به گزارش ملت ایران به نقل از وال استریت ۲۴/۷، بین سال های ۲۰۱۰ و ۲۰۱۱ درصد بزرگسالانی که در ایالات متحده آمریکا از مدرک کالج برخوردار بودند روی ۴۲ درصد ثابت باقی ماند. از سال ۲۰۰۰ آمار فارغ التحصیلان کالج در آمریکا رشدی حلزونی داشت و به عنوان کند ترین روند رشد تحصیلات در میان کشورهای توسعه یافته به ثبت رسید. در عین حال امتیاز آمریکایی ها در ریاضیات پیشرفته و مهارت های نوشتاری نسبت به اکثر کشورهای توسعه یافته از سطح بسیار پایینی برخوردار است.

در مقابل، براساس گزارش جدید سازمان همکاری اقتصادی و توسعه، OECD، تا سال ۲۰۱۱ درحدود ۵۳.۵ درصد از روسها دارای مدرک دوره سوم تحصیلات، برابر با مدرک کالج در آمریکا بوده اند. این درصد به گفته OECD بالاترین درصد در میان کشورهای توسعه یافته به شمار می رود. باوجود اینکه آمریکا نتوانسته بهبود قابل توجهی در سطح جمعیت تحصیل کرده خود ایجاد کند، اما نسبت به دیگر کشورهای بررسی شده توسط OECD از وضعیت بهتری برخوردار بوده و رتبه پنجم جهان را دارا است.

تحصییل کرده ترین جمعیت جهان به کشورهایی اختصاص دارد که سرمایه گذاری آنها برای تمامی مقاطع تحصیلی از سطح بالایی برخوردار است. برای مثال ایالات متحده ۷.۳ درصد از تولید ناخالص داخلی خود را در سال ۲۰۱۰ صرف تحصیلات کرده است. از میان ۱۰ کشور برتری که از بیشترین جمعیت تحصیل کرده برخوردارند، هشت کشور بیش از میانگین OECD صرف تحصیلات می کنند.

همچنین در میان این ۱۰ کشور بخش بزرگی از سرمایه تخصیص یافته به تحصیلات از بخش خصوصی تامین می شود. بسیاری از این کشوها از سطوح بالاتری از مهارت های پیشرفته برخوردارند و عملکرد آنها در ریاضیات پیشرفته و مهارت های نوشتاری دارای رتبه بالایی است.

براساس گزارش OECD، تحصیلات نه علاوه بر موفقیت فردی، برای کشورهایی که از شرایط اقتصادی نامناسبی برخوردارند نیز ضروری است. وال استریت ۲۴/۷ برای مشخص ساختن ۱۰ کشور جهان که از بالاترین سطح تحصیل کرده برخوردار است، کشورهایی که تا سال ۲۰۱۱ از بالاترین سطح جمعیت ۲۵ تا ۶۴ ساله فارغ التحصیل از کالج های مختلف فارغ التحصیل شده اند را مورد بررسی قرار داده و بر اساس اطلاعات به دست آورده، ۱۰ کشور تحصیل کرده جهان را به این ترتیب معرفی کرده است:

روسیه: در سال ۲۰۱۱ بیش از نیمی از جمعیت ۲۵ تا ۶۴ ساله روسیه از تحصیلات سطح کالج و ۹۵ درصد از آنها از تحصیلات دبیرستانی برخوردار بوده اند که در مقایسه با میانگین ۷۵ درصدی OECD رقم قابل توجهی به شمار می رود. روسیه از گذشته برروی تحصیلات سرمایه گذاری سنگینی انجام داده اما گزارش های جدید درباره فساد مالی در سیستم آموزشی این کشور می تواند تصویر روسیه تحصیل کرده را مخدوش سازد.

کانادا: در سال ۲۰۱۱ از هر چهار کانادایی یک نفر در دوره های مهارتی و حرفه ای شرکت کرده و فارغ التحصیل شده است. کانادا در سال ۲۰۱۰ بیش از ۱۶ هزار دلار را برای بهبود تحصیلات دوران دبیرستان صرف کرد و به دومین کشوری تبدیل شد که پس از آمریکا در ازای هر دانش آموز بیش از ۲۰ هزار دلار هزینه کرده است.

ژاپن: این کشور نسبت به میانگین OECD برای تحصیلات خود مقدار کمتری هزینه کرده است، اما در عین حال یکی از تحصیل کرده ترین کشورهای جهان به شمار می رود. ۴۶.۴ درصد از ژاپنی ها از تحصیلات کالج برخوردارند، ۲۳ درصد از آنها از آموزش عالی برخوردارند، رقمی دو برابر جمعیت آمریکا که از آموزش عالی برخوردارند. همچنین میزان فارغ التحصیلان دبیرستانی ژاپن نیز از رتبه بالایی در میان کشورهای جهان برخوردار است.

آمریکا: این کشور در سال ۲۰۱۰ در ازای هر دانش آموز و دانشجو در تمامی مقاطع تحصیلی بیش از ۲۲ هزار و ۷۰۰ دلار خرج کرد. درحال حاضر ۴۲.۵ درصد از جمعیت آمریکا از تحصیلات کالج برخوردارند اما در عین حال جمعیت ۱۶ تا ۲۴ ساله در این کشور نسبت به تمامی کشورهای ارزیابی شده از پایین ترین سطح مهارت ریاضی برخوردار است.

کره جنوبی: کره ای ها پس از فارغ التحصیلی از شانس نسبتا بالایی برای یافتن شغل مناسب برخوردارند و تنها ۲.۶ درصد از فارغ التحصیلان مقطع لیسانس در این کشور بیکارند. ۴۰.۴ درصد از جمعیت این کشور از کالج های مختلف فارغ التحصیل شده اند و این کشور ۷.۶ درصد از تولید ناخالص داخلی را صرف تحصیلات می کند.

بریتانیا: ۳۹.۴ درصد از جمعیت این کشور فارغ التحصیل کالج ها و موسسات هم سطح هستند. در سال ۲۰۱۰ بیشترین بخش بودجه مورد نیاز تحصیلات در این کشور از بخش خصوصی تامین می شد که این مقدار از مشارکت بخش خصوصی از سال ۲۰۰۰ تا ۲۰۱۰ دو برابر شده بود. براساس گزارش OECD میزان گرایش دانشجویان بین المللی از سال ۲۰۰۰ به بعد به سوی بریتانیا افزایش قابل توجهی یافته است.

نیوزیلند: بسیاری از شهروندان نیوزیلند پس از اتمام دوره دبیرستان وارد دوره های تحصیلی تکنیکی و مهارتی می شوند. از میان جمعیت بزرگسال این کشور ۳۹.۳ درصد از آنها از چنین تحصیلاتی برخوردارند. این کشور در سال ۲۰۱۰ در ازای هر دانش آموز ۷.۲۸ درصد از تولید ناخالص داخلی خود را هزینه کرده است، هزینه ای تقریبا برابر با مخارجی که آمریکا برای تحصیلات مردم کشورش متحمل شده است. در حدود ۲۱.۲ درصد از مخارج کلی دولت نیوزیلند نیز صرف تحصیلات می شود.

فنلاند: این کشور از سیستم آموزشی بسیار کارامدی برخوردار است و عملکرد دانش آموزان دبیرستانی خود را بر اساس آزمون های بین المللی می سنجد. دولت فنلاند نزدیک به دو درصد از تولید ناخالص داخلی خود را خرج تحصیلات در مقطع لیسانس می کند و سیستم آموزش عالی این کشور به کلی تحت پوشش مالی دولت قرار دارد. درحال حاضر و بر اساس اطلاعات OECD درحدود ۳۹.۳ درصد از فنلاندی ها از تحصیلات در مقطع کالج برخوردارند.

استرالیا: این کشور در دوره ای یکی از محبوب ترین مقاصد دانشجویان بین المللی به شمار می رفت. در سال ۲۰۰۹ بیش از ۲۵ درصد از کل جمعیت استرالیا را خارجی ها تشکیل داده بودند. با این همه براساس گزارش وال استریت ژورنال میزان علاقه دانشجویان خارجی نسبت به تحصیل در مقطع کالج در استرالیا رو به افول گذاشته و اکثر این دانشجویان به دانشگاه ها گرایش دارند. فارغ التحصیلان آموزش عالی در استرالیا از شانس استخدام بسیار بالایی برخوردار هستند به طوری که در سال ۲۰۱۱ استرالیایی هایی که از مقاطع لیسانس و بالاتر فارغ التحصیل شده بودند از کمترین میزان بی کاری در جهان برخوردار بودند. درحال حاضر ۳۸.۳ درصد از جمعیت استرالیا از تحصیلات در مقطع کالج بهره برده است.