فتاحی عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس معتقد است که باید واردات خودرو آزاد شود تا خودروهای داخلی هم خود را به استانداردجهانی نزدیک کنند و مشکلات آلودگی هوا هم حل شود.
نظر شما در مورد وضعیت فعلی آلودگی هوا و کم کردن زمان معاینه فنی از ۵ سال به ۲ سال در مجلس چیست؟
مطمئنا کم شدن زمان معاینه فنی از ۵ سال به ۲ سال مطلوب و بهتر است، اما مساله اصلی در این بخش استاندارد سازی ناوگان و وسائل نقلیه کشور است. وقتی محصولات دارای کیفیت نباشد و کیفیت محصولات پایین باشد وضعیت آلودگی هوا تغییری نخواهد کرد.
چه راهکاری را برای حل موضوع دارید؟
ما برای حل این مساله ۳ راهکاری داریم:
۱ - خودروهای داخلی را استاندارد کنیم.
۲ - اگر نشد خودرو را از کشورهای معتبر وارد کنیم.
۳ - از فناوری و دستگاههای جدید معاینه فنی استفاده کنیم.
قیمت خودرو با همین وضعیت تا این حد بالاست خدا می داند اگر استاندارد شود چقدر مشتری و مصرف کننده باید هزینه پرداخت کند.
موضوع و حرف دقیقا همین جاست. چرا باید مصرف کننده برای خودروهای ناامن و آلاینده این میزان هزینه کند؟ در دنیا الان تقسیم کار است. مثلا آلمان خودرو تولید می کند و روی این صنعت هم سرمایه گذاری می کند و الان خودروهایش در جهان حرف اول را می زند. چه دلیلی دارد ما هم خودرو با این وضعیت تولید کنیم؟ چرا نباید روی صنایع دستی و محصولاتی که در آن دارای توانایی بسیار بالایی هستیم تکیه می کنیم؟ آلمان خودرو ایران هم فرش، خاتم و میناکاری و… آلمان فرش که تولید نمی کند! چون مشتری ندارد.
طرح و برنامه ای برای حل شرایط بد آلودگی دارید؟
با استاندارد کردن می شود خیلی از مشکلات را از جمله آلودگی هوا حل کرد. سوخت که استاندارد نباشد خودرو که استاندارد نباشد رانندگی که استاندارد نباشد همگی دست به دست هم می دهند تا مشکل حل نشود. باز هم می گویم مشکل اصلی خودروهای ماست وقتی خودرو بی کیفیت است و رقابت در بازارش وجود ندارد از ۵ سال به ۲ سال کردن مشکلی را کم نمی کند. باید جای تولید برویم به سمت آزادسازی واردات.
امیدی به حل این موضوع با کم کردن زمان معاینه فنی در مجلس میشود داشت؟
ما روی موضوع در مجلس و کمیسیون در حال کار هستیم تا این مشکل به امید خدا حل شود.