خبر ها پر است: «دو دختر در مالزی به جرم حمل موادمخدر دستگیر شدند. دو ایرانی در کوالالامپور به جرم توزیع موادمخدر اعدام شدند» و حالا این خبر که فرمانده پلیس فرودگاه های کشور از انهدام باند انتقال مخدر شیشه به کشور مالزی در فرودگاه امام(ره) خبر می دهد. به گزارش تهران امروز، سرهنگ حسن مهری، می گوید: ماموران پلیس فرودگاه امام(ره) ۲۵ مهرماه امسال، حین کنترل مسافران خط پروازی به مقصد مالزی، به دو مسافر که مشکوک به بلع موادمخدر بودند، ظنین شده و آنها را به مقر پلیس منتقل کردند. او می افزاید: افراد دستگیر شده در تحقیقات پلیسی معترف شدند به شیوه بلع و انباری، موادمخدر شیشه را به مالزی منتقل می کنند. مهری خاطرنشان می کند: یکی از متهمان در تحقیقات پلیسی اقرار کرد به علت مشکلات اقتصادی، قاچاقچیان به من پیشنهاد دادند در ازای انتقال شیشه به شیوه بلع، مبلغ سه میلیون تومان به همراه هزینه سفر را پرداخت می کنند؛ اما هنگام انتقال مواد، پلیس به من ظنین شده و مرا دستگیر کرد. فرمانده پلیس فرودگاه های کشور می گوید: پس از اعترافات متهم، کلیه اعضای باند توسط پلیس فرودگاه امام(ره) دستگیر و از آنها دو کیلو و ۳۰گرم شیشه به صورت بلع کشف شد. در همین زمینه چندی پیش سید علی ساداتی، معاون هماهنگی امور بین قوای وزیر دادگستری هم گفت: «بیشترین جرائم شهروندان ایرانی محبوس در زندان های خارج از کشور مربوط به موادمخدر است.» کافی است تا سفری به یکی از کشورهای جنوب شرق آسیا داشته باشید تا ببینید مردم آن مناطق نسبت به برخی ایرانی ها چه نظری دارند وقتی یک روز خبر تاسیس آشپزخانه تولید شیشه در کشورشان توسط ایرانی ها را می شنوند و روز دیگر خبر دستگیری تعداد زیادی ایرانی را می بینند که بسته های شیشه را بلعیده به کشورشان سفر کرده اند!

بدترین زندان ها در جنوب شرق آسیا

کسانی که از زندان های مالزی و جنوب شرق آسیا جان سالم به در برده اند از شرایط اسفبار این زندان ها نقل قول های دردناکی دارند. یکی از این زنان که مدت ۴۲ روز در این زندان ها بوده است، می گوید: «در حال حاضر بین ۳۰ تا ۳۵ زندانی زن در فاصله سنی ۲۶ تا ۶۵ سال در این زندان هستند که جرم یا اتهام اکثر آنان حمل موادمخدر است. زنان در اتاقک های کوچک سه در چهار متری نگهداری می شوند و در هر اتاق ۱۵ تا ۱۶ نفر به سر می برند. در چنین شرایطی، با جمعیت زیاد و فضای فوق العاده کم، فقط جای کوچکی را به سرویس بهداشتی اختصاص داده اند که البته نمی شود اسم آن را سرویس بهداشتی گذاشت به خاطر اینکه از آن به عنوان، حمام، روشویی و دستشویی استفاده می شود که باعثشده زنان از ناراحتی های پوستی رنج ببرند و به یک نوع بیماری قارچ به نام گوراب مبتلا شوند که مربوط به آب و هوا و وضعیت غیربهداشتی آنجاست. شپش هم در زندان بیداد می کند.

شرق آسیا خواهان آمفتامین ها

بردن مواد به خارج از کشور برای فرد سود کلانی دارد. علیرضا یگانگی، کارشناس کاهش آسیب های اجتماعی، در این زمینه به می گوید: «شیشه در آشپزخانه های ایران با مواد ارزان قیمت که مرغوبیت هم ندارد تهیه می شود و بعد به آن طرف آب ها فرستاده می شود و حالا به جای استفاده از اسید از چنته استفاده می کنند که بسیار خطرناک است. آمفتامین ها از گذشته در جنوب شرق آسیا بسیار طرفدار داشته اند. گروه های سازمان یافته قاچاق جهانی موادمخدر هم به روند تولید و عرضه موادمخدر صنعتی در آسیای شرقی دامن زده اند؛ از طرفی مصرف کتامین هم در این منطقه افزایش یافته و طی سال ۲۰۰۹مقدا ر ۹/۶ تن کتامین(از دسته آمفتامین ها) در شرق و جنوب شرق آسیا کشف شد که ۸۵ درصد مصرف جهانی را تشکیل می دهد. در هنگ کنگ کتامین مهم ترین ماده مخدر مصرفی است. از ۱۴ تا ۵۳ میلیون مصرف کننده آمفتامین در جهان ۲/۷ تا ۳/۴ میلیون نفر در آسیای شرقی سکونت دارند.» این آسیب شناس تاکید می کند: «در مالزی و ژاپن آمفتامین ها بازار خوبی دارد و به سمت هرویین و تریاک نمی روند.»

مجازات زندانیان ایرانی بعد از انتقال به کشور

موادمخدر و ورود غیرقانونی به کشورها بیشترین دلایل زندانی شدن ایرانیان در خارج از کشور است. هرچند ایران با برخی کشورها تفاهم نامه های قضایی دارد ولی آمارها نشان می دهد بیش از سه هزار ایرانی در خارج از کشور زندانی هستند. با این حال وزارت دادگستری ایران توانسته است سال گذشته براساس تفاهم نامه های منعقد شده با کشورها ۶۲ زندانی را به کشور منتقل کند. براساس آخرین آمارهای ارائه شده از سوی نهادهای مسئول در سال ۱۳۹۰ حدود ۳ هزار ایرانی در زندان های کشورهای مختلف جهان در بند هستند و تعداد زندانیان خارجی با احتساب افغان ها در زندان های ایران حدود ۵ هزار نفر است که بیشتر به دلیل جرائم موادمخدر و قاچاق هستند. براساس قوانین بین المللی کشورهای جهان می توانند طی تفاهم نامه های قضایی و حقوقی در مورد معاضدت قضایی، انتقال محکومان به حبس و استرداد مجرمان با یکدیگر تفاهم نامه همکاری منعقد کنند تا شهروندان زندانی شده در کشورهای یکدیگر را با هم تبادل کرده یا منتقل کنند. البته در این قوانین آمده است زندانی باید در کشور خودش براساس حکم دادگاه آن کشوری که محکوم شده محکومیت خود را بگذراند. به گزارش مهر، معاون هماهنگی وزیر دادگستری در پاسخ به اینکه متهمان ایرانی که از زندان های کشورهای خارجی به زندان های کشور منتقل می شوند چه وضعیتی دارند و آیا آزاد می شوند، گفت: براساس تفاهمات و قراردادهای بین المللی زندانی باید در کشور خودش براساس حکم دادگاه آن کشوری که محکوم شده محکومیت خود را بگذراند. به نوعی می توان گفت که ما جانشین آن دستگاه صادر کننده حکم در آن کشور هستیم. مثلا یک ایرانی که به جرم مصرف یا حمل موادمخدر در کشور آذربایجان به ۵سال زندان محکوم شده بعد از دو سال اگر به ایران منتقل شود باید ۳ سال را در زندان های ایران سپری کند.