این را مدیرکل دفتر زیستگاه ها و امور مناطق سازمان محیط زیست کشور گفت و آب پاکی را روی دستان همه کسانی ریخت که سال هاست بر یک طرح غیرکارشناسی و غیرمنطقی پافشاری می کنند؛ طرحی که به گفته معاون اسبق محیط زیست - دلاور نجفی - به نام مردم است و به کام زمین خواران. طرحی که دوباره با آغاز به کار دولت یازدهم در واکنش به اظهارنظر رییس سازمان محیط زیست درباره این جاده، از سوی نماینده علی آبادکتول در مجلس پیگیری شده و دوباره به هیات دولت رفته است. به دنبال طرح این درخواست، دکتر فرهنگ قصریانی صبح روز دوشنبه دوم دی ماه در گرگان حاضر شد و پس از بازدید از محل پیشنهادی برای ساخت جاده ابر در بالادست روستای شیرین آباد گفت که «بحثساخت جاده جدید از منظر فنی کاملا تمام شده است و من نمی دانم که چرا دوباره مطرح شده و وقت اضافی از سازمان می گیرد.» او تاکید کرد که منطقه مورد تقاضا اولا صعب العبور و کوهستانی است که باید ستیغ البرز را خراش دهد و در همین حال زیستگاه های بکر ما را تحت تاثیر قرار می دهد و قاعدتا رویشگاه های جنگلی را نیز متاثرخواهد کرد.»
قصریانی گفت: «مطمئنا با ایجاد این جاده، صدمات جبران ناپذیری بر محیط زیست منطقه وارد خواهد شد و خطرات بسیاری را از جمله رانش و ریزش برای شهروندان در بر خواهد داشت. ساخت جاده ابر علاوه بر این، گدار حیوانات، زیستگاه ها و رویشگاه ها را با مشکل مواجه خواهد کرد و من فکر می کنم هر کارشناس بی تجربه یی با یک نگاه بسیار سطحی، به این نکته خواهد رسید که این جاده از منظر اصول محیط زیستی قابل توجیه نیست.»
مدیرکل محیط زیست گلستان نیز با اشاره به اینکه ساخت جاده یی که قرار است دو شهرستان با ویژگی های نه چندان خاص اقتصادی را به هم متصل کند و در همین حال ۳ جاده دیگر نیز با ۲۰ دقیقه اختلاف در منطقه وجود دارد، منطقی به نظر نمی رسد گفت: «با سوابقی که از جاده ابر هست و بازدیدی که امروز داشتیم هر بیننده یی غیرکارشناس که منطقه را ببیند تردید نمی کند که آنجا مناسب جاده سازی نیست. اگر قرار است برای ایجاد جاده، کوه را بشکافیم مرز اکولوژیک را جدا کرده ایم و این جدایی در مسیری که جنگل های هیرکانی را در دل خود دارد اساسا غیرکارشناسی و اشتباه است. اسماعیل مهاجر تاکید کرد که ما مخالف جاده و توسعه نیستیم ولی نباید کاری کنیم که منابع ملی و زیستگاه هایمان آسیب ببینند و آیندگان ما را برای آن نکوهش کنند. وی گفت که ساخت این جاده اساسا به صلاح و صرفه نیست و حتی اگر با صرف میلیاردها تومان سرمایه ملی، تونل هم زده شود باز هم این کار نه علمی است و نه اقتصادی و امیدوارم نمایندگان عزیزی که در شاهرود و علی آباد و گرگان پیگیر این طرح هستند و ائمه محترم جمعه و مردمی که تمایل به احداثراه در این مسیر دارند بروند از نزدیک این راه را ببینند و ملاحظه کنند که اگر جاده دسترسی برای تردد تعداد زیادی انسان و خودرو در آنجا ساخته شود چه بر سر منطقه می آید.»
دکتر مهاجر گفت: برای برون رفت از مشکلات اجتماعی و محیط زیستی هر دو استان گلستان و سمنان و مسوولان شهرهای علی آباد و شاهرود، پیشنهاد می کنم ساخت این جاده مورد مطالعات ارزیابی محیط زیستی قرار بگیرد و همه ما تابع نتایج این مطالعات علمی باشیم.

جاده یی بدون ارزیابی محیط زیستی
جالب این بود که همه این دعواها برای ساخت جاده یی رخ می داد که هنوز انجام عملیات ارزیابی محیط زیستی آن انجام نشده بود. مطالعات ارزیابی زیست محیطی که در ماده ۸۲ قانون برنامه دوم توسعه و مصوبات متعدد شورای عالی محیط زیست بر آن تاکید شده یکی از مهم ترین اهرم های قانونی - ملی است که تمام طرح ها باید آن را طی کنند و ضرورت آن ریشه در اصل هفدهم مصوبه اجلاس زمین در ریودوژانیرو(۱۹۹۲) دارد.
اما این مطالعات درباره جاده جنگل ابر انجام نشد و این در حالی بود که اخبار ضدونقیض فراوانی از سوی سازمان های متولی به گوش می رسید. بعدها دکتر معصومه ابتکار اعلام کرد که مصوبه جاده ابر خلاف برنامه چهارم توسعه بوده و به همین دلیل اجازه ساخت آن در زمان وی داده نشده است. همچنین مسوولان پیشین سازمان جنگل ها اعلام کردند که طرح احداثجاده ابر در زمان ایشان نیز مطرح شده بود که با توجه به میزان تخریب جدی جنگل ابر آن را رد کرده اند. کاظم نصرتی، رییس اسبق سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور در این باره گفت که سازمان منابع طبیعی از ابتدا با این طرح مخالف بوده است. ما هم آن زمان سه مرتبه برای بازدید به منطقه رفتیم و به علت آنکه تخریب بخش وسیعی از جنگل را دربرداشت حتی مطالعه روی این طرح را نیز متوقف کردیم. بعد از این مناقشه ها دولت راه جدیدی برای راضی کردن جماعتی که به دنبال ساخت جاده به هر قیمت بودند پیدا کرد و آن، گرفتن اختیار تصمیم گیری از سازمان محیط زیست و سپردن آن به دست استانداران دو استان گلستان و سمنان بود. این نخستین قدم دولت احمدی نژاد برای کاهش اختیارات محیط زیست بدون تغییر متون صریح قانونی نبود. پیش از این نیز سرنوشت جاده پارک ملی گلستان به استاندار این استان سپرده شده بود. در همین حال رییس جدید سازمان محیط زیست همسوتر از گذشته برای ساخت این جاده با دولت همکاری کرد. محمدی زاده تمام راه های نرفته واعظ جوادی را رفت تا بتواند طراح جاده ابر را راضی نگه دارد. موضوع تا آنجا پیش رفت که در پاییز سال ۱۳۹۰ تعدادی از افراد ناشناس، در اعتراض به ساخته نشدن جاده ابر به جنگل های علی آباد ریختند و در روز روشن ده ها اصله از درختان ارزشمند آنجا را قطع کردند. این واقعه از نظر برخی فعالان حوزه محیط زیست به پیدایش نخستین گروه های فشار در محیط زیست تعبیر شد. جالب اینجاست که ادارات کل منابع طبیعی و محیط زیست دو استان در این باره سکوت اختیار کردند و هیچ واکنشی به متخلفان نشان ندادند.

به نام مردم و به کام زمین خواران
درست یک سال پس از این رخداد، دلاور نجفی خبر از «دست های پشت پرده در پروژه جاده ابر» داد.
او به صراحت گفت که برخی افرادی که ساخت جاده ابر را پیگیری می کردند منافعی در آنجا داشتند و حتی این را به صراحت هم به بنده می گفتند. بعضی زمین داشتند؛ بعضی طرح های اقتصادی مثل پرورش ماهی و البته کارهای دیگر اقتصادی. این جاده برای خود آنها منفعت داشت نه مردم و مردم در واقع دستاویزی برای منافع شخصی و اقتصادی آنها بودند. نمی خواهم بگویم هیچ کدام از مردم نمی خواهند. اما مردم را می توانیم توجیه کنیم. اگر ما آسیب هایی که به جنگل و زندگی آنها می خورد را برایشان توضیح بدهیم فکر می کنم آنها از این جاده صرف نظر می کنند. دلاور نجفی با اشاره به اینکه «شک ندارم که همین مقاومت ها باعثرفتن خانم واعظ جوادی و آمدن آقای محمدی زاده به سازمان محیط زیست شد، خاطره یی را از زمان فاطمه واعظ جوادی نقل کرد: «آقای احمدی نژاد جمله یی را آنجا مطرح کرد؛ هر چند با خنده اما به نظر من از منویات قلبی ایشان بود. رییس جمهور در حضور بیش از ۱۰۰ نفر گفت «ما هر کاری می خواهیم در این مملکت انجام بدهیم خانم جوادی موی دماغ ما می شود.» من فکر می کنم این حرف جدی بود.»