ملت ایران: آنطور که فعالان میراثفرهنگی به خبرگزاری میراثفرهنگی اطلاع داده اند وضعیت سد داریوش هخامنشی در شرایط عادی توصیف نمی شود. آسیب های طبیعی، میزان رطوبت و نم زدگی را در این اثر تاریخی افزایش داده و به تازگی محل تجمع زباله و تعداد کثیری از معتادان شده است.

«علیرضا صادقی امیری» فعال میراثفرهنگی در این باره می گوید: ایرانیان در گذر تاریخ بویژه دوره هخامنشی مهارت بسیاری در سدسازی و پل سازی داشته اند. در این میان سد داریوش هخامنشی(سنگ دختران) که در تاریخ ۱ / ۹ / ۱۳۸۸ به شماره ۲۷۵۱۴ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده نمونه ای کم نظیر و تقریبا سالمی در ساختار مهندسی سازه به شمار می رود.


صادقی امیری همچنین تاکید کرد: با وجود ارزش های معماری که این اثر تاریخی دارد اما بسیار مهجور واقع شده است. این درحالی است که آسیب های عوامل جوی و رودخانه و سد درودزن سبب شده که سد داریوش هخامنشی با نم زدگی و افزایش رطوبت مواجه شود.


به گفته این فعال میراثفرهنگی، نم زدگی و رطوبت از یک سو، تغییر کاربری این اثر تاریخی به پاتوق معتادان باعثشده که گردشگران از بازدید سد داریوش هخامنشی خودداری کنند. در این میان پل قاجاری مشیر که در دشت ارژن واقع شده و در تاریخ ۴ / ۵/۱۳۸۷ به شماره ۲۴۱۱ در فهرست آثار ملی ایران قرار گرفته وضعیت مشابه سد داریوش هخامنشی را دارد و از روند تخریبی و آسیب های معتادان در امان نمانده است.


طبق اطلاعات و تصاویر موجود، برکه، نیزارها، تاق چشمه و حجره های این بناهای تاریخی به جای آنکه جاذبه ای برای گردشگران محسوب شود تبدیل به مکان امن معتادان شده است. فعالان میراثفرهنگی از مدیران و مسئولان سازمان میراثفرهنگی انتظار دارند که نسبت به حفاظت از این آثار تاریخی تلاش بیشتری داشته باشند. چراکه تجمع زباله در پیرامون بنا و رودخانه، حجم بالای یادگاری نویسی در بدنه پل ها و فرو ریختن پایه های پل ها از سال های گذشته این آثار را رو به ویرانی قرار داده است.