به گزارش ملت ایران به نقل از خبرآنلاین، آن زمان چشمانم تنها چادرهای سفید هلال احمر و زنان و مردانی را می دید که مصیبت زده در لابه لای خشتهای خانه ها یشان به دنبال وسیله زندگی بودند. همان زمان مسئولان وعده دادند که قبل از سر شدن منطقه همه اهالی ارسباران به خانه های جدیدشان می روند و اصلا جای نگرانی نیست. ششم اردیبهشت ماه امسال هم استاندار آذربایجان شرقی در جلسه ستاد بازسازی مناطق زلزله زده استان وعده برگزاری جشن بازسازی مناطق زلزله زده را داد. با این تصور خوشحال بودیم که اگر پارسال مردم خانه و عزیزانشان را از دست دادند در عوض امسال در خانه های جدیدشان ساکن هستند.
اما به نظر می رسد چنین نشد و هنوز هم مردم این منطقه در حسرت همان خانه های خشت و گلی خودشان هستند چون الهوردی دهقان نماینده مردم ورزقان می گوید: در جریان زلزله ارسباران، بنیاد مسکن تلاش های زیادی برای تامین مسکن در مناطق زلزله زده انجام داد، اما سیاست کاری اتخاذ شده غلط بود.
وی در گفت وگو ایسنا گفت: در دنیا در مقوله امداد رسانی، ۳ تا ۵ روز اول وقوع زلزله، مسئولیت اسکان زلزله زدگان در چادرها و انجام کمک های اولیه در اولویت قرار دارد، طبق این تعریف، مرحله بعد مرحله اسکان موقت و مرحله بازسازی است که با مشارکت کارگروه های ستاد بحران صورت می گیرد.
وی با بیان اینکه بنیاد مسکن، طرح تامین مسکن موقت که همان اختصاص کانکس یا ساخت واحدهای ۴۰ متری بود را حذف کرد گفت: ورود به مرحله اسکان دائم بدون در نظر گرفتن کانکس و تداوم زلزله، مردم این منطقه را با مشکلات عدیده ای مواجه کرد.
نماینده مردم ورزقان در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه حدود ۸ ماه بعد از وقوع زلزله ۲۱ مرداد در منطقه، ۲۰۰ مورد زلزله بالای ۴ ریشتر در ارسباران ثبت شده بود افزود: هر چند بعد از زلزله با توجه به شروع فصل سرما فرصتی برای ساخت مسکن دائم وجود نداشت اما اگر ستاد بحران به موقع کانکس تحویل می دادند می توانست در کاهش اضطراب زلزله زدگان موثر واقع شود.
دهقان با بیان اینکه در شهر ورزقان در اختصاص کانکس، برخی تبعیض ها صورت گرفت، گفت: هر چند اختصاص کانکس به زلزله زدگان رایگان بود اما در شهر ورزقان به این بهانه از پرداخت وام دو میلیون بلا عوض خودداری کردند.
نماینده مردم ورزقان در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: اگر مقرر شده است که در شهر ورزقان ۸۵۰ واحد ساخته شود؛ اگر ۱۰۰ درصد تخریب نشده بود، چرا ساخته می شوند و اگر قابل سکونت است پس چرا کانکس اختصاص دادند.
وی یادآور شد: در شهر ورزقان، از مجموع ۱۵۰۰ واحد مسکونی، ۷۵۰ واحد تعمیری و ۸۵۰ مورد بازسازی بود و فضای جدیدی برای اجاره برای ادامه زندگی در شهر ورزقان وجود نداشت.
وی با بیان اینکه برخی نهادها در جریان زلزله ارسباران دلال گونه وارد شدند گفت: در روزهای اول وقوع زلزله اعلام کردند که به شهر ورزقان ۲۰ درصد آسیب وارد شده و ۲۱ روستا آسیب دیده است که بعداً به ۹۱ روستا افزایش یافت.
نماینده مردم ورزقان در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: آنچه که امروز جای بحثدارد این است که اکنون ۹۶ میلیارد تومان کمک مردمی در کجا هزینه شده است؟

شروع فاز سوم بازسازی
درحالی که استاندار آذربایجان شرقی ۲۱مرداد امسال را خاتمه بازسازی ارسباران اعلام کرده و گفته که تاکنون ۱۸هزار و ۵۰۰واحد(معادل ۹۷درصد خانه های آسیب دیده) آماده بهره برداری شده، اما نماینده ورزقان و خاروانا در مجلس معتقد است که بنیاد مسکن فقط ۱۲هزار واحد مسکونی به زلزله زدگان ارسباران تحویل داده است. الله وردی دهقانی گفت: در بسیاری از این واحدها نیز صرفا اسکلت و چاردیواری ساخته شده و هیچ گونه امکاناتی از قبیل سرویس بهداشتی وجود ندارد و کارهایی از قبیل نازک کاری، برق کشی، سفید کاری و… انجام نشده است. این در حالی است که مسئولان بنیاد مسکن انقلاب اسلامی می گویند که بابت تکمیل داخل ساختمان ها وظیفه ای ندارند و فقط برای این کار تسهیلات در اختیار زلزله زدگان قرار می گیرد. گفتنی است که قربان محمدی، مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی آذربایجان شرقی گفته که ۹۵درصد کار بازسازی خانه ها به اتمام رسیده اما در ۵۰۰واحد هم هنوز ساخت وساز شروع نشده است. وی در این رابطه گفت: عمدتا این ۵۰۰واحد جزو واحدهای فصلی هستند که صاحبانشان مشغله کاری را دلیلی برای اقدام نکردن عنوان می کنند.

وضعیت نامناسب راه ها
فرماندار ورزقان هم اصلی ترین مشکل موجود را وضعیت نامناسب راه ها عنوان کرد. محرم فروغی گفت: جاده های مناطق زلزله زده ارسباران به ویژه ورزقان نه تنها به علت زلزله بلکه به دلیل تردد ماشین آلات سنگین دچار آسیب های جدی شده که نارضایتی ترددکنندگان و بروز حوادثجاده ای را به دنبال داشته است. وی درخصوص میزان خسارت ها هم گفت: در اثر زلزله و پس لرزه های آن نزدیک به ۱۰هزار میلیارد ریال خسارت مالی به مناطق زلزله زده وارد شد که این میزان خسارات علاوه بر مسکن شهری و روستایی به بخش هایی نظیر مدارس، مساجد، راه، کشاورزی، صنعت و معدن، آب و فاضلاب شهری و روستایی، برق، گاز، بهداشت و درمان نیز وارد شده است. فروغی با اشاره به اینکه هنوز کار به اتمام نرسیده است، اضافه کرد: مرحله ای جدید در بازسازی شروع شده است.