به گزارش ملت ایران به نقل از ایسنا، بابک دین پرست در همایش بهبود یافتگان از اعتیاد اصفهان، با اشاره به اینکه ۳۷ درصد معتادان کشور از اقشار تحصیل کرده هستند، اظهار کرد: طبق آمار سال ۹۰ در کشور یک میلیون و ۳۲۵ هزار معتاد وجود داشته است.

وی با اشاره به اینکه بر اساس آخرین آمار منتشر شده تا سال ۲۰۱۰ توسط سازمان های بین المللی، ۲۳۰ میلیون نفر در جهان برای یک بار مواد مخدر مصرف کرده اند، افزود: اصفهان از نظر مصرف مواد مخدر در رتبه ۱۹ کشور قرار دارد، اما متاسفانه آمار مرگ معتادان در اصفهان بالاست و باید پیشگیری های لازم برای آن انجام شود.

معاون ستاد مبارزه با مواد مخدر با اشاره به اینکه سالانه ۲۰۰ هزار نفر در دنیا به علت مصرف مواد مخدر جان خود را از دست می دهند، گفت: ۳۰۵۶ نفر در سال ۹۰ در کشور به دلیل مصرف مواد مخدر جان خود را از دست دادند.

دین پرست به تغییر قوانین برخورد با معتادان اشاره و عنوان کرد: در سال های نخست پیروزی انقلاب معتادان مجرم شناخته و از یک تا ۱۲ ماه به زندان محکوم می شدند، اما در حال حاضر معتاد به عنوان بیمار شناخته می شود.

وی با بیان اینکه در حال حاضر ۵۲۳۲ مرکز درمان اعتیاد در کل کشور وجود دارد که از این تعداد ۴۶۴۷ مرکز غیردولتی هستند، خاطر نشان کرد: نخستین عامل غیرطبیعی مرگ در کشور تصادف های جاده ای است و پس از آن مصرف مخدر دومین علت مرگ در ایران است که خوشبختانه سال گذشته مرگ ناشی از مصرف مواد مخدر حدود ۱۵ درصد کاهش یافت.

معاون کاهش تقاضا و توسعه مشارکت های مردمی ستاد مبارزه با مواد مخدر کشور با اشاره به اینکه ۳.۹ درصد از معتادان کشور زن هستند، تصریح کرد: اعتیاد بیشتر زنان ریشه در خانواده دارد و درمان آن ها یکی از مشکلات جدی در این بخش است.

دین پرست با اشاره به اینکه بر اساس مصوبات سال جاری سالانه باید ۲۵ هزار معتاد تحت پوشش سازمان فنی و حرفه ای کشور قرار گیرند، افزود: در حال حاضر بهبود یافتگان از اعتیاد در اولویت مسکن مهر قرار دارند.

وی به فعالیت های قابل توجه خیران اصفهانی نسبت به درمان اعتیاد اشاره کرد و گفت: اصفهان نخستین استانی است که اقدام به ساخت مرکز کاردرمانی را برای معتادان کرده است.

معاون کاهش تقاضا و توسعه مشارکت های مردمی ستاد مبارزه با مواد مخدر با اشاره به همکاری آموزش و پرورش برای اجرای طرح مصون سازی دانش آموزان در معرض خطر اعتیاد، بیان کرد: برخورد منطقی با دانش آموزان معتاد و انجام برنامه ریزی برای درمان و آموزش این دانش آموزان و هم چنین حمایت از دانش آموزانی که والدین آن ها دستگیر و یا اعدام شده اند از اتفاقات مثبتی است که در سال جاری با همکاری آموزش و پرورش انجام شده است.