اگر حتی فکر اینکه جوانی ۲۰ ساله که از سن ۱۵ سالگی فعالیت های بزهکارانه خود را آغاز کرده بتواند این تعداد انسان را به قتل برساند و یا آنکه در قتل آنها دخالت داشته باشد برایتان غیر قابل باور است، می توانید نگاهی به اطلاعاتی که مقامات عالی رتبه مکزیکی از این مظنون منتشر کرده اند، بیندازید تا مطمئن شوید که او واقعاً یک قاتل بالفطره است.
یکی از قربانیان او افسر پلیسی بود که در تاریخ ۱۳ مارس خودروی او را در مسیر متوقف کرده بود اما او که قصد فرار داشت این افسر پلیس را به گلوله بست و او را به قتل رساند. قربانی دیگر او خواننده ای بود که در تاریخ ۳۰ ژوئیه از یک کلوپ شبانه ربوده شد و بعد از مدتی جسدش پیدا شد.
از موارد دیگر قتل های مرتبط با پرونده وازکوئز، می توان به قتل زنی اشاره کرد که در ۱۶ ژانویه با یکی از اعضای کارتل رقیب دیده شده بود.
تبهکار ۲۰ ساله، علاوه بر این در قتل ۸ عضو یکی از کارتل های رقیب که در تاریخ ۱۳ اوت در یک کافه حضور داشتند نیز دست داشت.
مکزیک مدتی است که با موجی از خشونت های مرتبط با قاچاق موادمخدر مواجه شده است. از زمانی که فیلیپ کالدرون، رئیس جمهور سابق مکزیک در دسامبر سال ۲۰۰۶ دست به حمله ای علیه کارتل های قاچاق مواد مخدر زد، دستکم ۸ هزار نفر در نتیجه خشونت کارتل ها کشته شده اند.
این در حالی است که آمار و ارقام رسمی نشان می دهد از زمان روی کار آمدن انریکه پنانیتو، رئیس جمهور فعلی مکزیک در دسامبر ۲۰۱۲، هر ماهه نزدیک به ۱۰۰ نفر به طور میانگین در جریان درگیری های دنیای تبهکاران کشته شده اند و ارتش هنوز در این منطقه در حال مبارزه با کارتل هاست.
شاید فقط در یک جای دنیا باشد که دستگیری یک قاچاقچی مخوف برای مقامات عالی رتبه کشور امری عادی باشد؛ آن هم جایی نیست جز مکزیک، یعنی مرکز کارتل های موادمخدر دنیا.
اما این بار دستگیری یک قاچاقچی ۲۰ ساله، نه تنها مکزیکی ها که مردم همه دنیا را به وحشت انداخته است. او به قول خودش آنقدر آدم کشته است که اصلاً یادش نمی اید چند تا بوده اند.
خوان پابلو وازکوئز، همان جوان ۲۰ ساله ای است که چندی پیش به اتهام قتل چندین نفر در شهر موتی مکزیک دستگیر شد، اما حتی در زمان دستگیری اش هم کسی نمی توانست باور کند که او این همه جنایت را رقم زده باشد؛ ۶۹ جنایت که بیشتر آنها در سال ۲۰۱۲ رخ داده است.
او متهم است به قتل رقبای قاچاقچی کارتل مخدری که در آن عضویت داشته است به علاوه یک افسر پلیس، یک خواننده و عده ای افراد بیگناه.
به گفته رسانه های مکزیک، اما نکته عجیب درباره این تبهکار مخوف این است که مقامات قضایی این شهر - که مرکز اقتصادی شمال مکزیک هم هست - آنطور که انتظار می رود تحقیقات برای یافتن تعداد دقیق قربانیان این تبهکار را آغاز نکرده اند. البته شاید یکی از دلایل این مسئله هم آن باشد که پرونده این جوان، با وجود جنجال گسترده رسانه ای بزرگترین پرونده جنایی در این منطقه نیست.
اینجا جنایت عادی است
مونتری و مناطق اطرافش مرکز فعالیت کارتل های موادمخدر است. آمار و ارقام نشان می دهد که از سال ۲۰۱۰ تاکنون، در ایالت نئوو لئون که مونتری مرکز آن است، ماهانه به طور میانگین ۱۰۸ نفر کشته شده اند.
دستگیری وازکوئز هم اگرچه یک کنفرانس مطبوعاتی با خود به همراه داشت اما در این کنفرانس، مسئولان قضایی و ماموران پلیس آنطوری که انتظار می رفت خوشحال نبودند و انگار که دستگیری این متهم دستگیری یک فرد عادی بوده است. این موضوع آنقدر برای آنها عادی بود که انگار نه انگار یک قاتل زنجیره ای به دام افتاده است.
یک مقام مکزیکی در این کنفرانس مطبوعاتی گفت: «ما در حال حاضر به خاطر جنگ میان کارتل ها در شرایط بحرانی ای هستیم.»
یک مقام مکزیکی در این کنفرانس مطبوعاتی گفت: «ما در حال حاضر به خاطر جنگ میان کارتل ها در شرایط بحرانی ای هستیم»
البته ناگفته نماند که وازکوئز در واقع در تاریخ ۸ اکتبر دستگیر شده بود اما خبردستگیری اش در تاریخ ۲۴ اکتبر اعلام شد.
چنانچه گفته می شود وازکوئز را به همراه زنی به نام نانسی اورتیز دستگیر کرده اند. پلیس می گوید این دو درحال فروش مواد مخدر بودند.
به گفته دبیر خانه امنیتی ایالت نئوولئون، این زوج در حالی دستگیر شدند که ۳۵ بسته ماری جوانا و ۲۲ بسته کوکائین با خود حمل می کردند.

مقامات مسئول می گویند البته وازکوئز در تمامی جنایت ها، شخصاً اقدام به تیر اندازی نکرده است بلکه در برخی از جنایت ها شاهد ماجرا بوده و یا آنکه دستور شلیک را برای زیر دستانش صادر کرده است، البته در برخی از جنایت ها هم تنها یکی از کسانی بوده که به سمت هدف تیر اندازی کرده اند. سایر اعضای کارتل گلف که پیش از وازکوئز دستگیر شده بودند مشارکت او در این قتل ها را برای مقامات قضایی فاش کرده بودند.