به گزارش ملت ایران به نقل از خبرگزاری مهر: معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران با بیان اینکه ایستگاه ارم سبز و اکباتان در بخش غربی خط ۴ مترو اول مرداد ماه امسال به طور رسمی افتتاح خواهد شد، از نصب پله برقی در تمامی ایستگاههای فاقد پله برقی تا پایان امسال خبر داد.

مهندس سید جعفر تشکری هاشمی اظهار کرد: با بهره برداری از ایستگاههای اکباتان و ارم سبز در بخش غربی خط ۴ مترو تهران، شاهد افزایش تعداد مسافران در این خط خواهیم بود.

وی همچنین در مورد اجرای فاز نخست خط ۵ سامانه اتوبوسهای تندرو گفت: درعملیات اجرایی فاز نخست خط ۵ اتوبوسهای تندرو، بحثجداسازی مسیر خط حدود ۸۰ درصد پیشرفت داشته و کار باقی مانده در این بخش به سبب تعریض معبر و اصلاح هندسی برخی نقاط بوده که اکنون در حال پیگیری است.

معاون شهردار تهران با تاکید براینکه سکوهای ایستگاهها نیز ساخته شده اند گفت: عمیلات نصب سرپناه ایستگاهها در دست انجام است و تا ۱۵ روز آینده نصب کف پوشها و عملیات عمرانی ساخت ایستگاهها صورت خواهد گرفت. همچنین تا پایان ماه رمضان تمامی سرپناههای ایستگاهها نصب خواهد شد.

وی ادامه داد: از اواخر ماه رمضان نصب تجهیزات الکترونیک ایستگاهها از آغاز می شود و در تلاشیم که در نیمه دوم شهریور ماه و پیش از آغاز سال تحصیلی جدید بهره برداری از این خط محقق شود.

تشکری هاشمی با تاکید بر اینکه اتوبوسهای مورد نیاز این خط نیز در حال ترخیص از گمرک هستند و همزمان با راه اندازی خط این اتوبوسها وارد ناوگان خواهند شد، گفت: این خط به یکی از پرمسافرترین خطوط اتوبوسهای تندرو تبدیل خواهد شد چرا که جمعیت ساکن محدوده و میزان ترددها در این محور بسیار زیاد است و خطوط اتوبوسهای تندرو می تواند بسیاری از سفرها را در این مسیر تحت پوشش قرار دهند.

وی افزود: یکی از ویژگیهای این خط آن است که چند خط از سامانه اتوبوسهای تندرو را به یکدیگر متصل می کند. چنانچه این خط در شرق با خط ۳ اتوبوسهای تندرو اتصال خواهد یافت و در توسعه غربی نیز به خط ۴ اتوبوسهای تندرو اتصال متصل می شود.

معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران گفت: میزان حداکثر جابه جایی مسافر در این خط آن هم در ابتدای کار روزانه ۱۵۰ هزار نفر پیش بینی می شود، ولی به مرور این خط می تواند به جابه جایی روزانه ۳۰۰ هزار نفر دست یابد و نقش مهمی را در سفرهای شهری پایتخت ایفا کند. همچنین این خط می تواند تاثیر زیادی بر جذب مسافر در سایر خطوط داشته باشد.

تشکری هاشمی در ادامه در خصوص احداث۲ زیرگذر عابر پیاده در میدان آزادی گفت: در دو ضلع میدان آزادی ۲ زیرگذر عابر پیاده در دست ساخت است. یکی از این زیرگذرها پیشرفت بیش از ۵۰ درصدی داشته که شمال غرب میدان را به شمال شرق آن، از زیر بزرگراه محمد علی جناح به یکدیگر متصل می کند.

وی با بیان اینکه طبق برآوردهای صورت گرفته ۳ هزار نفر در ساعات اوج از این معبر تردد عرضی دارند و این موضوع نشان دهنده ضرورت احداثزیرگذر عابر پیاده در میدان آزادی است، افزود: با توجه به ایمنی پایین عابران و میزان زیاد تصادفات در این معبر، احداثیک زیر گذر عابر پیاده در ضلع شمالی میدان آزادی در دستور کار قرار گرفت که تاکنون احداثاین زیرگذر با سرعت خوبی به پیش رفته است.