به گزارش ایسنا، محمدرضا فرقانی همچنین با اشاره به اینکه ایران برای ۱۳۸ کشور عضو اصلی و ناظر این جنبش دعوتنامه فرستاده و تاکنون ۳۱ کشور اعلام کرده‌اند که به صورت قطعی در سطح سران یعنی رییس‌جمهور یا نخست‌وزیر شرکت می‌کنند، ادامه داد: تاکنون ۱۰ کشور نیز اعلام‌ کرده‌اند در سطح وزیر خارجه و چهار کشور نیز در سطح فرستاده ویژه دولت در این اجلاس شرکت می‌کنند. البته تعدادی از کشورها نیز اعلام کرده‌اند که در سطح سفرا و نمایندگان خود در تهران در این اجلاس شرکت خواهند کرد.

فرقانی با تاکید بر حضور بان‌کی‌مون، دبیر کل سازمان ملل در این اجلاس، در پاسخ به این سوال که با توجه به وجود دو دولت در فلسطین(در رام‌الله و غزه) ایران از کدام دولت برای حضور در اجلاس دعوت کرده است، ‌گفت: بر اساس اصل میزبانی چون اجلاس در سطح سران برگزار می‌شود ما از بالاترین سطح مقامات کشورها برای شرکت در اجلاس دعوت کرده‌ایم. بنابر این با رعایت تمام جوانب و در مورد فلسطین نیز از آقای محمود عباس رییس تشکیلات فلسطین برای حضور در اجلاس دعوت شده است.
وی همچنین در پاسخ به این سوال که آیا سخنران افتتاحیه این اجلاس به مانند اجلاس سازمان کنفرانس اسلامی، مقام معظم رهبری خواهد بود یا نه؟ گفت: برنامه‌ریزی‌ها در این ارتباط در دست اقدام است و انشاءالله در این اجلاس از بیانات پرمحتوای مقام معظم رهبری استفاده خواهیم کرد.