به گزارش ملت ایران به نقل از خبرآنلاین، رزمایش طرح زمستانه راهنمایی و رانندگی با حضورسردار احمدی مقدم فرمانده نیروی انتظامی، سردار اسکندر مومنی رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی، حیدری معاون رییس سازمان امداد و نجات هلال احمر و مسئولان راهداری آغاز شد.
در این برنامه درباره برنامه های اورژانس، سازمان راهداری و بیمارستانها در فصل زمستان توضیحاتی داده شد.
در جدول زیر برنامه ها و اظهار نظرها آورده شده است:
نام مسئولیت شرح اظهار نظر
سردار سرتیپ دکتر اسکندر مومنی رییس پلیس راهنمایی و رانندگی نیروی انتظامی - طرح زمستانه از امروز بیستم آذرماه در ۲۷ استان کشور شروع می شود تا بیستم اسفندماه امسال ادامه خواهد داشت، ۹۷ هزار نفر از نیروهای تمامی سازمان های دخیل در امر امداد و نجات در قالب ۲۶ هزار تیم در این طرح حضور دارند.
- تیم های ثابت در ۱۱۰ گردنه برف گیر کشور مستقر شدند و در طرح امداد و نجات زمستانه امسال، ۳۰ فروند بالگرد نیز فعالیت خواهند داشت.
- پیش بینی ها نشان می دهد که زمستان امسال سردتر خواهد بود، مسافران باید مقدمات سفر همچون اخذ معاینه فنی، سالم بودن وسیله نقلیه از جمله ترمز، برف پاک کن و… را مد نظر و تجهیزات ایمنی همچون زنجیر چرخ را به همراه داشته باشند.
- خادمان مردم روزانه تلاش خواهند کرد که جان مردم را از حوادثاحتمالی نجات دهند، مردم نیز با همراهی با فرزندانشان در طرح زمستانه، آنها را در پیشبرد اهداف یاری کنند.
- در طرح زمستان ۹۲ داشتن تجهیزات ایمنی از جمله زنجیر چرخ و معاینه فنی جزو خطوط قرمز پلیس است و در صورت نداشتن، از ادامه تردد خودرو جلوگیری می شود.
- در هشت ماه گذشته با تلاش تمامی دستگاه ها، حوادثو سوانح ۸ درصد کاهش داشته است، در این مدت، ۱۱۰۰ نفر کمتر در سوانح و حوادثجان خود را از دست داده اند که این اتفاق نتیجه تلاش تمامی دستگاه هاست.
- مسافران در طرح زمستانه ایمنی خودرو را رعایت کنند و تجهیزات ایمنی و معاینه فنی و به خصوص زنجیر چرخ همراه داشته باشند، به همین دلیل طی ابلاغیه ای از همکارانمان خواسته ایم تجهیزات خودروها را از مبدا کنترل کنند و در صورت نداشتن موارد اعلامی همچون تجهیزات ایمنی و به خصوص زنجیر چرخ از ادامه تردد آنها جلوگیری شود.
- علت قطعی ۷۰ درصد از تصادفات، تخطی از سرعت مطمئنه، سبقت غیرمجاز و انحراف به چپ است، با رعایت این سه مساله، تصادفات به میزان چشمگیری کاهش می یابد.
مهندس کشاورزیان رییس سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای کشور - ۱۱ هزار نفر از پرسنل این سازمان در قالب ۱۱۵۰ اکیپ برای کنترل راه های کشور در طرح زمستان ۹۲ استفاده شدند.
- بر اساس اعلام سازمان هواشناسی، شاهد افزایش ۳۰ درصدی بارندگی در کشور بوده ایم، ۱۲۰ هزار کیلومتر جاده برفگیر در کشور داریم و در ۱۳۷۵ محور بارش برف خواهیم داشت.
- امسال سازمان راهداری با هماهنگی هر چه بهتر با سایر دستگاه ها، به آنها کمک خواهد کرد، ۴۰۰ دستگاه انواع و اقسام ماشین های تخصصی از جمله برف روب و… در طرح زمستانه بکار گرفته می شوند.
- تلاش می کنیم که با استفاده از اطلاعات سازمان هواشناسی، به آن سطح از آمادگی برسیم که هیچ راهی بسته نشود و راه ها باز نگه داشته شود.
دکتر میعادفر قائم مقام مرکز اورژانس کشور - ۲۶۰۰ تیم عملیاتی در طرح زمستان ۹۲ به کار گرفته شده اند و ۲۰۰۰ پایگاه در این طرح فعالیت خواهند داشت. همچنین ۳۰۰۰ دستگاه آمبولانس، ۵۷ دستگاه اتوبوس آمبولانس و پنج بالگرد در طرح زمستانه ۹۲ به کار گرفته خواهند شد.
- این تیم ها در مناطق کوهستانی و برفگیر بیشتر مستقر خواهند شد و امید است که با رعایت مسائل از سوی مردم و آمادگی سازمان های دخیل، زمستان سالمی را داشته باشیم.
محمود مظفر رئیس سازمان امداد و نجات

- طرح تقویت پایگاه های امدادی سراسر کشور تا ۱۰ روز آینده با اعتبار پنج میلیارد تومان انجام می شود.

- در طرح زمستانه امسال، میزان نیروها و تجهیزات ۲۵ درصد نسبت به سال گذشته رشد داشته است
- طرح زمستانی با حضور ۲۰ هزار امدادگر آموزش دیده در ۳۱ استان کشور و در ۱۲۰۰ پایگاه ثابت و موقت امدادی اجرا می شود.
۳۵۰۰ خودرو و تجهیزات امداد و نجات در این رابطه در نظر گرفته شده است.

- ۱۷ فروند بالگرد هلال احمر در طرح زمستانه، آمادگی امدادرسانی به همه استان های کشور را دارد، این سازمان در این طرح آمادگی خدمات امدادی، درمانی و اسکان اضطرای را برای ۱۵۰ هزار نفر دارد.