به گزارش ملت ایران به نقل از ایسنا، در گزارش بانک «اچ اس بی سی» انگلیس آماده است: استرالیا که از نظر وسعت ششمین کشور جهان محسوب می شود از نظر بالا بودن هزینه های تحصیلی بسیاری از کشورهای صنعتی و پیشرفته را پشت سر گذاشته است. در این گزارش پس از استرالیا کشورهای آمریکا و انگلیس نیز همچنان جزو گران ترین کشورها برای ادامه تحصیل هستند.

انتشار این گزارش موجب تعجب بسیاری از دانشجویان بین المللی شد چرا که آنها معمولا انگلیس را به لحاظ هزینه های زندگی و تحصیلی به عنوان گران ترین کشور جهان می دانستند. با این حال همچنان تحصیل در انگلیس هزینه بالایی دارد و در این رده بندی در ردیف سوم قرار گرفته است. به دنبال بروز بحران اقتصادی در اروپا و آمریکا، بسیاری از موسسات آموزش عالی شهریه های خود را افزایش دادند تا بتوانند بر کمبود بودجه های دولتی خود فایق آیند و در عین حال نیز درآمدهای خود را افزایش دهند. این مسئله سبب فراری دادن دانشجویان خارجی از کشورهای پرهزینه به سمت کشورهای کم هزینه تر نظیر سنگاپور، هنگ کنگ و استرالیا شد.

اما اطلاعات ارائه شده در این گزارش این ذهنیت را به کلی تغییر داد. اگرچه میزان شهریه سالانه دانشجویان خارجی در دو کشور آمریکا و استرالیا تقریبا به یک اندازه، یعنی حدود ۲۵ هزار دلار است اما هزینه های سنگین زندگی در استرالیا، این کشور را از نظر هزینه های سالانه برای ادامه تحصیل بالاتر از سایر کشورها قرار داده است.

دانشجویان خارجی در استرالیا باید سالانه مبلغی حدود ۳۸ هزار دلار هزینه کنند که این رقم برای دانشجویان خارجی در آمریکا ۳۵ هزار دلار و در انگلیس ۳۰ هزار دلار است.

«گراهام هیونیس»، رئیس خرده بانکداری و مدیریت دارایی بانک «اچ اس بی سی» در استرالیا می گوید: در حالی که طی پنج سال گذشته استرالیا از رشد اقتصادی خوبی بهره می برد، این مسئله سبب افزایش ارزش پول و درآمد ارزی این کشور در بخش صادرات شامل «آموزش» نیز شده است.

وی افزود: با وجود اینکه بخش آموزش استرالیا از نظر شمار دانشجویان خارجی آسیب دیده اما سهم دانشجویان بین المللی در این کشور همچنان قدرتمند مانده است. این مسئله نشان می دهد که بسیاری از دانشجویان بین المللی، نقش مسائل مالی را نسبت به سایر مسائل نظیر کیفیت آموزش و زندگی در این کشور در اولویت های آخر خود در نظر می گیرند و اهمیت کمتری برای آن قائل هستند.

بانک «اچ اس بی سی» با انتشار گزارش فوق به تحلیل داده های دولتی دریافتی از ۱۳ کشور جهان پرداخته است و با تلفیق مبلغ میانگین هزینه های دانشگاه و هزینه های زندگی، میانگین هزینه های سالانه هر یک از دانشجویان بین المللی را برآورد کرده است.

به گزارش ایسنا به نقل از پایگاه های اینترنتی یونیورسیتی هرالد، در این فهرست آلمان در میان ۱۳ کشور با میانگین سالانه ۶۲۰۰ دلار برای شهریه و هزینه های زندگی وضعیت مناسب تری داشته است. در آسیا نیز کشورهای سنگاپور و هنگ کنگ پس از استرالیا پرهزینه ترین کشورها برای دانشجویان بین المللی معرفی شده اند. دانشجویان بین المللی در این کشورها به ترتیب باید سالانه مبالغ ۲۴ هزار دلار و ۲۲ هزار دلار هزینه کنند.

بنا بر اعلام بانک «اچ اس بی سی»، ۱۳ کشور پرهزینه برای تحصیل دانشجویان بین المللی شامل کشورهای ذیل می شوند:

۱ - استرالیا سالانه ۳۸ هزار و ۵۱۶ دلار

۲ - آمریکا سالانه ۳۵ هزار و ۷۰۵ دلار

۳ - انگلیس سالانه ۳۰ هزار و ۳۲۵ دلار

۴ - امارات متحده عربی سالانه ۲۷ هزار و ۳۷۵ دلار

۵ - کانادا سالانه ۲۶ هزار و ۱۱ دلار

۶ - سنگاپور سالانه ۲۴ هزار و ۲۴۸ دلار

۷ - هنگ کنگ سالانه ۲۲ هزار و ۴۴۳ دلار

۸ - ژاپن سالانه ۱۹ هزار و ۱۶۴ دلار

۹ - روسیه سالانه ۹۴۴۱ دلار

۱۰ - چین سالانه ۸۷۶۶ دلار

۱۱ - تایوان سالانه ۲۵۷۸ دلار

۱۲ - اسپانیا سالانه ۷۰۰۶ دلار

۱۳ - آلمان سالانه ۶۲۸۵ دلار