ملت ایران:این در حالی است که آمار طلاق در سال۹۱ نشان می دهد که به طور میانگین هر ۴دقیقه بیش از یک طلاق ثبت شده است. همچنین به ازای هر ۵.۲ ازدواج یک زوج به طور رسمی از هم جدا شده اند. این رقم میانگین آمار طلاق در کشور است و وضعیت در شهرهای بزرگ نگران کننده تر است. سید باقر پیشنمازی که به مناسبت هفته ازدواج در نشست مطبوعاتی سخن می گفت، ادامه داد: همچون روال سال گذشته که در بسیاری از استان ها روز ازدواج را روز بدون طلاق نامیده و طلاقی را ثبت نکرده بودند امسال نیز در روز ازدواج طلاقی ثبت نخواهد شد.

او با بیان اینکه ازدواج مختص یک روز نیست، تأکید کرد: روز ازدواج به عنوان یک نماد نامگذاری شده است تا از افراد نیکوکار و همچنین دستگاه های مؤثر و فعال در این حوزه تجلیل شود.

هر ۵.۲ ازدواج یک طلاق

براساس آمارهای سازمان ثبت اسناد در سال ۹۱،۷۹۱هزار و ۶۵۶ازدواج به ثبت رسیده درحالی که آمارهای سال ۹۰، ثبت ۸۷۴هزار و ۷۸۲واقعه ازدواج را نشان می دهد. این آمارها حاکی از کاهش ۹.۵درصدی ازدواج ها و افزایش بیش از ۶درصدی طلاق های به ثبت رسیده در سال گذشته بوده و براساس آمارهای موجود در هیچ دوره ای آمار ازدواج تا این حد کاهش نداشته است.

در سال ۹۰در ازای هر ۶.۵ ازدواج یک طلاق به ثبت رسیده اما در سال۹۱،۱۴۳ هزار و ۷۹۰ واقعه طلاق به ثبت رسیده که نشان می دهد در ازای هر۵.۲ ازدواج یک طلاق ثبت شده است. بررسی آمار طلاق در کشور نشان می دهد که طی ۱۰سال گذشته طلاق روند صعودی به خود گرفته است. به طوری که به اعتقاد کارشناسان آمار طلاق در ایران به زلزله ای خاموش تبدیل شده که هر روز در حال تکان دادن جامعه است.

براساس آمار اعلام شده از سوی سازمان ثبت احوال همچنان تهران رکورد طلاق در کشور را دارد. از سوی دیگر روند طلاق در ایران در حالی نگران کننده است که در مقایسه با دیگر کشورها در وضعیت بهتری قرار دارد. مشکلات جنسی، فقر مهارت های ارتباطی و خیانت از مهم ترین دلایل طلاق در ایران است.

از سوی دیگرمشوق های فرهنگی ازدواج با واقعیت های اجتماعی و اقتصادی همسان نیست؛ چنان که مشوقانی که سخن از ازدواج آسان و ارزان می گویند، خود حاضر نیستند شأن خود را با صرف نظر از هزینه های ده ها میلیونی ازدواج بکاهند. این در حالی است که غالب طبقات مردم در یک فرایند اقناعی، هرگاه به این نتیجه برسند که توان ازدواج دارند، ازدواج می کنند.

مردم بدون اعلام و تبلیغات در نهاد خود برآورد سود و هزینه کرده و به این فکر می کنند که برای همسری که برمی گزینند چه سطحی از زندگی انسانی را می توانند تأمین کنند و زندگی خانواده تازه با چه نسبتی از رنج ها و خوشی ها همراه است، فرزندی که می آورند با چه آینده ای، با چه درآمدی و با چه شغلی باید زندگی کند. خرد عمومی مردم دستگاهی تشخیصی است و مادامی که ریسک ازدواج و فرزندآوری بالا باشد، این کار را نمی کنند. از سوی دیگر، تشویق های کاذب به ازدواج در شرایط نامطلوب از نظر فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی کفه دیگر خسارت را سنگین می کند و آمار طلاق را بالاتر از آنچه هست خواهد کرد.

تعیین تکلیف مجوز مراکز مشاوره

معاون فرهنگی و تربیتی وزارت ورزش و جوانان همچنین دیروز در نشست خبری خود درباره تعیین تکلیف صدور مجوز مراکز مشاوره که در حال حاضر برعهده سازمان نظام روانشناسی گذاشته شده است، گفت: سازمان نظام روانشناسی در نامه ای که به مجلس ارسال کرده بود توضیحاتی را به آنها داده و مجلسی ها برداشت اشتباهی کرده اند. نمایندگان مجلس گمان می کردند که اشخاص حقوقی نیز می توانند مجوز مراکز مشاوره خود را از سازمان نظام روانشناسی دریافت کنند اما در نامه نگاری هایی که از سوی ما به رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس ارسال شد توضیحات لازم ارائه شد و همچنان پیگیر این مسئله هستیم.

او در پاسخ به اینکه در حال حاضر سازمان نظام روانشناسی در حال تدوین آیین نامه جدید است، گفت: آیین نامه ساماندهی مراکز مشاوره مصوب دولت است و تنها مجلس به یک بند آن ایراد گرفته و حتی در این آیین نامه صدور پروانه اشخاص حقیقی برعهده سازمان نظام مشاوره بوده است. این آیین نامه نیاز به اصلاح در دولت دارد و پیش بینی می کنیم که به زودی این مسئله حل شود.

مدیرکل فرهنگی و تربیتی وزارت جوانان ادامه داد: در حال حاضر روند اداری ثبت نام متقاضیان در این وزارتخانه متوقف نشده است. ما نیز پیشنهاد می کنیم سازمان نظام مشاوره تا زمان رفع شبهه از این آیین نامه صبر کند و سپس اقدام به ثبت نام یا صدور پروانه برای متقاضیان کند تا پس از اصلاح آیین نامه، افراد دچار سردرگمی نشوند.