ملت ایران: مهدی ابراهیمی در گفت وگو با فارس با بیان اینکه شرکت قطار های جوپار اولین شرکت ریلی بخش خصوصی در کشور است، اظهار داشت: البته پیش از این نیز شرکت هایی وارد این عرصه شدند، اما سهام آنها ۱۰۰ درصد خصوصی نبود و وابستگی به نهاد نیمه دولتی یا راه آهن جمهوری اسلامی ایران داشتند.

وی اضافه کرد: به عنوان مثال شرکت راه آهن حمل و نقل وابسته به صندوق پس انداز کارکنان راه آهن جمهوری اسلامی ایران بود و سیاست های آن از سوی راه آهن تدوین می شد، اما جوپار به عنوان اولین شرکتی که به ناوگان ریلی کشور ظرفیت ناوگان اضافه کرد، مطرح است.

ابراهیمی ادامه داد: در ۲۹ فروردین ۸۱ شرکت جوپار فعالیت خود را آغاز و طی قرارداد با واگن پارس، ۲۲ دستگاه واگن مسافری خریداری کرد و به ظرفیت ناوگان افزود.

مدیرعامل شرکت قطار های جوپار ادامه داد: بقیه شرکت های ریلی، واگن های موجود را در مزایده های راه آهن خریداری کردند و ظرفیتی به ناوگان افزوده نشد اما ما واگن را از بیرون خریداری کرده و به ناوگان افزودیم.

وی افزود: جوپار فعالیت خود را ابتدا در بخش مسافری با راهبری دو رام قطار آغاز کرد و پس از گذشت دو سال راهبری، واگن وارد بخش ریلی کردیم و خود واگن دار شدیم و در ابتدا در مسیر تهران کرمان فعالیت خود را آغاز کردیم.

* ۱۰۸ دستگاه واگن مسافری داریم / ۱۰ درصد مسافر کشور را جابه جا می کنیم

مدیرعامل شرکت قطار های جوپار افزود: در بخش حمل و نقل مسافر، ۲۲ دستگاه واگن خریداری کردیم که راه آهن جمهوری اسلامی ایران از محل وجوه اداره شده خود، تسهیلات به نرخ سود چهار درصد دراختیار جوپار قرار داد؛ در واقع ۶۵ درصد هزینه این ۲۲ دستگاه واگن از طریق دولت و ۳۵ درصد منابع داخلی شرکت، تأمین و واگن ها خریداری شد.

ابراهیمی تصریح کرد: تا به امروز این شرکت ریلی ۱۰۸ دستگاه واگن مسافری در ناوگان خود دارد.

مدیرعامل شرکت قطار های جوپار با بیان اینکه روزانه ۵ هزار و ۵۲۰ نفر صندلی در اختیار داریم، اضافه کرد: این رقم نسبت به ظرفیت جابه جایی کل کشور شامل سالانه ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار نفر و ۱۰ درصد رقم کل جابه جایی مسافر کشور در سال است.

* خرید ۲۰۰ دستگاه واگن باری از اوکراین و ۲۱۰ دستگاه واگن موجود ناوگان

وی با بیان اینکه هدف شرکت جوپار، فعالیت کاملاً خصوصی است، تصریح کرد: پس از حمل و نقل مسافری به سمت بخش حمل و نقل بار حرکت کردیم؛ در بخش حمل و نقل بار، ۲۰۰ دستگاه واگن از کشور اوکراین خریداری کردیم و به ناوگان ریلی افزودیم.

مدیرعامل شرکت قطار های جوپار با بیان اینکه بیش از ۷.۵ میلیارد تومان در سال ۸۳ برای خرید این واگن ها هزینه کردیم، اضافه کرد: ۶۵ درصد هزینه خرید ۲۰۰ دستگاه واگن اوکراینی، تسهیلات از محل صندوق تعاونی کشور با نرخ سود ۱۴ درصد ارائه شد.

ابراهیمی تصریح کرد: پس از ورود این واگن ها از اوکراین، راه آهن جمهوری اسلامی در راستای تشویق این شرکت ریلی و توسعه خصوصی سازی، به همان تعداد واگنی که وارد کردیم، در قالب قرارداد اجاره به شرط تملیک، تعداد ۲۱۰ دستگاه واگن باری ناوگان در اختیار جوپار قرار داد.

مدیرعامل شرکت قطار های جوپار افزود: این ۲۱۰ دستگاه واگن، در قالب اجاره به شرط تملیک توسط راه آهن جمهوری اسلامی ایران، به طور اقساطی و بدون پیش پرداخت(دم قسط) با اقساط هفت ساله به جوپار واگذار شد؛ البته این حمایت های تشویقی از ابتدا در بخش حمل و نقل ریلی بار وجود داشت که در سال های اخیر کاهش یافت.

* کاهش سفر های درون شهری مسافر با دریافت بلیت الکترونیکی قطار

ابراهیمی تصریح کرد: در بخش حمل و نقل مسافری و فروش بلیت، چالش هایی که در گذشته پیش رو داشتیم این بود که منافع حاصل از فروش بلیت، عاید شرکت ها نمی شد و به دست آنها نمی رسید و پس از گذشت چندین ماه پول خود را به سختی از شرکت رجاء دریافت می کردیم.

مدیرعامل شرکت قطار های جوپار تصریح کرد: در آن زمان هیچ برنامه ای برای ارتقاء سطح خدمات نداشتیم، زیرا انگیزه ای نبود و مانعی به نام رجاء وجود داشت.

ابراهیمی افزود: اما در سال ۹۱ و با واگذاری رجاء به بخش خصوصی و حمایت راه آهن جمهوری اسلامی ایران، شرکت جوپار اولین شرکتی بود که استقلال در فروش بلیت خود را کسب کرد و هم اکنون مدعی هستیم، اولین شرکتی هستیم که بلیت الکترونیک قطار به دست مردم می دهیم.

وی ادامه داد: سیستم فروش بلیت قطار های جوپار کاملاً اینترنتی است و مردم بدون نیاز به انجام سفرهای درون شهری، به راحتی بلیت تهیه می کنند و با همان بلیت سوار قطار می شوند، در حالی که در سیستم فروش اینترنتی بلیت قطار رجاء، بلیت رزرو می شود و حتماً باید مسافر برای دریافت بلیت اصلی، به آژانس مراجعه شود پس انجام سفر درون شهری الزامی است.

مدیرعامل شرکت قطار های جوپار اظهار داشت: ۴۰ درصد بلیت های جوپار از طریق سیستم اینترنتی فروش بلیت این شرکت ارائه می شود.

* ارائه خدمات استرداد بلیت اینترنتی برای اولین بار

ابراهیمی تصریح کرد: از محاسن سیستم فروش بلیت جوپار این است که برای استرداد بلیت قطار دیگر شرکت ها، مسافر باید حتماً به آژانس مراجعه کند، در حالی که در سیستم جوپار، استرداد نیز اینترنتی است و استرداد اینترنتی برای اولین بار راه اندازی شد.

مدیرعامل شرکت قطار های جوپار افزود: همین خدمت مشتری مدار جوپار موجب شد سال گذشته گواهینامه رعایت حقوق مصرف کننده را دریافت کنیم.

ابراهیمی ادامه داد: البته بعضی مشکلاتی که در سیستم حمل و نقل ریلی گاهی اوقات بروز می کند، از حوزه خدمات شرکت ها خارج است مانند تأخیری که برخی مواقع در حرکت قطارها پیش می آید، در حیطه اختیارات شرکت ها نیست زیرا نیروی کشش در تمام کشور در اختیار شرکت راه آهن جمهوری اسلامی است.

* مزایا و معایب سیستم جامع فروش بلیت راه آهن / قدرت ارتقاء خدمات را نداریم

مدیرعامل شرکت قطار های جوپار با اشاره به مزایا و معایب سیستم جامع فروش بلیت راه آهن، تصریح کرد: سال گذشته به دلیل تغییر نگرش راه آهن جمهوری اسلامی ایران در فروش بلیت قطار های ناوگان، موضوع سیستم فروش به مجموعه راه آهن منتقل شد و «سیستم جامع فروش بلیت قطار راه آهن» راه اندازی شد.

ابراهیمی توضیح داد: یکپارچه بودن این سیستم از مزایای آن است اما باید بتوان خدمات متنوع را در این سیستم درج کرد؛ هم اکنون در این سیستم امکان فروش بلیت اینترنتی و خرید توسط مسافر وجود ندارد و به شکل آژانسی اداره می شود و باز با همان صف های طولانی مواجه هستیم.

مدیرعامل شرکت قطار های جوپار اضافه کرد: در سیستم جامع راه آهن اختیاراتی به شرکت ها داده شده است، اما به علت یکپارچه بودن، ارتقاء خدمات از سوی هر شرکت چندان عملیاتی نمی شود و غیر قابل اجرا است.

وی افزود: ارتقاء خدمات توسط یک شرکت در این سیستم قابل قبول نیست زیرا چندین شرکت در این سیستم حضور دارند و اگر بخواهیم خدماتی اضافه ارائه دهیم، مثلاً تخفیفی در بلیت های خود اعمال کنیم، باید رضایت همه شرکت ها را کسب کنیم.

* لزوم تفکیک فروش بلیت قطار شرکت های ریلی نظیر شرکت های مسافری

ابراهیمی اضافه کرد: بهتر بود دولت اجازه می داد شرکت های ریلی نیز نظیر ایرلاین ها، سیستم مجزای فروش بلیت داشتند تا خدمات را به بهترین نحو ارائه دهند.

مدیرعامل شرکت قطار های جوپار ادامه داد: در صورتی که اگر هم اکنون ما بخواهیم تغییراتی در سیستم فروش بلیت قطارهای خود در سیستم جامع راه آهن اعمال کنیم باید از راه آهن مجوز بگیریم، ضمن آنکه توسعه این خدمات در سیستم جامع راه آهن به دلیل حضور همه شرکت ها، امکان پذیر نیست.

ابراهیمی افزود: با توسعه سیستم های فروش اینترنتی، هر چه سفرهای درون شهری کاهش یابد، میزان مصرف سوخت، ترافیک، تولید آلاینده های زیست محیطی، تصادفات و آلودگی هوا کاهش می یابد.

وی تصریح کرد: اما هنوز در ایران نگرش سنتی وجود دارد و فکر می کنیم برای بلیت فروشی نیز باید یک صف ایجاد شود، در واقع سیستم جامع فروش بلیت راه آهن، مصداق همان سیستم فروش بلیت رجاء است و امکانات جدیدی برای مردم ندارد.

مدیرعامل شرکت قطار های جوپار با بیان اینکه به موضوع پهنای باند و افزایش سرعت اینترنت در آینده توجه خاصی می شود، گفت: سیستم فروش بلیت نیز باید به سمت اینترنتی شدن کامل پیش رود، در حالی که فعلاً محدودیت هایی در این باره وجود دارد.

* راه اندازی اینترنت در قطاری مسافری ناوگان

ابراهیمی با بیان اینکه بهتر است دولت اجازه دهد بخش خصوصی خود خدمات بهتر و با کیفیت تر را به مردم ارائه دهد، گفت: برنامه داریم به زودی اینترنت را در قطارها راه اندازی کنیم، انعقاد قرارداد در این زمینه انجام شده است و در مراحل مقدماتی اجرایی این امر هستیم.