به گزارش lملت ایران به نقل از پایگاه اطلاع رسانی حج، آخرین گروه زائران ایرانی، روز چهارشنبه، ۱۲ تیرماه، به عتبات عالیات عراق اعزام شدند. از امروز، ۱۳ تیر ماه تا یکم مرداد ماه نیز سفر زائران ایرانی به این کشور متوقف شده است. آخرین گروه زائران ایرانی که به عراق رفته اند، ۱۹ تیرماه به کشور باز می گردند.

دلیل توقف موقت سفر زائران ایرنی به این کشور، بازسازی و نوسازی مراکز اقامتی این زائران اعلام شده است. در این مدت نیز یک هیات ایرانی از شرکت شمسا(کارگزار زیارتی اعزام کننده ی کاروان های ایرانی) به عراق خواهد رفت و به بررسی وضعیت اسکان و تغذیه ی زائران ایرانی در عتبات عالیات می پردازند. مرحله جدید اعزام ها به عتبات، از یکم مردادماه آغاز می شود و تا ۲۸ مردادماه ادامه خواهد داشت.

مسعود اخوان مدیرکل عتبات عالیات سازمان حج و زیارت نیز اعزام های این مرحله را بدون انجام پیش ثبت نام اینترنتی اعلام کرد و گفت: متقاضیان اعزام در این روزها(یکم تا ۲۸ مردادماه) می توانند با مراجعه ی مستقیم به دفاتر حج و زیارت برای نام نویسی در کاروان ها اقدام کنند.

وی ادامه داد: پس از پایان این مرحله، دور دوم اعزام ها از ۲۹ مردادماه آغاز می شود و تا ۱۵ مهرماه سال ۹۲ ادامه خواهد داشت. او گفت: مرحله ی دوم اعزام ها(از ۲۹ مرداد تا ۱۵ مهرماه) مانند گذشته و به صورت پیش ثبت نام اینترنتی خواهد بود که زمان آن و چگونگی مراجعه به سامانه، متعاقبا از طریق رسانه ها اعلام می شود.