ملت ایران: «دیروقت بود. چشمانم را روی هم گذاشتم و خوابم برد اما ناگهان صدای فریادی را شنیدم. آتش همه جا را گرفت. بوی سوخته می آمد. اتوبوس از دود پر شده بود.»

اینها را یکی از مسافران اتوبوس تهران – یزد می گوید، اتوبوسی که در ۲۸ کیلومتری قم دچار حادثه ای فجیع شد. «زهره خان محمدی» از شامگاه دوشنبه که دو اتوبوس با هم تصادف کردند و طعمه آتش شدند، در بیمارستان علی بن ابی طالب(ع) قم بستری است.

او ادامه می دهد: «من برای خرید جهیزیه دخترم به تهران رفته و تمام پول هایم را هم خرج کرده بودم. داشتم به شهر خودمان برمی گشتم که این حادثه اتفاق افتاد. تقریبا همه مسافران خواب بودند فقط صدای زمزمه دو نفری که با هم صحبت می کردند به گوش می رسید. با شنیدن صدای فریاد از خواب پریدم.

مردی داد کشید: یا خدا بعد ناگهان همه جا آتش گرفت. آتش خیلی زود در تمام اتوبوس پخش شد به نظر یک ثانیه هم طول نکشید. بعد هم انفجار رخ داد. من و چند مسافر دیگر در صندلی های بعد از یخچال نشسته بودیم. آنهایی که جلو بودند همان اول فوت شدند. بوی گوشت سوخته در اتوبوس پیچیده بود. ترسیده بودیم. نمی دانستیم چه کار کنیم. چند نفر که از آنجا رد می شدند همین که ما را دیدند سریع داخل اتوبوس دویدند و با چکش و وسایل دیگر شیشه های عقب را شکستند بعد ما را از اتوبوس به بیرون پرت کردند.

من کنار جاده منتظر بودم تا آمبولانس مرا به بیمارستان برساند.» یکی از پرستاران بیمارستان علی بن ابی طالب(ع) قم نیز می گوید: «خیلی از زخمیان ترخیص شدند. بیشتر مجروحان دچار شکستگی استخوان های پا شده اند چون مردم آنها را برای نجات از آتش از پنجره به بیرون پرت کرده بودند البته برخی از آنها نیز به دلیل دودگرفتگی آسیب ریه دارند.» او ادامه می دهد: «بعد از وقوع حادثه پسربچه ای را در میان مجروحان به بیمارستان آوردند که بسیار آشفته بود وقتی از او پرسیدیم مادرت کجاست جواب داد نمی دانم.

مجروحان دیگر توضیح دادند مادر این کودک با وسیله ای، شیشه را شکست و فرزندش را به بیرون پرت کرد اما خودش نتوانست از اتوبوس بیرون بیاید در میان آتش سوخت و فوت شد.» پسری دانشجو که در این حادثه زخمی شده و در بیمارستان نکویی قم بستری است، درباره زمان وقوع حادثه می گوید: «داشتم از اصفهان به تهران می آمدم همه چیز خوب بود تا اینکه یکدفعه صدای انفجار شنیدم خیلی شدید بود. فکر کردم بمب کنار جاده ای منفجر شده است. راننده فریاد زد یا حضرت زهرا.

اتوبوس تکان شدیدی خورد و همه از روی صندلی ها پرت شدیم. بعد همه جا آتش گرفت و یکدفعه اتوبوس منفجر شد. مسافرانی که در قسمت جلو بودند درجا فوت شدند. فقط مسافران قسمت عقب نجات پیدا کردند.» او ادامه می دهد: «وقتی ما را به بیمارستان آوردند معلوم بود بیمارستان در حالت آماده باش است. به سرعت به ما رسیدگی کردند و همه چیز خوب و مرتب بود و حتی از استانداری قم هم آمدند و وضعمان را پرس وجو کردند.»

همراه یکی دیگر از مجروحان به نام محمد بناپور که در بیمارستان شهید بهشتی قم بستری است، می گوید: «محمد فعلا نمی تواند صحبت کند اما به ما گفت زمان حادثه فقط صدای انفجار شنید. او گفت فقط مسافران قسمت عقب اتوبوس نجات پیدا کردند و بقیه فوت شدند.

روزنامه شرق