شده است، اخراج و انتقال دانش آموز به مدرسه دیگر علاوه بر اینکه باید در شورای مدرسه تأیید شود، موافقت آموزش و پرورش منطقه را نیاز دارد؛ این مورد برای افرادی انجام می شود که تمامی راه های تربیتی در موردش اجرا شده و کارساز نباشد.

*هرگونه تنبیه بدنی در مدارس طبق قانون ممنوع است


همانگونه که در آیین نامه اجرایی مدارس عنوان شده است، هیچ فردی از مسئولان حاضر در مدارس نباید تنبیه بدنی بر دانش آموزان اعمال کند و این موضوع از نظر قانون به هر شکلی و هر عنوانی ممنوع است.

در قانون با صراحت گفته شده است که این تنبیه باید روشن گرایانه و آگاهانه باشد و شرایط روحی و جسمی، سن و اجتماعی دانش آموز مورد توجه قرار گیرد و تنبیه متناسب با تخلفی باشد که دانش آموز انجام داده است و از روی غرض نباشد.

در آیین نامه اجرایی مدرسه همچنین آمده است که باید شیوه جبران تخلف به دانش آموز ارائه شود و از او خواسته شود که خطا و تخلفش را جبران کند و این کار در حضور جمع انجام نشود که این موضوعات هم در آیین نامه فوق عنوان شده است.

*استفاده از کمربند و خودکار لای انگشت دانش آموز ممنوع است


به گزارش فارس، برای تنبیه دانش آموزان استفاده از هرگونه ابزار خاصی که آسیب زا باشد و به آن فرد آسیب برساند که به عنوان نمونه استفاده از کمربند و گذاشتن خودکار لای انگشتان دانش آموز و هر چیز که جسم فرد را تحت تأثیر قرار دهد جزء تنبیه بدنی محسوب می شود و تخلف است.

در مورد حکم افرادی که تنبیه بدنی بر دانش آموزان انجام می دهند هم اعم از مدیر مدرسه، ناظم، معلم و مسئولان مدرسه با توجه به اینکه قانون این موضوع را ممنوع اعلام و تخلف می داند، کسی که آن را نقض کند باید هیئت بررسی و تخلفات اداری برای آنها تصمیم گیری کند و حکم صادر شود؛ این حکم شامل تذکر، اخطار، توبیخ و یا هر چیزی که قانون برای آن تصمیم گیرد، می شود.

این موضوعات در قانون تخلفات اداری و نه در شورای عالی آموزش و پرورش عنوان شده است؛ در نهایت هم قانون تنبیه بدنی را ممنوع می داند و هر کسی که از حکم قانون سرپیچی کند، تخلف است و هیأت بررسی و رسیدگی به تخلفات اداری آموزش و پرورش آن را بررسی می کند.

*آیین نامه انضباطی مدارس مربوط به ۱۳ سال پیش است


یکی از موارد قابل تأمل این است که تمامی این قوانین که در مورد آیین نامه اجرایی و انضباطی مدارس نوشته شده، مربوط به سال ۷۹ بوده است و از آن تاریخ تاکنون هیچ گونه بازنگری دراین باره انجام نشده است و هنوز در برخی موارد ریزتر شبهاتی وجود دارد که نیاز به بازنگری بر این قانون پس از ۱۳ سال دارد.

امروزه که تمامی برنامه های آموزش و پرورش مطابق با سند تحول بنیادین و تمامی اسناد بالادستی مطابقت پیدا کرده، نیاز است تا آموزش و پرورش در موضوع مقررات اجرایی و انضباطی مدارس بازنگری جدید کند.