مهمانپذیر تاریخی گیلان نو نیز همانند خانه تاریخی پیرنیا در آگهی فروش املاک تهران به مزایده گذاشته شده این درحالی است که مهمانپذیر گیلان نو دارای نمای معماری منحصر به فردی در بافت تاریخی خیابان فردوسی پایتخت است.

به گزارش ملت ایران به نقل از مهر، در آگهی مزایده ای که چند روز پیش در روزنامه های کثیرالانتشار منتشر شد، آمده بود که خانه تاریخی پیرنیا در خیابان لاله زار تهران به مزایده گذاشته می شود اما در همین آگهی مهمانپذیر گیلان نو نیز به حراج گذاشته شده بود.

در این آگهی آمده، مهمانپذیر گیلان نو شامل ۶ دانگ یک باب عمارت مشتمل بر تحتانی و فوقانی با حیاط خلوت به شماره ۴۸ متعلق به آقای حاج رحیم آقا اتحادیه و استردادی وراثمرحومان حشمت و مدیریت فردی به نام آزما است که سرقفلی آن قابل واگذاری نیست و فقط مالکیت آن انتقال داده می شود. این خانه که در ابتدای خیابان فردوسی رو به روی کوشک مصری قرار گرفته، دارای یک هزار و ۳۴۵ متر مربع مساحت عرصه و دو هزار ۲۶۰ متر اعیان است و به قیمت پایه ۵۶ میلیارد ریال در روز ششم شهریورماه امسال با ردیف ۸۲ به مزایده گذاشته شد.

مهمانپذیر گیلان نو که تاریخ ثبت سند آن سوم مهر سال ۸۴ بوده، درحالی به مزایده گذاشته شده است که یکی از با ارزش ترین ساختمان های مهمان پذیر و تاریخی در تهران به شمار می آید.

در این باره، احمد محیط طباطبایی کارشناس میراثفرهنگی تهران به خبرنگار مهر گفت: معماری این مهمانپذیر متعلق به سال ۱۳۲۰ است اما نگاه به معماری قبل تر از دوره خود دارد. وقتی وارد می شوید وسط حیاط و دور تا دور اتاق است.

وی گفت: نمای بیرونی آن یکی از بناهای شاخص خیابان فردوسی است که اگر کسی سر بلند کند آن را می تواند ببیند وگرنه رو به روی در آب دکه روزنامه فروشی کار گذاشته اند.

این تهران شناس با بیان اینکه مهمانپذیر گیلان نو جزو حافظه شهر تهران و خیابان فردوسی است، گفت: این خانه در فهرست میراثملی ثبت نشده ولی ضرورت دارد هر چه زودتر برای نجات این ساختمان، ثبت ملی شود.

مسئولان برگزاری مزایده فروش این مهمانپذیر هنوز پاسخگوی خبرنگار مهر درباره علت به مزایده گذاشتن بنایی که سازمان میراثفرهنگی آن را ارزشمند دانسته است به رغم پیگیری و تماسهای گرفته شده، نیستند.

پیش از این نیز، خانه تاریخی پیرنیا در خیابان لاله زار، به قیمت پایه ۱۲ میلیارد و ۲۴۰ میلیون تومان به مزایده گذاشته شده بود که به علت رسانه ای شدن این موضوع، کسی حاضر به خرید خانه نشد.