به گزارش ملت ایران به نقل از خبرآنلاین، مجتبی عبداللهی، معاون خدمات شهری شهرداری تهران هم البته در ارائه گزارش خود، به کلیات بسنده کرد و تصویر واضح و شفافی از آنچه در خدمات شهری تهران می گذرد، ارائه نکرد.
ولی اعضای شورای شهر، تصاویر نگران کننده و شفافی درباره وضعیت امروز تهران، ارائه کردند، آن هم در قالب تذکراتی که یکی پس از دیگری، به شهرداری داده شد.
همچنین در این نشست، احمد مسجدجامعی، رئیس شورای شهر پیشنهاد کرد قسمتی از بلوار آفریقا به نام نلسون ماندلا، آزادی خواه آفریقای جنوبی که اخیرا فوت کرده است، تغییر نام پیدا کند. او همچنین پیشنهاد کرد یک خیابان نیز به نام دکتر کاظم معتمد نژاد، پدر علم ارتباطات ایران، نامگذاری شود. این موضوع برای بررسی بیشتر به کمیته نامگذاری ارجاع داده شد.
در جدول زیر، برخی از تذکرات اعضای شورای شهر به شهرداری، عنوان شده است:

نام عضو

سمت / عنوان

خلاصه تذکر

عبدالحسین مختاباد

عضو فرهنگی

تصاویری را در مورد اتوبان نیایش دیده ام که در آن شرایط معتادان بسیار نگران کننده بود و حتی معتادان به راحتی در آنجا چادر زده بودند و یا در محله هرندی محیطی آلوده وجود داشت. سوال من این است که وظیفه این معاونت در مورد این لکه های سیاه در شهر که هر روز بیشتر می شود چیست؟

رحمت الله حافظی

رئیس کمیسیون سلامت و محیط زیست

بسیاری از پروژه های شهرداری پیوست سلامت و محیط زیست ندارند و یا اجرایی نشده. به عنوان مثال اگر شهرداری در تونل توحید پیوست سلامت را اجرایی می کرد شاهد نبودیم که موتورسیکلت سواران در آن بیهوش شوند و بعد شهرداری هزینه های اضافی را برای جبران این خسارت بپردازد و حالا هم شهرداری باید در مورد تونل نیایش ضمانت بدهد که اگر حادثه و آتش سوزی در این تونل رخ دهد چند هزار نفر دچار آسیب خواهند شد؟

محمد حقانی

عضو کمیسیون سلامت و محیط زیست

تذکرهای متعددی که در مورد حذف و از بین بردن باغات شهر تهران داشته ام ولی متاسفانه هر روز باغات زیادی از طرق مختلف از بین می روند و باید راهکاری برای این مشکل بزرگ پیدا کنیم. به عنوان مثال " باغ معنوی " در خیابان جمشیدیه را مورد هجوم قرار داده اند و درختان آن را خشکانده اند و بعد شهرداری منطقه نیز مجوز را صادر کرده و بدون هیچ مشکلی کار خودشان را انجام داده اند. کشتن یک درخت مثل کشتن یک نفر انسان است و بعد بگوییم در آینده دو سه هزار بچه به دنیا می آیند. از شهرداری تهران می خواهیم تا باغ معنوی را مصادره کند و درختان باقی مانده آن را نجات دهد.

محمد حقانی

عضو کمیسیون سلامت و محیط زیست

ورود سازمان میادین میوه و تره بار به بخش خصوصی درست نیست، چرا که سازمان میادین میوه و تره بار باید بدون سود، فاصله ای بین تولید و مصرف کننده را پر کند به همین دلیل اقداماتی که اخیرا در قالب BOT برای ساخت فضاهای جدید انجام می دهد خلاف قانون است.

محمد حقانی

عضو کمیسیون سلامت و محیط زیست

در خوابگاه های کارگران شهرداری فضاهای خوبی در نظر گرفته شده اما نگهداری و نظارت بر این خوابگاه ها مناسب نیست و شرایط بدی در حال حاضر در آنجا وجود دارد و از کوچکترین امکانات نظیر نظافت و ایمنی برخوردار نیستند و به عنوان مثال در زمان بازدید ما شاهد بودیم که وضع نظافت خوبی نداشتند و بخاری ها بدون دود کش بودند که اگر چنین شرایطی ادامه یابد و کسی بمیرد فاجعه بزرگی رخ خواهد داد.

احمد دنیامالی

رئیس کمیسیون حمل و نقل و ترافیک

واگذاری فروشگاه های شهروند به بخش خصوصی در طول چهار سال آینده قابل قبول است اما باید برخی از موارد مهم در مورد این واگذاری ها رعایت شود.

احمد دنیامالی

رئیس کمیسیون حمل و نقل و ترافیک

شهرداری تا کنون بیش از ۲۰۰ حلقه چاه حفر کرده است و به شدت سفره آبهای زیر زمینی پایین رفته و باید در مورد حوزه مدیریت آب و مدیریت بحران توجه جدی داشته باشیم. آبخیزداری در تهران و بازگشت چرخه آبهای سطحی و قنات ها باید بیشتر از پیش مورد توجه قرار گیرد.

احمد دنیامالی

رئیس کمیسیون حمل و نقل و ترافیک

مردم در زمان استفاده و تفریح از کنار رود دره های تهران می گذرند و راضی هستند اما در پایین دست این رود دره ها نگرانی برای وقوع سیل وجود دارد. باید مدلی از احتمال سیل در تهران با توجه به مدل ۵۰ و یا ۱۰۰ سال گذشته سیل در تهران تهیه شود. در سیلی که سالها قبل در تجریش رخ داد شاهد بودیم که چطور سنگهای چندین تنی را با خود به شهر آورد و چه خسارتی را وارد کرد.

احمد دنیامالی

رئیس کمیسیون حمل و نقل و ترافیک

از شما می خواهم تا کشتن غیرانسانی و غیراخلاقی و غیرشرعی سگ های ولگرد را تعطیل کنید. در مورد موش ها هم همین وضعیت وجود دارد، اما در مورد این موجودات طرح عقیم سازی موش را انجام داده اند، اما ما نفهمیده ایم که این طرح ها چه نتایجی را داشته است و بهتر است گزارشی از این موضوعات به شورا آورده شود.

رضا تقی پور

سخنگوی شورای شهر

نسبت به خصوصی سازی فروشگاه های شهروند مخالفم. اگر شهروند را خصوصی کنیم، چیزی می شود شبیه همه پاساژهای خصوصی شهر تهران. مگر بخش خصوصی دستش بسته است و محدودیتی دارد تا بتواند چنین فضاهایی را ایجاد کند و لزومی ندارد که فروشگاه های شهروند تبدیل به بخش خصوصی شود و این تصمیم به هیچ وجه تصمیم مناسب و به نفع مردم نیست.

۴۷۴۷